featured

ABC Mobilya Ağaçsız Mobilya Üretti, Dünya Patentini Aldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABC Mobilya, 4 yıl süren Ar-Ge çalışmasının sonrasında dünyada bir ilki gerçekleştirerek, ağaç kullanmadan mobilya ürettiğini açıkladı. Plastik atık ve bor madeni kullanılarak yapılan yeni üretim metodunun dünya patentini de aldığını duyuran ABC Mobilya, yılda 300 bin ağacın kesilmekten kurtarılacağını bildirdi.

ABC Mobilya tarafından yapılan açıklamaya göre, koltuk takımı ve sandalyelerin iç iskeletlerinin imalatında ağaç yerine plastik atık kullanılmaya başlandı. Şirket, bor madeninin de kullanıldığı, devrim niteliğindeki bu üretim modeli sayesinde yıllık olarak 300 bin ağacın kesilmesinin önüne geçilerek ve 150 milyon adet pet şişenin de geri dönüşümünü sağlanacağını açıkladı.

ABC Mobilya CEO’su Burhan Gül: Neredeyse Kırılmaz Özellikte Koltuk ve Sandalyeler

ABC Mobilya CEO’su Burhan Gül, 4 yıllık Ar-Ge çalışmasının sonucunda hedeflenen malzemenin üretimini başardıklarını belirtti ve dünya patentini aldıkları ürünler hakkında şunları söyledi:

“Plastik atık malzemeleri ve ülkemizin milli değeri olan Bor madenini karıştırarak neredeyse kırılmaz diyebileceğimiz özellikte bir koltuk ve sandalye iskeleti elde etmeyi başardık. Yeni malzememiz geleneksel mobilya üretiminde kullanılan ağaç ve plastiğe oranla yüzlerce kat daha sağlam ve uzun ömürlü. Bu nedenle koltuk ve sandalye imalatında ağaç malzemeden iskelet dönemini bitiriyoruz”“Ağaçlarımız, ormanlarımız yanıyor. Bizler de üretimlerimizde ağacı kullanıyoruz. Dünyada hızla azalan ormanlar ve bununla ortaya çıkan çevre felaketlerinin önüne geçebilmek adına dünya mobilya sektöründe devrim niteliği taşıyan yeni üretim modelimize geçtik. İlk etapta 30 bin adet ağacın hayatta kalmasını sağladık. Ağaçsız mobilya ürün grubumuzla alakalı 500 milyon dolarlık yatırım planımız var. Bu yatırımın sonucunda yıllık yüzde 70’i ihracat olmak üzere 1 milyar dolarlık ciro hedefliyoruz. Yatırımı gerçekleştirdiğimizde yıllık 300 bin ağaç mobilya imalatı için kesilmemiş olacak. Ağaçlar korunurken atık pet şişelerin, plastik malzemelerin geri dönüşümü için de büyük bir adım atmış olduk. Her bir koltuk takımı imalatında 100 kg civarında atık plastiği geri dönüştürerek, ekolojik denge için de mobilyacılık sektöründe önemli bir gelişmeye imza attık. Yeni yatırımımızla yapacağımız üretimde yıllık 150 milyon adet pet şişenin geri dönüşümünü de sağlayacağız.”  “Ağaçsız mobilya üretiminde kullandığımız üretim metodunun dünya patentini aldık. Böylece Türk mobilya sektöründe önemli bir ihracat atağının da başlayacağını söyleyebiliriz. Çünkü ürettiğimiz mobilya takımı sağlamlığı ve uzun ömrüyle öne çıkıyor. 20 katlı binanın üstünden yere düşse üstünden TIR geçse sağlam kalıyor ve balyozla dahi kırılamıyor. Dolayısıyla tanıtım atağımızla birlikte bu üretim modelimiz ve mobilya çeşitlerimizle dünya ülkelerinin dikkatini çekeceğimizden de eminiz.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!