Ana Sayfa Hayat Cinsellik Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Dikkat Edilmeli

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Dikkat Edilmeli

75
0
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Dikkat Edilmeli

Sık cinsel ilişkiye girmek, korunmadan ilişkiye girmek cinsellikle bulaşan hastalıkları arttırıyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar önlemi alınmadan ilerlerse önemli sonuçlara sebep vermekle beraber kişinin yaşam kalitesini ve cinsel hayatınıda kötü yönde etkiliyor. Genital uçuk: kadınlarda görülen ve bir çeşit ağrılı sivilceye benzeyen uçuk idrar yollarında enfeksiyona, düşüğe sebep olabilmektedir.

Tedavi İçin Hastalığın Farkına Varılmalı

Belsoğukluğu;  bakteri hastalığı olan belsoğukluğu anal, oral, vajinal yollarla bulaşabilmektedir. Antibiyotikle tedavisi oldukça kolay olan hastalık tedavi edilmediğinde daha ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Ağrılı ve yanmalı idrara çıkma önemli belirtileri arsındadır. Kadınlarda regl arasında kanama meydana gelebilirken erkeklerde penisten yeşilimsi sarımsı sıvı salgılanması da belirtiler arasındadır.

Cinsel Hastalıkların Temelinde Bakteriler Var

HIV- AİDS;  bağışıklık sisteminin düşmanı olan HIV virüsü en tehlikeli virüslerdendir. Tedavi edilmemesi halinde bağışıklık sistemini çökertir. HIV belirtileri arasında ani kilo, kaybı, sürekli halsizlik, cilt döküntüleri önemli olanlardır. Cinsel yolla bulaşan bir diğer hastalık ise klamidyadır. Diğer enfeksiyonlarla karıştırılan klamidyaya bakteriler neden olmaktadır. Zamanında tedavi edilmemesi halinde kısırlığa sebep olan hastalık aynı zamanda kadın üreme organına da zarar verebilir. Anormal salgılama, idrar yaparken ağrı, ateş, mide bulantısı hastalığın belirtileri arasındadır.

Antibiyotikle Tedavi Mümkün

Frengi ise cinsel yolla bulaşa bir diğer hastalıktır. Tüm bünyeyi etkileyen hastalık vücutta ağrısız bir yara ile ortaya çıkar.  Cinsel ilişki sonrası cinsel organda meydana çıkan yara ilerlemesi halinde daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Doktor kontrolünde yapılacak tedavide antibiyotik kullanımı da oldukça önemlidir.

Düzenli Kontroller Yapılmalı

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kurtulmak için öncelikli olan korunmak ve şüpheli cinsel ilişkilerden kaçınmaktır. Kişisel hijyene dikkat etmek, ilişkiden önce ve sonra yıkanmak, şüpheli durumlarda testleri yaptırmakta hastalıklara yakalanmamak için önemlidir. Yıllık düzenli muayeneler ile hastalıkların erken teşhiside mümkündür. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların genel belirtileri özetlenecek olursa; bulantı ve kusma, penis ve vajinada meydana gelen akıntı, ağrılı ve yanmalı idrar, sürekli ateşlenme, sık idrara çıkma sayılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz