Shawshank Redemption: Esaretin Bedeli Filminin Başarısına Şaşırdım

Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri kabul edilen Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) filminin yönetmeni, filminin IMDb’de (Uluslararası Film Veritabanı) birinci sırada olmasına şaşırdığını söyledi.

İlginizi Çekebilir: 2019 İMDB Puanı Yüksek 5 Film Önerisi

Stephen King’in romanından uyarlanan Esaretin Bedeli filminin yönetmeni Frank Darabont, filminin 25’inci yılını doldurması sebebiyle ABD’de yerel bir dergiye röportaj verdi. İnternette tekil kullanıcıların oyladığı ve film endüstrisi için ölçü kabul edilen IMDB’ye göre en yüksek puanı alarak birinci sırada olan Esaretin Bedeli filmi için, “Bu durum benim için gerçeküstü. Bu listeye baktığımda tabii ki Baba (The Godfather) ve Yurttaş Kane (Citizen Kane) gibi filmleri görüyorum ve Esaretin Bedeli gerçekten bunlardan daha mı iyi diye düşünmeden edemiyorum. Buna inanmak biraz güç ancak bu oylamaya karar veren sinema izleyicileri. Bu tatmin edici” sözlerini kullandı.

Shawshank Redemption: Esaretin Bedeli Filminin Başarısına Şaşırdım

ESARETİN BEDELİ FİLMİ 7 DALDA ADAY GÖSTERİLMİŞ ANCAK KAZANAMAMIŞTI

Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın yer aldığı film, En İyi Film ödülü dâhil olmak üzere 7 dalda Oscar’a aday gösterilmişti fakat ödüllerin hiçbirini kazanamamıştı.

Esaretin Bedeli Konusu:

Hikaye 1947 yılında geçmektedir. Çok başarılı bir bankacı olan Andy sıradan bir hayat sürmektedir. Ancak evlilik hayatında problemleri vardır. Eşinin kendisini aldattığını anlaması üzerine bunu kabullenemeyen Andy, eşinin aşığıyla buluştuğu bir gecede aşırı alkollü şekilde silahına mermileri doldurur ve öfkeyle eve girer.

Eşi ve aşığını evde  tam öldürecekken yapmaktan vazgeçer. Fakat aynı akşam eşi ve aşığı o gece yataklarında kurşunlanarak katledilir.

Polis olayı araştırırken evde Andy’nin ayak izlerine rastlar. Bu deliller mahkemeye iletilir. Dava sonunda Andy haksız yere suçlu bulunur ve hapse atılır.

Shawshank Redemption: Esaretin Bedeli Filminin Başarısına Şaşırdım

Haksızlığa uğrayan Andy hapishaneden kaçmayı kafasına koyar ve yıllar sürecek kaçma planını uygulamaya koyar. Filmin başrol oyuncusu Andy karakterine hayat veren Tim Robbins’tir. Robbins’e usta oyuncu Morgan Freeman eşlik etmektedir.

ABD, (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz