OKUHABER

ALIŞVERİŞ YAPARKEN YAŞANAN KARARSIZLIK DURUMLARI

Alışveriş yapmak denince her ne kadar ilk önce akla kıyafetler gelse de yiyecek içecek veya teknolojik ürün alışverişi gibi bir sürü alışveriş çeşidi vardır.

ALIŞVERİŞ YAPARKEN YAŞANAN KARARSIZLIK DURUMLARI
1 views
10 Haziran 2019 - 3:41

ALIŞVERİŞ YAPARKEN YAŞANAN KARARSIZLIK

Seçenek Çok Ama Para Sınırlı

Alışveriş yapmak denince her ne kadar ilk önce akla kıyafetler gelse de yiyecek içecek veya teknolojik ürün alışverişi gibi bir sürü alışveriş çeşidi vardır. Bu yüzden herkes günlük hayatında sürekli olarak alışveriş yapmak zorunda kalmaktadır. Ancak alışveriş yapmak kimileri için büyük bir tutku olsa da kimileri için tam anlamıyla kabustur. Genellikle, alışverişlerde çok fazla kararsızlık yaşayan insanlar için alışveriş yapmak çekilmez hale gelir. Özellikle, onlarla alışverişe gidenler için de bu çekilmezlik durumu geçerlidir.
Kararsızlık durumlarını ikiye ayırmak mümkündür. İlki; bir ürünü alıp almamaya karar verememek, ikincisi; iki ürün arasında kalmak. Peki alışveriş yaparken yaşadığınız kararsızlık durumlarında neler yapabilirsiniz?

ALIŞVERİŞ YAPARKEN YAŞANAN KARARSIZLIK

Elinizde bu ürünün yerine kullanabileceğiniz ürünler var mı? Bu ürünü bir ay sonra almanız sizin için bir şey değiştirir mi?

Durum 1: Bir Ürünü Alıp Almamaya Karar Verememek

Genellikle, alışverişe çıktığımız zamanlarda ihtiyacımız olan ürünler dışında da ürünler alırız. Çünkü alışveriş esnasında bir ürünü alacağımız da o ürüne gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını analiz etmekte zorlanırız. Sırf fiyatı bizi cezbettiği veya ürünü çok fazla beğendiğimiz için gerçek ihtiyaç durumumuzu tespit edemeyebiliriz. Bu israf hali, bize maddi açıdan oldukça zarar veren bir durumdur.
Bu gibi durumlarda yani bir ürünü alıp almama noktasında kararsızlık yaşıyorsanız kendinize bazı sorular yönelterek ihtiyaç durumunuzu tespit edebilirsiniz. Bu ürüne ne kadar ihtiyacınız var? Eğer bu ürünü almazsanız gerçekten büyük bir eksiklik hissedecek misiniz? Elinizde bu ürünün yerine kullanabileceğiniz ürünler var mı? Bu ürünü bir ay sonra almanız sizin için bir şey değiştirir mi? Bu soruları sorarak ürüne olan gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını analiz etmeyi deneyebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ YAPARKEN YAŞANAN KARARSIZLIK

İki ürün arasında kalmak, çoğu kişinin yaşadığı bir durumdur. Bu ürünlerin illa çok pahalı veya spesifik ürünler olması gerekmez.

Durum 2: İki Ürün Arasında Kalmak

İki ürün arasında kalmak, çoğu kişinin yaşadığı bir durumdur. Bu ürünlerin illa çok pahalı veya spesifik ürünler olması gerekmez. Marketten alacağınız bir suda bile kararsızlık yaşayabilirsiniz.
Öncelikli olarak, bir üründe ne aradığınızı ve kendi önceliklerinizin neler olduğunu bilmelisiniz. Siz, megapikseli yüksek bir cep telefonu mu arıyorsunuz yoksa ekranı geniş bir cep telefonu mu? Deterjanın kokusu mu yoksa uygun fiyatlı olması mı sizin için öncelik arz ediyor? Sizin için hangi özellik önemliyse iki ürün arasında bu özellikleri kıyaslamaya özen gösterin.
Bir üründe işinize yaramayacak veya çok az kullanacağınız özelliklerin iyi olması o ürünü tercih etmeniz için bir neden değildir. Örnek vermek gerekirse, evinize bir bilgisayar satın alıyorsunuz. Ancak bilgisayarı gündelik işleriniz için kullanacaksınız ve ağır programlar yüklemeyeceksiniz. O zaman, işlemcisi çok iyi olan pahalı bir bilgisayar yerine daha orta düzey işlemcili bir bilgisayarı uygun fiyata almanız daha doğru olacaktır. Bu durumda işlemcisi çok iyi olan bir bilgisayarı, kıyaslama listenize bile almanıza gerek yoktur.
Ürünlerde, önem verilen kriterler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. O yüzden başkaları için önemli olan kriterleri kendinize esas almamaya özen göstermelisiniz.

Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.