Dikkat eksikliği bir ruhsal bozukluk olarak adlandırılır. Çocuklar bu durumda hiperaktif davranışlar sergileyebilir ya da dürtülerini kontrol etmekte zorlanır. Yaşadıkları bu kontrol edememe durumu ev ve okul yaşamında çeşitli sıkıntılara yol açabilmektedir. Erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha yaygındır. Genel olarak okula başlanan ilk yıllarda çocuğun çevresi ile yaşadıkları sorunlarla beraber keşfedilir.
dikkat eksikliği testi, dikkat eksikliği nedir, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir

Dikkat eksikliği neden olur?

Dikkat eksikliği nedenlerinden birisi kişilerin travmalar yaşaması olabilir. Bu travmalar bireylerin psikolojik sorunlara sahip olmalarına yol açmakla beraber dikkatlerini bir işin üzerine yoğunlaştırmalarını zorlaştırabilir. Bunların yanı sıra kişiler yaşlandıkça dikkatlerini bir noktada toplamakta sıkıntı yaşayabilirler. Çünkü yaşlandıkça yavaş yavaş beyin hücreleri ölmeye başlar ve bu durumu takip eden unutkanlık ortaya çıkar.
dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir, dikkat eksikliği neden olur, dikkat eksikliği kitap, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu pdf

Dikkat eksikliği sebepleri

Kişinin duyu organlarından birinde bir problem olması veya motivasyonda eksiklik, düzensiz uyuyup kalkmak, beslenme düzenine dikkat etmeme gibi durumlar dikkat eksikliğine yol açabilir.

dikkat eksikliği ve hiperaktivite, dikkat eksikliği ilaçları, dikkat eksikliği testi
54307257 – cute mother and her child play toys indoors

Dikkat eksikliği belirtileri

  1. Bir işe odaklanmak gerekirken dışarıdan gelen seslerden ve önemsiz faktörlerden etkilenmek
  2. Çok sık hata yapmaya meyilli olmak, sık görülen dalgınlık ve sakarlıklar
  3. Konsantrasyon gerektiren işlerde sıkıntı yaşamak
  4. Yapılan bir iş bitmeden diğerine geçmek
  5. Bir sohbet sırasında hayal dünyasına dalıp anlatılanları anlamamak
  6. Bitirilmesi gereken sorumluluk ve görevleri geciktirmek

dikkat eksikliği nasıl anlaşılır, dikkat eksikliğine dua, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi

Dikkat eksikliği hastalığı

Kişilerin farklı nedenler ile enfeksiyon kapmaları beyinlerinde hasar bırakabilir. Beyin civarında bulunan tümörler de dikkat bozukluğunun nedenlerinden bir tanesi olabilir. Bu yüzden dikkat eksikliği sorunu yaşayan kişilerin bu durumu küçümsememesi ve hemen alanında uzman doktorlara başvurması gerekir.
dikkat eksikliği oyunları, dikkat eksikliği bozukluğu, dikkat eksikliği ekşi, dikkat eksikliği için dua

Dikkat eksikliği tedavisi

Dikkat eksikliği tedavisi mümkün bir bozukluktur. Ancak tedavi esnasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlar kişinin cinsiyeti, yaşı ve geçirdiği diğer hastalıklardır. Dikkat dağınıklığı ilaçlar yardımıyla tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Tedaviler kısa, orta ve uzun olarak 3 dönemde incelenebilir.
 dikkat eksikliği neden olur, dikkat eksikliği kitap, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu pdf

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz