Deepfake Nedir?

Deepfake Nedir? Deepfake, yapay zeka teknolojisi ile herhangi bir bireyin yüzünün ve yüz hatlarının oluşturulması durumudur. Bu sayede bir bireyin yüzü başka bir bireyin üzerinde oluşturularak çeşitli sinematik videolar çekilmektedir…

Deepfake Nedir?
Son Güncelleme: Whatsapp

Deepfake Nedir? | Deepfake, yapay zeka teknolojisi ile herhangi bir bireyin yüzünün ve yüz hatlarının oluşturulması durumudur. Bu sayede bir bireyin yüzü başka bir bireyin üzerinde oluşturularak çeşitli sinematik videolar çekilmektedir.

Deepfake Nedir?

Deepfake, yapay zeka teknolojisi ile herhangi bir bireyin yüzünün ve yüz hatlarının oluşturulması durumudur. Bu sayede bir bireyin yüzü başka bir bireyin üzerinde oluşturularak çeşitli sinematik videolar çekilmektedir.

İlk etapta tamamen sanatsal kaygıları gütmek adına oluşturulan bu yeni teknoloji günden güne oldukça tehlikeli bir hal almaya başlamıştır. Deepfake ile yüz hatları kopyalanan kişilerin kötü amaçlı videoları oluşturulabilir. Bu durum her ne kadar başta mizah ve sanatsal amaçlı kullanılsa da gerçeklik algısı ile oynanması durumunda kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir: iOS 13 Güncellemesi iPhone Kamerasını İyileştirdi

Deepfake Nasıl Oluşturulur ve Kullanılır?

Deepfake teknolojisi sayesinde herhangi bir fotoğraftan, tablodan ya da videodan alınan yüz örnekleri yapay zeka teknolojisi ile yepyeni bir videoya dönüştürülebiliyor. Bu durumda orijinal videoda yer alan konuşmaların değiştirilmesi halinde ortaya farklı söylemler çıkabiliyor ve bu durum da teknolojinin kötüye kullanımına bir örnek teşkil etmiş oluyor.

Teknolojinin asıl amacı sinema sektöründe hatalı bir diyaloğu ya da konuşmayı koca bir sahneyi yeniden çekmeye gerek duymadan deepfake kullanılarak kolayca düzeltilmesiydi.

Bununla birlikte mizah videoları ve bazı enteresan içerikler de üretilmeye başlandı. Genellikle komedi unsurları kullanılarak oluşturulan bu videolar internet üzerinden kısa sürede milyonlar tarafından izlendi ve pek çoğu çeşitli platformlarda paylaşıldı.

Aralarında Elon Musk, Jim Carrey ve Tom Cruise gibi oldukça ünlü isimlerin de yer aldığı deepfake videoları oldukça popüler bir hale geldi. Ancak bu teknolojinin ortaya çıkması ve pek çok alanda kullanılması ile birlikte uzmanlar, teknolojinin kötüye kullanım ihtimaline de işaret etmeye başladı.

Deepfake ile Gerçeklik ile Oynanabilir

Deepfake teknolojisi ile bazı kötü niyetli kişiler algı yönetimi oluşturarak aslında hiç var olmayan bir videoyu yüzde yüz gerçekmiş gibi kullanabilirler.

Örneğin dünyaca ünlü kişilerin siyasi, finansal ya da toplumsal alandaki yorumları tamamen gerçek dışı bir şekilde bu teknoloji sayesinde çeşitli platformlarda paylaşılabilir. Bu durum da ikonlaşmış ve fenomen haline gelmiş kişilerin ağzından bir algı yönetimi inşa edilmesine olanak sağlar.

Bu teknolojinin etik dışı alanlarda kullanılması da bazı durumlarda siber zorbalığa dahi yol açabilir. Bu açıdan deepfake ile oluşturulan videoların tamamen mizah ya da dikkat çekme amaçlı ve sahte videolar olduğu internet kullanıcılarına belirtilmelidir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.