En Faziletli Sureler Hangileridir? Hangi Sure Ne İçin Okunur?

Kur’an-ı Kerim’de yer alan en faziletli sureler merak edilmektedir. Dualar, sureler ve sırları insanlara pek çok fayda sağlamaktadır. Faziletli surelerin bilinmesi ve faydalarından yararlanılması insanlara sunulan bir avantajdır. Kur’an-ı Kerim’deki..

En Faziletli Sureler Hangileridir? Hangi Sure Ne İçin Okunur?
Son Güncelleme: Whatsapp

Kur’an-ı Kerim’de yer alan en faziletli sureler merak edilmektedir. Dualar, sureler ve sırları insanlara pek çok fayda sağlamaktadır. Faziletli surelerin bilinmesi ve faydalarından yararlanılması insanlara sunulan bir avantajdır. Kur’an-ı Kerim’deki her sure ve ayet elbette ki faziletlidir.

Ancak bu sure ve ayetlerden bazılarının faziletleri diğerlerine nazaran çok daha fazladır. Faziletli surelerin hangileri olduğu sorusunun yanı sıra Hangi sure ne için okunur sorusu da merak edilmektedir.

En Faziletli Sureler Hangileridir? Hangi Sure Ne İçin Okunur? | Kur’an-ı Kerim’de yer alan en faziletli sureler merak edilmektedir. Dualar, sureler ve sırları insanlara pek çok fayda sağlamaktadır. Faziletli surelerin bilinmesi ve faydalarından yararlanılması insanlara sunulan bir avantajdır. Kur’an-ı Kerim’deki her sure ve ayet elbette ki faziletlidir.

Kur’an’da yer alan faziletli sure ve ayetler okunarak önemli yararlar elde etmek mümkündür. Bu faziletli surelerin faziletlerine ait pek çok hadis bulunmaktadır. Faziletli olduğu aktarılan sure ve ayetler şunlardır:

Yasin Suresi,Fetih Suresi,Haşir Suresi son ayetleri,Rahman Suresi,Mülk Suresi,Nebe Suresi,Bakara Suresi son ayetleri.Faitha Suresiİhlas Suresi

Kur’an ın Kalbi Yasin Suresi

En faziletli sureler arasında Yasin suresi yer almaktadır. Allah rızasını almak için Yasin suresini okuyanların geçmiş günahlarının affolunacağı hadiste belirtilmiştir. Ayrıca Hz. Peygamber (sav) tarafından ölülere Yasin suresinin okunması tavsiye edilmiştir. Allah’ın rızasını ve ahiret gününü isteyenlerin Yasin suresini okumaları gerektiği de belirtilmektedir.

Bu sureyi okuyanların günahlarından kurtulacağı belirtilmektedir. Kişinin, Yasin suresini gündüz vaktinde okuması sonucunda tüm ihtiyaçlarının giderileceği müjdelenmiştir. Ayrıca, Enes bin Malik’ten rivayet edildiğine göre, Her gece, Yasin suresini okuyanların şehit olarak öleceği belirtilmiştir.

Kur’an’da Yer Alan En Faziletli Sureler: Fetih Suresi

Hz. Peygamber (sav) Fetih suresinin öneminden bahsetmiştir. Fetih suresinin kendisine indiği zaman, surenin inmesinin, güneşin doğduğu her varlıktan daha değerli olduğunu belirtmiştir. Kişinin bu sureyi 33 kere okuması ile hapisten kurtulacağı rivayet edilmektedir. Hapsin burada fiziksel anlamda değil içinde bulunulan bir sıkıntı olarak ifade edildiği düşünülmektedir.

En Faziletli Sureler Hangileridir? Hangi Sure Ne İçin Okunur? | Kur’an-ı Kerim’de yer alan en faziletli sureler merak edilmektedir. Dualar, sureler ve sırları insanlara pek çok fayda sağlamaktadır. Faziletli surelerin bilinmesi ve faydalarından yararlanılması insanlara sunulan bir avantajdır. Kur’an-ı Kerim’deki her sure ve ayet elbette ki faziletlidir.

Namazda ve namaz haricinde Fetih suresini zikredenlerin, Mekke’nin fethi sırasında Hz. Peygamber (sav) ile bulunmuş gibi olacağı da belirtilmektedir. Ayrıca Ramazan’ın birinci gecesi Fetih suresi Allah rızası için okunduğunda yüce Allah’ın o kişiyi bütün sene himayesi altına alacağı müjdelenmiştir. Sureyi 7 kere okuyanın her muradına kavuşacağı da rivayet edilmektedir. Sıkıntıda olan bir kişi, bu sureyi okursa, sıkıntısının son bulacağı söylenmektedir.

Haşir Suresi Son Ayetleri

https://www.youtube.com/watch?v=VEwCWlQoCZE

En faziletli sureler arasında Haşir suresi yer almaktadır. Surenin faziletinden bahsedilirken son üç ya da son dört ayeti özellikle vurgulanmaktadır. Sabah vaktinde “ euzubillahis-Semî`il-Alîmimines-şeytanirracım” söylendikten sonra Haşir suresinin son üç ayeti okunduğunda kişiye Allah tarafından 70 bin meleğin vekil kılınacağı müjdelenmiştir. Bu meleklerin kişi için akşama kadar dua edecekleri ve istiğfar edeceklerinden de bahsedilmektedir.

Kur’an’ın Gözdesi Rahman Suresi

Kur’an’da en faziletli sureler arasında yer alan Rahman suresinin de fazileti çok yüksektir. Hadiste yer aldığına göre Rahman suresi okunduğunda, verilen rızka şükredilmiş olacağı aktarılmaktadır. Hz. Peygamber (sav) tarafından Rahman suresi, Kur’an-ı Kerim’in gözdesi olduğu belirtilmektedir.

Azapatan Kurtarıcı Mülk Suresi

Mülk suresinin ezberlenerek okunmasında çok büyük faziletler bulunmaktadır. Her kim Mülk suresini ezberleyip okursa, okuyan kişi bağışlanana kadar Mülk suresi kişiye şefaat etmektedir. Kişi uykudan hemen önce sureyi okursa, kendisine 30 sevap yazılacağı, 30 günahının silineceği ve kendisinin 30 derece yükseltileceği belirtilmektedir.

Allah tarafından, sureyi okuyan kişiye bir melek gönderileceği ve meleğin o kişiyi uyku süresince koruyacağı da diğer rivayetler arasında yer almaktadır. Kabir azabından güvende olmak için sure okunmalıdır.Kişinin sureyi okuyarak çok fazla sevap kazanacağı da müjdelenmiştir.

Nebe Suresi

En faziletli sureler arasında Nebe suresi de yer almaktadır. Nebe suresi, ikindiden sonra okunduğunda kişinin dünya ve ahirette pek çok güzelliğe sahip olacağı ve kıyamet azabının da hafifleyeceği rivayet edilmektedir. Sureyi okuyan insanların kötü insanlardan ve hırsızlardan korunacağı da açıklanmıştır. Surenin fazileti yeteri kadar bilinmiş olsaydı, insanların tüm işlerini bırakıp sureyi okuyacağından da bahsedilmiştir.

Bunun sonucunda da yüce Allah tarafından şirk dışındaki günahların affedileceği haberi verilmektedir. Nebe suresi her sıkıntıdan kurtulmak için okunmalıdır. Sure, herhangi bir nesnenin üzerine okunduğunda ve bu nesne emanet olarak verildiğinde, nesneye herhangi bir zarar gelmeyeceği, surenin faziletini anlatmaktadır.

En Faziletli Sureler Arasında Bakara Suresi Son Ayetleri

En faziletli sureler arasında Bakara suresini de yer almaktadır. Bakara sûresinin son iki âyeti Amenerrasulü’dür. Amenerrasulü, zikir yerine geçtiği gibi aynı zamanda dua yerine de geçmektedir. Bu iki ayeti okumak tüm felaketlerden ve şeytanın şerrinden korunmak için güçlü bir kalkan olmaktadır.

Hz. Ali ve Hz. Ömer tarafından aklı başında olan bir insanın bu ayetleri okumadan yatmaması gerektiği ifade edilmiştir. Hz. Peygamber (sav) tarafından da bu ayetlerin her şeye yettiği müjdesi verilmiştir. Bu ayetlerin hem dua, hem zikir hem de salat olduğu belirtilmiştir. Kuran’da ki Sureler birbirinden farklı mucizeleri ile insanlara faziletler sunmaktadır.

Fatiha Suresi

En Faziletli Sureler Hangileridir? Hangi Sure Ne İçin Okunur? | Kur’an-ı Kerim’de yer alan en faziletli sureler merak edilmektedir. Dualar, sureler ve sırları insanlara pek çok fayda sağlamaktadır. Faziletli surelerin bilinmesi ve faydalarından yararlanılması insanlara sunulan bir avantajdır. Kur’an-ı Kerim’deki her sure ve ayet elbette ki faziletlidir.

Fatiha sûresi Kur’an-ı Kerim’in ilk sayfasında yer almaktadır. Bakara suresinin öncesinde Fatiha ile hatme başlanır ve devam edilir. Her namaz da, namazın sonuna kadar okunan tek sure olma özelliğine sahiptir. Resulullah, Fatiha suresi hakkında ” bana öğretilen eşsiz bir sûre” diyerek bahseder.

İhlâs Sûresi

Geceleri Kur’an-ı Kerim’in üçte birini okumaktan aciz olan var mı? Böyle bir eksikliği olanlar için bir kurtuluş yolu gösterilmiştir. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: “ Kul hüvallahü ahad Allahü’s-samed Kur’an ın üçte birine denktir.”

Bu derece büyük bir öneme sahip sureyi Enes Radıyallahu anh çok severdi. Bu sevgisini Peygamber efendimize iletti. Efendimiz; “ Şüphesiz ki onun sevgisi seni cennete sokar” buyurdular.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.