barış pınarı harekatına ara verildi

Dün Ankara’yı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığı heyeti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ arasında yapılan görüşme sona erdi. Görüşme sonunda çarpıcı açıklamalar geldi. Barış Pınarı Harekatına Ara Verildi.

barış pınarı harekatına ara verildi
Son dakika: Barış Pınarı Harekatına Ara Verildi

Ankara’ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen görüşme sonrasında, iki ülkenin 13 maddelik bir anlaşma sağladığı belirtilmiştir. Pence, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, ikilinin aldığı kararlar arasında Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat ara verilmesinin de bulunduğunu dile getirdi. Pence, Türkiye ile ABD’nin ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını belirtirken; terör Örgütü YPG’nin anlaştıkları gibi 120 saat içerisinde güvenli bölgeden çekileceğine değindi. Pence’e göre anlaşma bir “ateşkes” iken Erdoğan’a göre “Barış Pınarı Harekatına Ara verildi”.

“Sadece Ara Verildi”

Barış Pınarı Harekatına Ara Verildi

İkilinin yaptığı görüşmelerin ardından Türkiye’nin operasyonu 120 saat içerisinde askıya almasının mümkün olacağı, bu geçen süre içerisinde de YPG’nin bölgeden geri çekileceği ve Türkiye’nin belirtmiş olduğu güvenli bölge sınırlarını terk edene kadar operasyonun “durdurulacağı” konusunda anlaşma yapıldı.

Anlaşmanın Türkiye tarafı anlaşma metninde operasyon için “ateşkes” ifadesi yerine “ara verildi” ve “durduruldu” ifadesini kullandı. Ancak ABD Başkan Yardımcısı Pence yaptığı açıklamada “ateşkes” ifadesine yer verdi.

Başkan Trump’ın güçlü liderliği sayesinde!

Başkan Trump'ın güçlü liderliği sayesinde

Mike Pence görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Bir hafta önce Türk güçleri Suriye’ye girdi. Bugün gururla belirtmeliyim ki, Başkan Trump’ın güçlü liderliği sayesinde, Erdoğan ile olan ve Türkiye ile olan güçlü ilişkileri sayesinde Türkiye ve ABD Suriye’de ateşkes için anlaşmıştır. Türkiye Barış Pınarı Harekatı’na ara verecektir. Harekata 120 saat ara verilecek ve bu süre içinde ABD, YPG’nin güvenli bölgeden çıkmasını sağlayacaktır. Ve ardından operasyon duracak” dedi.

İlginizi çekebilir: 10 Maddede Türkiye Neden Suriye’ye Girdi? Barış Pınarı Harekatının Amacı Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz