featured

2019 Yılının En Popüler Şifreleri!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 Yılının En Popüler Şifreleri! | Hayatımızın her alanında kullanmak zorunda olduğumuz şifreler aslında o kadar önemlidir ki, bazen kolayca hatırlamak için büyük riskler alırız. 2019 yılı da bu risklerin dolu dolu yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçecek.

Hayatımızın her alanında kullanmak zorunda olduğumuz şifreler aslında o kadar önemlidir ki, bazen kolayca hatırlamak için büyük riskler alırız. 2019 yılı da bu risklerin dolu dolu yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçecek.

Bağımsız bir araştırma kurumu tarafından yapılan 2019 Yılının En Popüler Şifreleri konulu araştırma sonucunda insanların sosyal medya hesapları ve banka hesaplarını kullanırken çok kolay şifreler kullandıkları ortaya çıktı.

İşte 2019 Yılının En Popüler Şifreleri!

2019 yılının en çok kullanılan şifreleri listesinin zirvesinde 2018 yılında olduğu gibi 12345 yer alıyor. Bu parolayı 123456 ve 123456789 takip ediyor. 2019 yılının en popüler şifreleri arasında harf dizilimleri de yer alıyor. Bunlardan ilki test1 iken en çok kullanılan diğer şifre password kelimesinden oluşuyor. Kısa şifrelerin kabul gördüğü uygulama ve banka şifrelerinde ise en çok kullanılan şifre asdf dizilimidir. Yine aynı mantıkla oluşturulmuş olan qwerty kelimesi de 2019 yılının en çok kullanılan şifreleri arasındadır. 2018 yılında en çok kullanılan şifreler listesine giremeyen zinch dizilimi ise 2019 yılının enleri arasında yer alıyor.Ayrıca g_czechout kelimesi ise diğerlerine göre daha güvenilir fakat sıkça kullanılan şifreler arasındadır.

Yukarıda bahsettiğimiz 2019 yılının en çok kullanılan şifreleri, büyük çoğunlukla kolay tahmin edilir özelliktedir. Kullanıcıların bu şifreleri seçmelerinin nedeni ise kolayca hatırlanması ve hızla girilebilmesidir. Fakat hesap güvenliği noktasında doğru şifre seçimi büyük önem verilmesi gereken bir noktadır.

Güvenli Şifre Oluşturmanın Yolları Nelerdir?

Güvenli şifrelerin taşıması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin tamamının uygulandığı şifreler genellikle tahmin edilemezler. İşte güvenli şifre oluşturmanın kuralları!

Öncelikle bütün sosyal medya hesapları ve bank girişleri için farklı şifre belirlenmelidir. Bu alışkanlık, olası şifre kaybı sonunda tüm hesapların aynı anda çalışmasının önüne geçer.

Şifreleriniz en sevdiğiniz renk ya da evcil hayvanınızın isminden oluşmamalıdır. Çünkü sizi birazcık tanıyan bir kişi bu isimleri kolayca tahmin edebilir.

Şifrenizin içerisinde en az bir özel karakter bulunmalıdır. Bunlar ! ‘ £ > # ^ $ + % & / ( ) [ ] } = * ? gibi özel karakterlerden herhangi biri ya da daha fazlası olabilir.Şifrenizde en az bir büyük harf ve bir küçük harf bulunmalıdır.

Güvenli şifre en az 10 karakterden oluşmaktadır. Bu noktada ardışık harf ve sayıların kullanılmaması da önemli bir kuraldır. 10 karakteri doldurmak için klavyede ard arda gelen harfler tercih edilmemelidir.

İlginizi Çekebilir: Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
_ren_
İğrenç
0
korkun_
Korkunç
0
yorumsuz
Yorumsuz
2019 Yılının En Popüler Şifreleri!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bir Cevap Yazın