featured

Deprem Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemiz ve dünyada son günlerde son dakika haberlerinde karşılaştığımız depremler bize de belirli tedbirleri almayı gerektirmekte. Durum böyle olunca bu tür bir doğal afette yapmamız gerekenleri öğrenmemiz ve gereken önlemleri ihmal etmeden almamız gerek. Bu önlemlerin belki de en önemlilerinden birisi, deprem çantası hazırlamak.

Olası bir deprem esnasında, evimizin daha önceden belirlediğimiz noktalarında eğilerek beklemeliyiz. Bu noktadan sonra hazırladığımız çanta devreye girecek ve hayatımızı kurtaracak. Deprem sonrası, bulunduğumuz yerden rahatça ulaşabileceğimiz çantamızı alarak evden dışarıya çıkmalıyız. Eğer enkaz altında kaldıysak yine çantamıza ulaşmalı, kurtarılmayı beklemeliyiz.

Her hali göz önünde bulundurmalı, herhangi bir zorlukta ihtiyacımızı giderek malzemelerle çantamızı doldurmaya özen göstermeliyiz. İşte, Deprem Çantasında Olması Gerekenler 

1 – Gıda 

Deprem çantasında olması gerekenler arasında en hayati iki malzemeden biri gıdadır. Olası bir durumda beslenme ihtiyacımızı karşılayabilmemiz ve karnımızı doyurabilmemiz için hanedeki kişi sayısına yetecek kadar yiyecek alınmalı. Doyurucu olmalarının yanı sıra az yer kaplamaları noktasında dikkatli olmalıyız.

2 – Resmi Belgeler

Deprem çantasında olması gerekenler arasında bir diğer önemli öğe ise mutlaka yanımızda olması gereken belgelerdir. Evimizdeki önemli belgeleri zarar görmeyecek bir dosyanın içerisinde, çantamızda muhafaza etmeliyiz. Devamlı taşımakta olduğumuz, kimlik kartları vb. belgeleri de eğer üzerimizde bulundurmuyorsak çantamıza yerleştirmeliyiz. Özellikle diplomalar, banka cüzdanı gibi önemi büyük belgelerin kaybolması bizi olumsuz etkileyecektir.

3 – Evcil Hayvanı

Çantamızda olması gereken bir diğer şey ise evcil hayvanımızdır. Evimizde eğer bir evcil hayvan bulunduruyorsak, onun da can sağlığının güvende olduğunu kontrol etmeliyiz.

4 – Giysi

Deprem çantasında bulundurulması gerekenler arasında kıyafetler de çok önemli bir yere sahiptir. Mevsim koşullarına uygun giysilerimizi daima çantamızda hazırda bulundurmalıyız.

5 – Su 

Deprem çantasında olması gerekenler arasında hayati önem taşıyan ikinci malzeme sudur. Su, enkaz altında mahsur kaldığımızda en önemli faktörlerden biri haline geliyor. Çünkü yiyecek bulamadığımız noktada bir hafta dayanabiliyorken, susuz kaldığımızda birkaç günü zor çıkarıyoruz. Suyu aldığımızda da miktarını yetecek oranda ayarlamalıyız.

6 – Deprem Sonrası İçin Temizlik Malzemeleri

Temizlik malzemeleri depremden sağ salim kurtulduktan sonra bize kolaylık sağlayacaktır. Diş fırçası, sabun, diş macunu gibi malzemelerle ihtiyat halinde kişisel gereksinimler için lazım olacaktır. Islak mendil, tuvalet kâğıdı ve diğer malzemeleri bulundurmalıyız.

7 – İlk Yardım Çantası

Evimizde bulundurmamız gereken ilk yardım çantasını, deprem çantası içerisinde de mutlaka bulundurmalıyız. Deprem çandasında neler bulundurulmalı sorusunun en önemli cevaplarından biri ilk yardım çantasıdır. Deprem sırasında yaşanan hafif yaralanmaların iyileştirilmesinde çok önemli olan ilkyardım çantası acil durum deprem çantası içerisinde de olmalıdır. 

8 – Uyku Malzemeleri

Uyku tulumu, battaniye almak, dışarda veya farklı bir alanda uyurken hayati önem taşıyacaktır. Deprem bölgelerine yapılan yardımlarda ilk tercihlerden bir tanesi battaniyelerdir. 

9 – Düdük 

Enkaz altında sık sık sesimizi duyurmamız gerekecektir ve her seferinde karşılık almamız çoğunlukla mümkün değildir. Bu zamanla sesimizi kısabilir ve bunun yanı sıra gücümüzü tüketir. Bundan mütevellit, düdükler deprem çantalarının olmazsa olmazlarıdır. Bu sayede en az eforla kendimizi insanlara belli edebilir, yardım çağrısında bulunabiliriz.

10 – Kağıt / Kalem 

Deprem sonrasında iletişimin kesilmesi ya da herhangi bir not alınması gerekliliği için deprem çantası içerisinde kâğıt ve kalem alınmalıdır. 

Bonus: Radyo

Deprem çantasında neler olmalı sorusunun bir diğer cevabı ise radyodur. Küçük bir müzik çalar bile bu ihtiyacı giderebilir. Deprem sonrası gelişmeleri takip etmek amacıyla radyo alınmalıdır. Karanlıkta çevremizi görebilmemiz için de pil ile çalışabilen bir el feneri alınmalı, yedek pillerini bulundurmalıyız.

Deprem Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Deprem sırasında dikkat edilmesi gerekenler hem kendimiz hem de çevremizdeki kişiler için önemli bir konudur. Bu konuda kendimiz ile birlikte çevremizdeki kişilerin bilinçlenmesi büyük önem taşımaktadır. İşte, bilinmesi gerekenler!

Üzerinize düşebilecek eşyalardan uzak durmalı ve sabitlenmemiş dolapların yakınlarından geçmemek gereklidir. Güvenilir görünen masa altı, duvar köşeleri ve sağlam köşelerde saklanılmalıdır. Pencere, merdiven ve elektrik kontaklarından uzak durulmalıdır. Balkona çıkılarak kendinizi ve çevrenizdekileri tehlikeye atmamalısınız. Çakmak ya da kibrit gibi aletleri kullanmamalısınız. Sartıntı sırasında çok fazla hareket etmemeli ve sarsıntı sonunda ise elektrik su ve doğalgaz vanalarnı kapatmalısınız. Asansör, metro ya da tren içine girmemelisiniz. Kapalı ortamlar göçük olması sonucunda havasız kalma ihtimali olan yerlerdir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!