Cezeri Kimdir?

Cezeri Kimdir

Cezeri, 1136 yılında Cizre’de doğan Cezeri, çok önemli bir islam fizikçisidir. Mekanik ve fizik alanlarında uzmanlaşan cezeri, çok sayıda icatta bulunmuştur. Robotik alanı ile ilgili ilk icatları yaptığı bilinen Cezeri’nin ismi, doğduğu topraklardan türetilmiştir.

Cezeri kimdir? sorusunun en önemli cevabı ise bugünün robotik ve mekanik dünyasının temelini atan ilk bilim adamı olmasıdır. Cezeri tarafından hayata geçirilen otomobil buluşları, şimdinin otomobil mekaniğinin temelini oluşturmaktadır.

Cezerinin Çalışmalarının Özellikleri Nelerdir?

Yerli uçan otomobil cezeriden ilk kareler

Cezeri, hayata geçirilmeyen icatların yalnızca bilgiden ibaret kalacağını belirtirdi. Şimdilerde üretilmesi planlanan ve Teknofest’te sunulacak olan “Cezeri” Milli Uçan Otomobile isminin verilmesindeki temel neden ise, Cezeri’nin otomobil alanının temelini oluşturmasıdır. Cezeri, ilk insansı robotları tasarlaması ile de bilinmekte iken; kağıt üzerinde tasarım yaptığı eserlerin öncelikle küçük maketlerini hazırlardı.

Cezeri’nin Eserleri

Cezeri’nin en önemli eserleri Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap, Kitab fi ma-‘rifat al-Hiyal al-handasiyya, Kitâb-ül-Câmi Beyn-el-İlmi vel-Amel-in-Nâfî fî Sınâat-il-Hiyel ve Makine Yapımında Yararlı Bilgiler Ve Uygulamalar‘dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz