Birbiri ardına düşen banka faiz oranları, konut kredisi çekmek isteyen müşterilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Temmuz ayında Türkiye’deki tüm özel ve kamu bankalarında faiz indirimine gidilirken, bugün alınan yeni bir müjde ile de 7 farklı bankadan müşterilerine müjdeli haber geldi. Konut kredisi çekmiş müşteriler, bu yeni haberle birlikte yeniden nefes almaya başladı. Yapılan son kredi faiz oranları indirimi ile birlikte yalnızca kamu bankalarında değil; özel bankalarda da faiz yapılandırması imkanı sunuluyor.
faiz oranları indirimi
faiz oranları indirimi

Ev kredisi ve araç kredisi çekmek isteyen binlerce müşteriye hem özel hem de kamu bankalarından ardı ardına faiz indirimleri geliyor. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi yasası ve kararının hemen ardından tüm bankalarda seferberlik düzenlendi. Garanti Bankası, Akbank, Denizbank, YapıKredi, TEB, Finansbank ve İş Bankası banka faiz oranları indirimi yapan özel bankaların başında geliyor. En uygun ev kredisi veren bankalar ise yine devlet bankalarıdır. İşte bankalar ve güncel faiz oranları indirimi!

İŞ BANKASI FAİZ ORANLARI

Ev kredisi: 1.17

Taşıt kredisi: 1.39

İhtiyaç kredisi: 1.55

GARANTİ BANKASI FAİZ ORANLARI

Ev kredisi: 1.26

İhtiyaç kredisi: 1.76

Taşıt kredisi: 1.49

TEB FAİZ ORANLARI

Konut kredisi: 1.15

İhtiyaç kredisi: 1.25

Taşıt kredisi: 1.25

AKBANK FAİZ ORANLARI

İhtiyaç kredisi: 1.71

Konut kredisi: 1.17

Taşıt kredisi: 1.49

DENİZBANK FAİZ ORANLARI

İhtiyaç kredisi: 1.69

Mortgage kredisi: 1.99

Tüketici kredisi: 1.69

Taşıt kredisi: 1.77

FİNANSBANK FAİZ ORANLARI

Konut kredisi: 1.57

Taşıt kredisi: 1.59

İhtiyaç kredisi: 1.29

YAPIKREDİ FAİZ ORANLARI

Taşıt kredisi: 1.64

Bireysel ihtiyaç kredisi: 1.75

Konut kredisi: 1.36

Bakınız: Devlet Destekli Krediler ile Faizsiz Sermaye Fırsatı

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMASI İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Faiz oranı indiriminden nasıl faydalanılır?
  • Konut kredisi yapılandırması işleminin onaylanması için öncelikle kredi çekme durumunun Ağustos ayında yapılan faiz indiriminden daha önce yapılmış olması gerekmektedir. Ayrıca, faiz oranları yapılandırması yalnızca Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ta geçerlidir. Yani, yapılandırma yalnızca devlet bankalarında geçerlidir.
  • Konut kredisi faiz oranları üzerinde yapılandırma yapmanın ikinci koşulu, mevcut borcun 500 bin TL’nin altında olmasıdır.
  • En uygun konut kredisi veren bankalar devlet bankalarıdır. Aynı şekilde indirimin de yapıldığı bankalar devlet bankalarıdır. Bu doğrultuda devlet bankalarında yapılan yapılandırma sonucunda aylık faiz oranı 0.99’a kadar düşmektedir.
  • Yapılandırma işlemlerinin ve başvurularının başlangıç tarihi bugün yani 1 Ekim 2019 tarihidir.

En uygun ev kredisi ve araç kredisi için hem devlet hem de özel bankalar araştırılmalı ve müşterilerin kendi bütçelerine uygun tercihte bulunmaları önemlidir.

Bakınız: Konut Kredisi Hesaplama

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz