Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya eğitim sistemi, her geçen yıl adından söz ettirmeye devam ediyor. Hem öğrencisi hem de öğretmeninin mutlu olduğu, her sene daha başarılı öğrenciler ortaya çıkardığı bu sistem, dünya çapında en iyi eğitim veren okullara da sahip. Amerikan ve Avrupa sistemini geride bırakan, Asya ile arasındaki mesafeyi kapatan Finlandiya eğitim modeli, neden bu kadar ilgi çekiyor? Bunun cevabını 5 maddede sıraladık:

  1. Eğitimle Alakalı Her Şey Ücretsiz

Finlandiya’da özel okul bulunmadığı gibi, aynı zamanda okullar arası rekabet de bulunmuyor. Her bir okul aynı başarıya sahip. Okul içi kullanılan bütün malzemeler ücretsiz karşılanıyor. Okula uzak kalan evlerden öğrenciler ücretsiz servislerle alınıyor, okul gezileri de ücretsiz yapılıyor.

Finlandiya'da eğitim hakkında
Finlandiya’da eğitim nasıl?
  1. Standart Eğitim Müfredatı Yok

Öğretmenler ve öğrenciler kendi eğitim öğretim programlarını oluşturabilecek özgürlüğe sahipler. Yani Finlandiya Eğitim Sistemi, öğreten ve öğrenenlere nasıl öğrenmek ve öğretmek istediklerini kendi karar vermelerine izin veriyor.

Finlandiya eğitim sistemi nasıldır?
Finlandiya eğitim sistemi nasıldır?
  1. Not ve Ödev Sistemi

Finlandiya’da okula gitme zorunluluğu 7 yaşında başlıyor ve öğrencilere ilk altı yılda not verilmiyor. Belirli sınavlara tabi tutulmadıkları için karşılığında not da almıyorlar. Aldıkları tek şey sözel değerlendirme, bunu da öğretmenler birebir olarak sadece öğrenciye söylüyor. Bireyselliğe önem veren Finlandiya eğitim sistemi, ev ödevine de gerek duymuyor. Öğrenmenin yerinin okul olduğunu kabul ediyorlar. Öğrencilerin girdikleri tek sınav, dokuzuncu sınıfta yani 16 yaşında ülke genelinde yapılan sınav.

Finlandiya'da eğitim anlayışı nasıldır?
Finlandiya’da eğitim anlayışı nasıldır?
  1. Öğretmenlerin Kalitesi

Ülkedeki en prestijli mesleklerden biri öğretmenlik. Çünkü okullar en iyi düzeydeki kişileri öğretmen olarak alıyorlar. Master derecesiyle mezun olan öğretmen adayları, aynı zamanda belirli sözel mülakatlardan geçmek zorunda. Fakat Finlandiya eğitim modeli, öğrencileriyle birlikte öğretmenlerini de eğitmek için oluşturulmuş. Kendi oluşturabildikleri eğitim öğretim programları ile eksiklerini tamamlama imkanı öğretmenlere sunuluyor.

5 maddede Finlandiya'da eğitim sistemi
5 maddede Finlandiya’da eğitim sistemi
  1. Bireye Verilen Değer

İster öğretmen ister öğrenci Finlandiya’da iki tarafa da oldukça değer veriliyor. Öğretmenler en az yöneticiler kadar maaş alıyor. Öğrenciler kendi derslerini belirleyebiliyor, okulların içinde istediği her şeye ulaşma şansına sahip. Okuma salonları, spor salonları, oyun salonları gibi öğrencinin kendi isteğine uygun hayat tarzını benimsemesi sağlanabiliyor. Bu yüzden Finlandiya eğitim sistemi, güven üzerine kurulmuş bir sistem. Veliler, öğretmenler ve öğrenciler birbirlerine her konuda güven duyabiliyor.

Finlandiya eğitim modeli nasıldır?
Finlandiya eğitim modeli nasıldır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz