featured

4 Maddede Küresel Isınmanın Beklenen Sonuçları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlık tarihini ve gelecek nesilleri etkileyen küresel ısınma, üzerine çok konuşulan bir konudur. Gelin biz insanların fabrika gazları, parfüm ve deodorant gibi gazlarla etkilemeye devam ettiğimiz ve sonuçlarını arttırmaya devam ettiğimiz küresel ısınma hakkında bilgi sahibi olalım.
Küresel ısınmanın etkileri nelerdir?

Küresel Isınma Hakkında Bilgi

18.yüzyıl Sanayi Devrimi sonrasında sanayileşme hareketleri ile artan fabrikaların havaya saldığı gazlar ile başlayarak günümüze uzanan süreçte küresel ısınma meydana gelmektedir. Atmosfer çok çeşitli gazlardan oluşmaktadır. Bu sera gazları sayesinde atmosfer güneş ışınlarının bir kısmını tutarak yeryüzündeki ısı dengesini sağlamaktadır. Atmosferin bu özelliğine sera etkisi denmektedir. Fabrika bacalarından çıkan dumanlar ve insanların sebep olduğu zararlı gazlar (karbondioksit, metan gibi) atmosfere yükselerek ozon tabakasının incelmesine sebep olmaktadır. Küresel ısınma hakkında bilgi edinmeye devam ederken gelin küresel ısınmanın etkilerine bir göz atalım.
Küresel ısınma neden olur?

Küresel Isınmanın Etkileri

Küresel ısınma etkilerinin en önem taşıyanı, kutuplardaki buzulların erimesidir. Bu durum kutuplara yakın olan yerleşim bölgelerini sular altında bırakarak birçok canlı türüne zarar verecektir. Küresel ısınma iklim değişikliklerine sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak sel, heyelan, erozyon gibi doğa olayları artmaktadır. Yine denizlerin fazla ısınmasının sonucu olarak su altındaki canlı türü azalmaktadır. Aşırı sıcaklığın beraberinde getirdiği kuraklık, yeryüzündeki pek çok bölgenin çölleşmesine sebep olmaktadır. Ülkemizde de kuraklık sonucu olarak verimsiz topraklar üretimi engelleyecektir.
Küresel ısınma hakkında bilgi

Küresel Isınmanın Sonuçları

Küresel ısınmanın beklenen 4 sonucuna geçmeden önce küresel ısınma hakkında bilgi sahibi olmanın önemini vurgulamak gerekir. Bu konuda ne kadar çok bilgi sahibi olunursa önleme çalışmaları da o kadar etkin olur.
1. Buzulların Erimesi
2. Kasırga ve Tayfunlar
3. Sel ve Taşkınlar
4. Kuraklık
Küresel ısınma etkileri nelerdir?

Küresel Isınmayı Nasıl Önleriz?

Küresel ısınmanın önlenmesine dair ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yapılmakta ve politikalar izlenmektedir. Bunlara rağmen küresel ısınmaya kesin bir çözüm sunulamamaktadır. Küresel ısınmayı önlemek amacı ile bazı ülkelerde ulaşımda değişikliklere gidilerek karbondioksit oranını azaltacak araçlar kullanılmaktadır. Yine su ve enerji kaynaklarını dikkatli kullanmak gerekmektedir. Ormanlara sahip çıkılmalıdır. Ağaçlandırma artmalı ve bu çalışmalara destek olunmalıdır.
Küresel ısınmanın sonuçları nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
_ren_
İğrenç
0
korkun_
Korkunç
0
yorumsuz
Yorumsuz
4 Maddede Küresel Isınmanın Beklenen Sonuçları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bir Cevap Yazın

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!