Çocuklarda saldırganlık ve şiddet eğilimi çok sık rastlanan bir konudur. Arkadaşlarıyla oyun oynarken bile bir bakmışsınız ya fiziksel olarak ya da sözsel olarak şiddet uyguluyor. Bu duruma kızmak yerine önce nedenlerini bilmekte fayda var.

Önce Kendinizi Değiştirin

Unutulmamalıdır ki çocuklar anne-babalarından ne gördüyse onu yaparlar. Evde şiddet olan bir ortamda yetişen çocuk şiddeti normal karşılar ve hatta olması gereken olarak görebilir. Çocuğun sürekli şiddet görmesi, anne-babasının birbirlerine şiddet uygulaması çocuğun da bu davranışları arkadaş çevresinde uygulayacağı anlamına gelir.

Çocuğun anne-babasını rol model alması, evde şiddetin herhangi bir çeşidi uygulanıyorsa eğer bu davranışların çocukta da olacağı anlamına gelmektedir.

Anne-babalar çocuklarına bir davranışın neden yapılması ya da yapılmamasını konuşarak anlatmak yerine disiplin sağlamak amacıyla sürekli cezalar veriyorsa bu çocukta saldırganlığa yol açar, çocuğa özellikle fiziksel cezalar vermek yerine her şeyi nedenleriyle anlatın.

Aile içinde bir problem varsa bunu çocuğunuzun yanında birbirinize bağırarak çözmeye çalışmak yine çocuğun olumsuz etkilenmesini ve saldırganca bir tutum içerisine girmesine sebep olur. Çocuğunuzun yanınızda olduğu ortamlarda tartışmaya girmekten kaçının.

Çağımızda teknolojinin kolaylaştırıcı etkisinin yanında çocukların olumsuz etkilenmesine neden olacak pek çok etkiyi taşıdığını unutmayın. Çocuğunuzun izlediği televizyon programlarını, çizgi filmleri dahi olmak üzere siz de izleyin, takip edin ve içeriğinde şiddet olan şeyleri izlemesine engel olun.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz