Covid-19’da Son Dakika: Deltacron Mutasyonu Keşfedildi!

0 0

Covid-19’da bir son dakika gelişmesi yaşanıyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’deki bilim insanları, koronavirüsün Delta ve Omicron mutasyonlarının melezi olarak Deltacron adında yeni bir mutasyonunun keşfedildiğini duyurdu.

Deltacron Mutasyonu, Delta ve Omicron Özelliklerini Taşıyor

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada alarm vermeye devam ederken bir son dakika gelişmesi, Güney Kıbrıs Rum kesiminden geldi. Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarı bünyesindeki bir grup bilim insanı, Deltacron ismi verilen yeni bir mutasyonun saptandığını duyurdu.

Dr. Leontios Kostrikis tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüsün Delta ve Omicron varyantlarının melezi olarak yeni bir mutasyon keşfedildi. Deltacron mutasyonu, Omicron’un mutasyonlarını ve beraberinde Delta’nın arka planını paylaşıyor. Bu nedenle keşfedilen bu yeni melez mutasyona Deltacron adı verildi. Dr. Leontios Kostrikis yaptığı açıklamada, bu mutasyonun dünyanın başka hiçbir yerinde tanımlanmamış olabileceğini ve bu nedenle de yeni mutasyona küresel bir ilginin oluşabileceğini belirtti.

Covid-19'da Son Dakika: Deltacron Mutasyonu Keşfedildi! | Covid-19'da bir son dakika gelişmesi yaşanıyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’deki bilim insanları, koronavirüsün Delta ve Omicron mutasyonlarının melezi olarak Deltacron adında yeni bir mutasyonunun keşfedildiğini duyurdu.

25 Kişide Deltacron Mutasyonu Tespit Edildi

Deltacron mutasyonu keşfettiklerini duyuran Dr. Kostrikis, koronavirüs sebebiyle hastaneye yatırılan 11 kişi dahil toplamda 25 kişide Deltacron mutasyonu tespit ettiklerini açıkladı. Yeni mutasyonun görüldüğü 25 kişiden alınan örnekler, dünyada covid-19 değişikliklerini izleyen uluslararası veritabanı Grip Virüsü Verilerini Küresel Paylaşma Girişimi’ne gönderildi. Henüz Deltacron mutasyonunun daha bulaşıcı olup olmadığı bilinmiyor.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın