OKU HABER Tarafsız Öncü Haber Portalı

Doğum Kontrol Yöntemleri

Takvim Yöntemi, Spermisid, Spiral, İmplanon, Mesigyna, Doğum Kontrol Hapı, Tüp Ligasyonu, Vasektomi, Diyafram ve Kondom en bilinen doğum kontrol yöntemleri.

Doğum Kontrol Yöntemleri
7 views
11 Haziran 2019 - 2:42

En Çok Kullanılan Doğum Kontrol Metodları

İstenmeyen ve beklenmeyen gebelik ile karşı karşıya kalmamak amacıyla alınan bir takım tedbirlere doğum kontrol yöntemi denir. Ülkemizde ve dünyada tercih edilen çok sayıda doğrum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Bunların başında Takvim Yöntemi, Spermisid, Spiral, İmplanon, Mesigyna, Doğum Kontrol Hapı, Tüp Ligasyonu, Vasektomi, Diyafram ve Kondom gelmektedir. Şimdi her bir doğum kontrol yöntemini inceleyelim.

1 – Takvim Yöntemi: 

Adet döngüsünün takip edildiği, adetten sonraki 10 ile 20. günler arasında dönemde ilişkinin yaşanmadığı ya da bu dönemde ilişkinin korunarak yaşandığı korunma yöntemidir. Bu yöntem ülkemizde sıkça kullanılmakta olup; ikinci bir kontrol yöntemi olarak kullanılmaktadır.

belly

2 – Spermisid: 

Kadın cinsel organının içerisine yerleştirilen fitil ile korunmayı sağlayan doğum kontrol yöntemidir. Fitil, köpük ya da tablet şeklinde formları olan yöntemin temelinde sperm öldürücü etki vardır. Vajinaya yerleştirilen korunma malzemesi, spermin rahme ulaşmadan ölmesini sağlamaktadır.

3 – Spiral: 

Rahim içi araç olarak da bilinen T şeklindeki korunma aracı ülkemizde en çok kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Bu yöntem ile sperm yumurtalara ulaşmadan ölür. Bu sayede döllenme durumu ortadan kaldırılır. Spiral yerleştirme işlemi, uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır ve takılmasının ardından 1. ayının sonunda kontrole gidilmelidir.

4 – İmplanon: 

Deri altına yerleştirilen ince kısa bir çubuk sayesinde pregosteron hormonu salgılanma miktarı azaltılarak gebeliğin engellenmesi sağlanır. 3 yıla kadar koruma garantisi olan yöntem ile kolayca korunma sağlanır.

5 – Mesigyna: 

Koruyucu iğne olarak da bilinen Mesigyna doğum kontrol yönteminin aylık, 3 aylık ve 6 aylık türleri bulunmaktadır. Bu iğne ile kadın vücuduna hormon enjekte edildiği için emzirme döneminde kullanılmaması gerekmektedir.

Closeup of pregnancy test and contraceptive pills birth control concept

6 – Doğum Kontrol Hapı: 

Her gün tek doz olarak kullanılan doğum kontrol hapı, doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir doğum kontrol türüdür. Regl döneminin 2. gününden itibaren kullanılması gereken haplar, 21 gün kullanıldıktan sonra 1 haftalık bir süre kadar ara verilir. Bu şekilde kadın vücudunun dinlenmesi sağlanır.

7 – Tüp Ligasyonu: 

Başka bir deyişle tüplerin bağlanması, kadınların yumurtalıklarına bağlı olan üreme tüpleri bağlanır. Bu yöntem ameliyat ile yapılır ve geri dönüşü oldukça zordur. Sezaryen doğum türü ile doğum yapan kadınlarda 3. sezaryenden sonra zorunlu olarak uygulanan bu yöntem kadın sağlığını büyük oranda etkilemektedir. Bu yöntem ile sadece doğurganlık sonlandırılır. Cinsel istek ve işlevde bir sorun ortaya çıkmaz.

8 – Vasektomi: 

Erkek partnerin sperm kanallarının kapatıldığı, kısırlık ortaya çıkarılmasına neden olan yöntemdir. Bu yöntemde de geri dönüş yoktur.

9 – Diyafram: 

Lateks malzeme ile üretilmiş bir korunma aracının rahim ağzına yerleştirilmesi şeklinde kullanılan bir doğum kontrol türüdür. Bebek emziren anneler tarafından sıkça kullanılan yöntemdir.

Condoms isolated

10 – Kondom: 

Prezervatif olarak da bilinen kondom, erkek partner tarafından kullanılan; penise geçirilen ince kaygan bir araçtır. Oldukça sık tercih edilen bir doğum kontrol yöntemidir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Copyrigth 2007 OKUHABER.COM tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları OKUHABER.COM’a aittir.