Bacteroidales Bakterisi Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor

Bacteroidales Bakterisi Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor İngiltere’nin Bristol Üniversitesi yaptığı araştırmalarla, bağırsağında Bacteroidales bakterisinin sınıflandırılmamış bir türü olanların, bu bakteriyi taşımayanlara göre %2 ile %15 oranıyla bağırsak kanseri olma riski..

Bacteroidales Bakterisi Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Bacteroidales Bakterisi Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor

İngiltere’nin Bristol Üniversitesi yaptığı araştırmalarla, bağırsağında Bacteroidales bakterisinin sınıflandırılmamış bir türü olanların, bu bakteriyi taşımayanlara göre %2 ile %15 oranıyla bağırsak kanseri olma riski taşıdığını ortaya çıkardı. Bu da bağırsakta oluşabilecek bir bakteri ya da virüsün bağırsak kanseri oluşumuna etkisi olabileceğini gösterdi.

Bristol Üniversitesi’nin Bacteroidales Bakterisi ve Bağırsak Kanseri Araştırması


Bristol Üniversitesi’nde araştırması olan Dr. Kaitlin Wade tarafından yapılan incelemelerdeki bulgular, İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Ulusal Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği kanser konferansında sunuldu.

İlk etapta 4000 kişinin bağırsak floraları ve genetik verileri arasındaki ilişkilerin incelendiği bu araştırmada, 13 genetik versiyonun farklı farklı bağırsak bakterisindeki değişkenlikle ilişiği olduğu kanısına varıldı.

Daha sonra bu inceleme genişletilerek 2000 kişi üzerinde de bağırsak kanseri olma ihtimalleri üzerinde araştırma yapıldı ve incelemelerden alınan neticeler Bacteroidales bakterisini bağırsağında taşıyan kişilerde bağırsak kanserine yakalanma riskinin %2 ile %15 oranında arttığını gösterdi.
İlginizi Çekebilir: Kolon Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.