Büyük Birlik Partisi Lideri Mustafa Destici
Büyük Birlik Partisi Lideri Mustafa Destici

Büyük Birlik Partisi Lideri Mustafa Destici, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk turda barajın yüzde 50+1 yerine, yüzde 40+’a düşürülmesi tartışmaları ile alakalı olarak, “İlk turda yüzde 40+ ve üzeri alan adayın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda O zaman bu sistem özelliğini, ciddiyetini kaybeder, sulandırılmış olur.

İlginizi Çekebilir: Temel Karamollaoğlu’ndan Evlatlarını İsteyen Annelere Destek

Büyük Birlik Partisi Lideri Mustafa Destici Bundan Sonrada 40 olmadı 30 Olsun mu Denecek

Bunun devamı ’40 olmadı bu sefer 30’a düşürelim’ mi olacak? Bu konudan daha ciddi meselelerimiz var, onları konuşup çözüm üretmek gerekiyor” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Destici, cumhurbaşkanlığı seçimi için barajın 40+1’e düşürülmesi tartışmalarıyla ilgili şöyle konuştu:

Büyük Birlik Partisi Lideri Mustafa Destici “50+1 Cumhurbaşkanlığı Sisteminin Ruhu”

Ben böyle bir durumun Cumhurbaşkanlığı sistemini sulandıracağını düşünüyorum. Dolayısıyla yersiz ve gayri ciddi olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum. Sistem artık değişmişse; 50 üzeri oy, Cumhurbaşkanlığı sisteminin ruhunu ifade ediyor.

Yüzde 50 Altında Oyla Seçilen Kim Olursa Olsun Tartışılır

Yapılan seçim sonrası eğer halkın, yarısından bir fazlasının oyunu almışsanız sizin meşruiyetiniz tartışılmaz. Ancak bu sistemde seçilirken yüzde 50’nin altında bir oy ile seçilirseniz, seçilen kişi kim olursa olsun her zaman tartışılacaktır.

Yüzde 50’nin altınsa halkın çoğunluğunun desteğini almamış olacaksınız. Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin en önemli özelliği halkın çoğunluğunun bir fazlasıyla iktidara gelmektir.

Bu Konulardan Daha Önemli Problemlerimiz Var

Bence bunu tartışmak yerine bu sistemin eksik yanları nelerdir, halkımız sistemde nelerin değişmesini ister, kuvvetler ayrılığının tam olarak işlemesi için hangi düzenlemelerin getirilmesi gerekiyor, siyasi partiler yasasının demokratikleştirilmesi, seçim kanununda barajın kaldırılması gibi hususların konuşulması gerekiyor.

Şahsen bunu ciddi ve doğru bulmam. O zaman bu sistem özelliğini, ciddiyetini kaybetmiş olur, sulandırılmış olur. E sonra ’40 olmadı bu sefer de 30’a düşürelim’ mi diyeceğiz? Daha ciddi meselelerimiz var, onları konuşup çözüm üretmemiz lazım.”

DHA-Politika – Türkiye-Ankara – Nursima ÖZONUR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz