Hepimiz bir kere de olsa merak edip elimizdeki besinin ambalajının arkasında bulunan kalori protein yağ karbonhidrat cetveli kısmına göz atmışızdır. 

besinlerin kalori, besinlerin kalorileri, besinlerin kalorisi

Artık çoğumuz karbonhidrat ve kalori değerlerine göre üç aşağı beş yukarı besinin sağlığımız açısından etkisini tahmin edebiliyoruz.

besinlerin kalorilerini hesaplama, besinlerin kalori değerleri pdf, besinlerin kalorileri nasıl hesaplanır

Malum televizyonlarda da doktorların diyet ve sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olarak ısrar ve şiddetle vurguladığı yemeklerin karbonhidrat değerleri, besinlerin kalori değerleri gibi konular üzerindeki bilgilendirmeleri toplumumuzu sağlıklı beslenme ve ambalajlı gıda ürünleri kullanımında daha duyarlı hale getirdi. Biz de bu vesileyle yazımızda çoğumuzun merak ettiği “yiyeceklerin besin değerleri nasıl ölçülür?” sorusuna yanıt vereceğiz. Öncelikle karbonhidrat değerleri ile başlayalım.

besinlerin kalorilerini hesaplama, besinlerin kalori değerleri pdf, besinlerin kalorileri nasıl hesaplanır

Besinlerin karbonhidrat değeri nasıl ölçülür?

Öncelikle bu soruyu cevaplamadan kalorinin ne olduğunu öğrenelim. 1 Kalori (kcal) 1 kilogram suyun sıcaklığını 1 Celcius derece arttırmak için gereken enerjidir. Geçtiğimiz yıllarda bomba kalorimetre denilen bir cihazla kalori değeri ölçümü yapılırken günümüzde “Atwater” sistemi ile yapılır.

besinlerin kalori hesabı nasıl yapılır, besinlerin kalori ve karbonhidrat değerleri, besinlerin kalori tablosu

Bu sistem ise önce besinin nem, kül, protein ve yağ analizini yapar. Bu değerler toplanarak 100’den çıkarılır ve yemeklerin karbonhidrat değeri elde edilir. Karbonhidratın enerjisi hesaplanırken “diet lifi deneyi” yapılır, diet lifin kalorisi olmadığından bu değer karbonhidrat değerinden çıkarılır ve net olarak karbonhidrat değeri elde edilir.

besinlerin kalorileri pdf, besinlerin kalori değerleri nasıl ölçülür

Besinlerin kalori değeri nasıl ölçülür? 

Besinlerin kalori değeri ölçülürken bulunan yağ değeri 9 çarpanı, protein değeri 4 çarpanı ve karbonhidrat değeri de 4 çarpanı ile çarpılarak toplam enerji tespit edilir. Bu değerler daha sonra kalori protein yağ karbonhidrat cetveli olarak düzenlenir. Gördüğünüz gibi aslında basit bir işlem, siz de en çok kullandığınız besinleri belirleyerek, zihninizden besin değerlerini hesaplayabilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken 4 işlem yeteneği ve değerlerin eşitleri; 1g karbonhidrat 4 kalori, 1g protein 4 kalori, 1g yağ 9 kaloridir.

besinlerin kalorileri pdf, besinlerin kalori değerleri nasıl ölçülür

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz