featured

ASELSAN Yerli İHA’lar İle Harberleşme Çözümünü Buldu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ASELSAN Yerli İHA ’lar İle Harberleşme Çözümünü Buldu! Tamamen yerli bir çalışma olan ve kendi imkanlarımız ile üretilen yerli ASELSAN Uydu Haberleşme Sistemi devreye giriyor! Bayraktar Akıncı TİHA için artık çözüm hazır!

ASELSAN, yerli imkanları ile geliştirdiği son çalışması ile bir kez daha göz doldurdu. Yeni tasarladığı haberleşme sistemi ile İHA’larımız için etkin bir çözüm oluşturdu. İki yeni üretim olan İHA’larımız Akıncı ve Aksungur için artık haberleşme sorunu ortadan kalkıyor!

Ku-Bant Haberleşme sistemi hazır

ASELSAN Yerli İHA’lar İle Harberleşme Çözümünü Buldu! | ASELSAN Yerli İHA ’lar İle Harberleşme Çözümünü Buldu! Tamamen yerli bir çalışma olan ve kendi imkanlarımız ile üretilen yerli ASELSAN Uydu Haberleşme Sistemi devreye giriyor! Bayraktar Akıncı TİHA için artık çözüm hazır!

Proje, Türk Silahlı Kuvvetleri ’ ne ait hava araçları arasında etkili iletişim sağlamak için (ufuk ötesi haberleşme sağlamak) geliştirildi. Yine bu kapsamda geliştirilen Ku-Bant Haberleşme sistemi gerekli test aşamalarından geçirilerek hazır hale getirildi.

Geliştirilen bu haberleşme sistemi; modüler özellikleri ve kompakt yönü ile insanlı ya da insansız hava araçlarının tamamına entegre edilebilir bir yapıya sahip. Bunun dışında bu haberleşme araçlarında iki tip anten kullanıldı. Bu antenler farklı ortamların ihtiyacını karşılamak üzere anten boyutlarına göre iki şekilde tasarlandı. Bu sayede geniş bir alanda kullanım hedeflendi. Hatta devam eden çalışmalarda İHA ve diğer dar çaplı hava araçlarına uygun daha küçük anten yapıları geliştirilmektedir.

Milli Yazım Tabanlı Uydu Modemi

ASELSAN Yerli İHA’lar İle Harberleşme Çözümünü Buldu! | ASELSAN Yerli İHA ’lar İle Harberleşme Çözümünü Buldu! Tamamen yerli bir çalışma olan ve kendi imkanlarımız ile üretilen yerli ASELSAN Uydu Haberleşme Sistemi devreye giriyor! Bayraktar Akıncı TİHA için artık çözüm hazır!

ASELSAN’ ın geliştirdiği yazım tabanlı uydu modemi sayesinde yüksek veri hızı sağlanmaktadır. Aynı zamanda kurulumundaki kripto donanım ile haberleşmenin tamamen güvenli zeminde yapılması sağlanıyor. Milli uydu haberleşme sistemi ile ASELSAN, bu konudaki dışa bağımlılığa son verecek bir çalışmanın da hayata geçmesini sağladı. Bir kez daha milli yatırım olan bir proje ile savunma sanayii için önemli adım atmış bulunuyor.

ASELSAN Hava Uydu Haberleşme Sistemi, Baykar tarafından desteklenmiş ve geliştirilmiştir. Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA Sistemi adına daha etkin bir iletişim kurmak amacı ile geliştirilmiştir.

Aksungur İHA ile yapılan denemelerde yapılan başarılı uçuşlarda 45 santimetrelik anten konfigürasyonu kullanıldı. Bu şekilde Hava Uydu Haberleşme Sistemi testi başarı ile geçti.

Hava savunma sahası açısından özellikle; düşmana ait haberleşme sistemleri ve radar sistemlerinin teşhisi ve tespiti açısından ciddi başarıya ulaştıracak bir donanıma sahiptir. Aynı zamanda düşman yer tespiti yaparken, dost tarafı da sınır ötesi operasyonlar için ayırt etmek üzere yeni sistemler geliştirilmeye de devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
_ren_
İğrenç
0
korkun_
Korkunç
0
yorumsuz
Yorumsuz
ASELSAN Yerli İHA’lar İle Harberleşme Çözümünü Buldu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bir Cevap Yazın