Anne-babalar çocuklarının hep en iyi, en güzel, en başarılı olmasını isterler. Okulda hep her soruya ilk parmak kaldıran, ödevlerini sorunsuzca onların uyarısına gerek kalmaksızın kendiliğinden yapmasını, derslerinde herkesten başarılı olmasını isterler. Öncelikle çocuğunuzun üzerine büyük, onların taşıyamayacağı sorumluluklar vermeyin ve çocuğunuzun başarılı olması için sizlerin ne tür sorumluluklara sahip olduğunun bilincine varın lütfen. Çocuğum Ders Çalışmıyor diyorsanız bunda siz de sorumluluk sahibisiniz, unutmayın.

 

Çocuğum Ders Çalışmıyor Anne-Baba Olarak Ne Yapabiliriz ?

  • Zaman zaman çocuğunuzun okuluna uğrayıp öğretmeniyle görüşün. Bu çocuğunuzun sizin tarafınızdan önemsendiğini, onu sahiplendiğinizi ona hissettirecektir. Bu ziyaretin sıklığı çocuğu bunaltmayacak ölçüde ayarlanmalıdır.

  • Çocuğunuzu okulda tanımak önemlidir. Çocuğunuzun evde çocuğunuz, okulda öğrenci, arkadaşlarının yanında arkadaş olduğunu yani toplum içinde farklı rollere sahip olduğunu ve her ortamda davranış şeklinin farklı olacağını bilin. Çocuğunuzun okul hayatında nasıl hal ve hareketlerde olduğunu öğretmen ve arkadaş görüşmelerinde öğrenin. Burada bir problem yaşadığını saptadığınızda sorunun neden kaynaklandığını onu o ortamda tanımanız problemlerin çözümünde faydalı olacaktır.

  • Çocuğunuzun olumlu yönlerini fark edip, üstün olduğu, yeteneğini ortaya çıkardığınız bir alan varsa bunun üzerine gidin. Çocuğunuzun bir alanda gelişmesi özgüveninin de gelişmesine ve derslerindeki başarısının artmasına yardımcı olacaktır.
  • Gerçekçi isteklerde bulunun, çocuğun üzerine kaldıramayacağı sorumluluklar yüklemek çocuğun bu yükler altında ezilerek yenilgiyi kabullenmesi anlamına gelir ve sizler başarılı olmasını isterken özgüvensiz bireyler yaratmış olacaksınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz