• BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 12 °C

4. Ulusal Ve Uluslararası Evde Sağlık Bakım Kongresi Başladı

4. Ulusal Ve Uluslararası Evde Sağlık Bakım Kongresi  Başladı
‘’Evde Bakım ve Sağlık hizmetlerinin dünya standartlarına erişmesi için düzenlenen kongrede açılış konuşmasında Başkan Aynur Dik ‘’Tüm konuşmacılarımız yasalar çerçevesinde yapılan çalışmalar ve deneyimlerini sunarak faydalı mesajlar verdiler’’ dedi

Fulya Sanat Merkezi’nde yapılan kongreye katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Muzaffer Saraç“Evde sağlık ve bakımın çok çok önemli, hizmetlerin daha da geliştirilmesi için kaynaklar aradıklarını ve gelişmesi için üstün gayret sarf edeceklerini” söyledi.

 

Evde sağlık ve bakım hizmetleri gelişmiş̧ ülkelerin sağlık ve sosyal sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Evde Bakım Derneği Başkanı Aynur Dik yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

‘’Ülkemizde evde sağlık ve bakım yaklaşık 15 yıldan bu yana özel ve kamu kurumları ile yerel yönetimlerin girişimleri ile hizmet sunmaktadır. Gelişmeleri memnuniyetle izliyoruz.  Ancak Türkiye geneline baktığımızda ihtiyaç sahiplerinin bu hizmetlerden faydalanma olanağı hala son derece sınırlıdır. Ve yine; hizmet sunumu için gerekli olan altyapı, planlama, eğitim, standartlar ve sistem oluşturma alanlarında önemli eksiklikler bulunmaktadır. Evde Bakım Derneğimiz 2005 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Amacımız evde bakım ve sağlık alanındaki eksiklikleri saptamak ve çözümler üretmek, ülkemiz koşullarına uygun evde sağlık ve bakım sisteminin oluşturulmasına katkı sağlamaktır. Derneğimiz; tüm bu çalışmaları evde bakım alanında çalışan sağlıkçılar, akademisyenler, kamu ve özel sektör yöneticileri ile birlikte yani MULTİDİSİPLİNER yaklaşım ile gerçekleştirmektedir. Çünkü evde sağlık ve bakım alanında yapılacak çalışmaların başarısının ancak farklı disiplinlerin etkin bir koordinasyonu ve işbirliği ile mümkün olacağına inanıyoruz.’’

 

Konuşmacılar evde sağlık ve bakımının,en verimli ve en etkin bakım modeli olarak ön plana çıkmakta olduğunu belirtmektedir.

Bunların nedenlerini ise aşağıdaki gibi açıklamaktadırlar. 

1-      Teknolojik gelişmelerin evde sağlık ve bakımı uygulanabilir kılmasıve kurumda hizmet alma maliyetlerinin yüksek olması bu süreci desteklemektedir.

2-      Yüksek oranda engelli nüfusa sahibiz.

3-      2050 yılında dünyada en hızla yaşlanan ülke adayıyız. Buna bağlı olarak kronik hastalık sayısı hızla artacağını ön görebiliyoruz.

4-      Yataklı sağlık kurumlarının kapasite yetersizliği söz konusu

5-      Maliyet etkin sağlık hizmet arayışı var

6-      Yaşam kalitesi üzerine bilincin ve taleplerin artması önemli bir gerekçe.

7-      Sağlık problemlerindeki değişiklik – Kronik hastalıklardaki artış ve tam da bu nedenlerden dolayı ülkemizde uluslararası standartlarda evde sağlık ve bakım sistemine gereksinim önem kazanmaktadır. Ülkemiz koşullarına uygun evde sağlık ve bakım sisteminin kurulabilmesi için öncelikle;

-          Görev tanımları,

-          Eğitim ve bakım standartları,

-          Mevzuat ve denetim,

-          Hizmetin finansmanı,

-          Model ve politikaların oluşturulması gibi alanlarda çalışmaların yapılması gerekmektedir. Evde sağlık ve bakım hizmetlerinin, bir sistem dâhilinde faaliyet göstermesini sağlayacakbir makro plana, kaynakların daha verimli kullanımına ve entegrasyonunaihtiyacımız vardır.

 

BÜTÜNLEYİCİ SAĞLIK HİZMETİ

Toplantıda, Evde Bakım; sağlık hizmetlerinin önemli ve vazgeçilmez bir hizmet alanı ve ALTERNATİF DEĞİL BÜTÜNLEYİCİ bir sağlık hizmeti olduğunu belirten Başkan Dik,

‘’Sağlık hizmetlerinin teşhis – tedavi – iyileşme surecinde evde sağlık ve bakım etkin olarak yer almaktadır.

 

·         Toplum sağlığı çalışmalarının öneminin anlaşılması

—  Yataklı sağlık kurumlarının kapasite yetersizliği

—  Aile yapısı ve sosyal yasamdaki değişiklikler

—  Yaşlı nüfusun ve yasam suresinin artışı

—  Maliyet etkin sağlık hizmeti arayışı

—  Yaşam kalitesi üzerine bilincin ve taleplerin artışı

—  Sağlık problemlerindeki değişiklikler–Kronik Hastalıklar

—  Tıbbi teknoloji ve tedavi yöntemlerindeki gelişmelerdir.’’ dedi

 

 

Evde Bakım Derneği Başkanı Aynur Dik, Derneğin yapısı ile ilgili de aşağıdaki bilgileri vermektedir.

·         Farkındalık ve bilinirlik çalışmaları yürütmekteyiz. Evde Sağlık ve bakım hizmetleri tanımının uluslararası tanımla örtüşmesi, evde sağlık ve bakım hizmetleri ile ilgili mevzuatın geliştirilmesi, hizmet denetiminin sağlanması, ilgili kurumlar arası koordinasyon, hizmet sunum standartları alanlarında çalışmalarımızı sürmekteyiz.

 

·         Evde sağlık ve bakıma en çok ihtiyaç duyan gruplar, yaşlılar, engelliler ve kronik hastalardır. Dolayısıyla özel grupların gereksinimlerine yönelik çalışmaları yürütmek öncelikli faaliyet alanlarımızdan biridir. Yaşamak Yetmez Yaşatmak da Lazım Projesi önem kazanmaktadır.

 

 ·         Ülkemizde evde sağlık ve bakım hizmetlerinin standartları henüz oluşmamıştır. Derneğimiz bu alanda önemle çalışmalar yapmaktadır.

 

Bu haber toplam 663 defa okunmuştur
Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Oku Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (212) 448 0 323