- 23 Nis 2020 - 16:30 G: 23 Nis 2020 - 23:52

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri Sizi Çok Şaşırtacak!

Doğa ana bizlere öyle farklı şeyler gösteriyor ki bazılarını hepimizin görmesi imkansız. İşte, bu listemiz de tam o şekilde. Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri Sizi Çok Şaşırtacak! Detaylar için takip ediniz.

mask

Dünya üzerinde bulunan bitikler günümüzden 700 milyon yıl önce evrimleşmeye başladı. Bu evrimleşme dünyadaki ilk hayvanların ortaya çıkmasından çok önce (yaklaşık 550 milyon yıl) oldu. Dünyanın böylesine uzun geçmişine bitkilerin de uyum sağlaması gerekiyordu. Nesli tükenenlerı buzul çağları, kıtaların dağılması ve insanların neden olduğu çevresel değişimler bitkilerin evrimleşmesinde büyük rol oynadılar. Bizim keşfettiğimiz,  Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri Sizi Çok Şaşırtacak!

Bu listedeki nadir bitkiler , dünya üzerindeli yaşam geçmişinin parçalarıdır. Bu olağanüstü bitkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hangisinin en nadir olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

2/14
mask

Candelabra Ağacı

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri listemizin ilk sırasında yer alan bu ağaç, Brezilya’nın yerli kabileleri tarafından binlerce yıldır kullanılmaktadır. Tohumları, çam fıstığına benzer bir tadı olan popüler bir yerel lezzettir.

Kabuk ve yapraklarını halk ilaçlarında kullanır. Bu ağaçların aşırı düz gövdeleri inşaat için idealdir. Maalesef Brezilya’nın ağaç endüstrisi, bu ağacın doğal yaşam alanlarının % 97’sini tahrip etti. Bununla birlikte, son yıllarda çevre düzenlemesi için kullanılması popüler bir seçenek haline geldi.

3/14
mask

Oahu Stenogyne

Bazen bir mucize olur ve soyu tükenmiş sayılan bir bitki yeniden keşfedilir. Bu, 2000 yılında neslinin tükendiği sanılan Oahu stenogeni ile ilgili bir durum. 2004 yılında tek bir  büyük nane bitkisi  yeniden keşfedildi.

Bu bitki dört metre genişliğinde ve aslında birlikte büyüyen birden fazla bitkiyi içeriyordu. Bu bitkinin defne ağaçlarının köklerden yetiştirilebileceği anlaşıldı. Şu anda bilimsel denetim altında, Oahu stenogyne yeniden yetiştiriliyor.

4/14
mask

Hayalet Orkide (Ghost Orchid)

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri   üçüncü sırasında yer alan Ghost Orchid oldukça dikkat çekici. Tropikal bir bölgede gezinti sırasında bir bitki koleksiyoncusu bu nadir orkideyi keşfetti. Soluk beyaz bir renk ve cılız, fantazmal görünümleriyle bilinir.

Koleksiyonerler tarafından çok aranmakla birlikte, Hayalet Orkide sürekli büyüyen bir bitki. Ancak sadece sabit sıcaklıktaki son derece nemli ortamlarda büyür. Çoğu orkidenin aksine, bunun yaprakları yoktur. Bunun yerine, diğer bitkilerde bulunan besinleri çekerek yaşamını devam ettirir. Soluk beyaz renkli çiçekleri 9 cm uzunluğunda ve elma kokuludur.

5/14
mask

Ejderha’nın Kan Ağacı (Dragon’s Blood Tree)

Bu nadir ağacı görmek için Yemen'e seyahat etmek, bir tekne kiralamak ve Sokotra adasın a gitmek zorunda kalacaksınız. Sokotra, Galapagos Adaları gibi, sadece orada bulunan çok çeşitli benzersiz yerel bitki türünü barındırır.

Bir Ejderha’nın Kan Ağacı bitkisinin altında durup bakarsanız, mantarın tabanını andıran şeklini görebilirsiniz. Ağacın kırmızı rengini gördüğünüzde adının da nereden geldiğini anlayacaksınız.

6/14
mask

Ceset Çiçeği (Corpse Flower)

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri listemizin bu sırasında yer alan Ceset çiçeği gerçekten çok şaşırtıcı. Her çiçek hoş olmayabilir. Ceset çiçeği, sürahi bitkisine benzer şekilde parazit bir çiçeğe sahiptir. Yemeklerde yenmemesi için kendine has ve hoş olmayan kokusunu (çürüyen ete benzer) kullanır.

Bu bitkinin ilk çiçeklenmeden önce yedi yıl kadar büyümesi gerekiyor. Bu nadir ve kokan bitkinin botanik bahçelerinde bulunma olasılığı düşüktür. Onları bazen Güneydoğu Asya'nın nemli, zengin ormanlarında keşfedebilirsiniz. Bulmak için kokusunu takip etmeniz yeterli.

7/14
mask

Sadak Ağacı (Quiver Tree)

Normal yapraklar yerine, bu ağaç güneşten dar dikenleri sayesinde enerji alır. Uzaktan, bir ağaçtan çok büyük bir aloe bitkisine benziyor. Yerli halk bu ağacı kullanarak oklarını tutmak için ahşaptan bir kutu yaptılar.

Ağacın alt türlerden biri, yalnızca 200 tane kaldığı için son derece tehlikede. Kalan Sadak Ağaçları'nı bulmak için en iyi yer, Namibya’nın en uzak şehirlerinden biri olan Keibmanshoop’dur.

8/14
mask

Kadupul Çiçeği

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri listesindeki Muhteşem Kadupul çiçeği ömür boyu sadece bir kez kokuyor. Aynı zamanda en nadir ve en egzotik parfüm malzemelerinden biridir. Kadupul Çiçeklerini bulmak ve toplamak inanılmaz derecede zor.

Çiçek gece yarısında ve sadece tek bir gece çiçeklenir. Şafak vakti ise bu çiçekler kaybolur. Bir Kadapul çiçeği bulmak istiyorsanız, geceleri ormanı dolaşmak yerinde olacaktır. Kadapul'u gören şanslı birkaç kişi, muhteşem çiçekleri ve sarhoş edici kokusuna hayran kalmışlardır.

9/14
mask

Batı Yeraltı Orkidesi (Western Underground Orchid)

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri tüm hayatını yeraltında geçiriyor. Çünkü klorofilden yoksun ve saf beyaz. Orkide, karanlık dünyadaki bir yaşamda nasıl hayatta kalır? Parazit olarak ve yakındaki bitkilerden besin çalarak.

Bitki, mayıstan hazirana kadar çiçek açar ve sadece 3 santim yüksekliğinde güçlü kokulu, kırmızı ve beyaz çiçekleri vardır. Bu bitkinin son derece tehlikede olduğuna inanılıyor ancak bulması çok zor olduğu için, gizemli Batı Yeraltı Orkidesi hakkında çok az şey biliniyor.

10/14
mask

Rothschild’in Terlik Orkidesi

Bir Rothchild’in Terlik Orkidesini görmek için sabırsızlanıyor musunuz? Bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu nadir, nesli tükenmekte olan orkidenin, çiçek açmadan önce 15 yıl boyunca büyümesi gerekiyor. Karaborsada çiçek başına 5000 dolar verildiği biliniyor.

Bu çiçeklerden bir tanesini görmek için en iyi yol Borneo'ya seyahat etmek, yürüyüş botlarınızı giymek ve Mt. Kinabalu’da 1600 ila 4000 metre arasında aramaya başlamak. Bu zarif orkide sadece belirli yükseklikte yetişir.

11/14
mask

Attenborough’un Sürahi Bitkisi

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri   listemizdeki sürahi bitkiler genellikle sıradışı değildir. Aslında, birkaç yıl önce bu bitkiler modaya uygun birer bahçe dekoruydu.

Bununla birlikte, Attenborough’un Sürahi Bitkisi oldukça eşsiz ve nadirdir. Onu Victoria Filipinler'den başka hiçbir yerde bulmak imkansızdır. Sadece bir kaç yüz tane olduğuna inanılıyor. Bu egzotik ve tehlikeli bitki 2007 yılında keşfedildi.

12/14
mask

İntihar Palmiyesi

Madagasgar, biyolojik çeşitliliği ile dünya çapında bilinir. Bu adadaki bitki yaşamının en sıradışı olanları arasında İntihar Palmiyesi var. Bu palmiye ilk defa 2005 yılında bir Madagaskar çiftçisi tarafından keşfedildi. Vahşi doğada sadece 90 tane bulunduğu için son derece nadirdir.

Bu ayırt edici palmiye 50 yıl boyunca yaşıyor. Ayrıca, yüksekliği 18 metreye kadar çıkabilen oldukça hareketli bir ağaç. Palmiye yaprakları 15 metre boyunca uzanıyor ve Madagaskar toprağının geniş alanlarını gölgeliyor.

13/14
mask

Encephalartos Woodii

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri   listemizdeki, bu tehlike altındaki bitki 1895'te Zululand'da (şu anda Güney Afrika'nın bir parçası) keşfedildi. Şu anda Güney Afrika'da sadece bir botanik bahçesinde var. Büyümesi ve gelişmesi için belirli sıcaklıklara ihtiyaç duyuyor, bu nedenle yalnızca iklim kontrollü bir bahçede hayatta kalıyor.

Nadirliği nedeniyle, bilim adamları bitki hakkında nispeten az şey biliyorlar. Ancak, türlerin hem erkek hem de dişi çeşitlere sahip olduğuna inanıyorlar. Ne yazık ki, botanik bahçede sadece erkek bitkiler var. Araştırmacılar kadın çeşitliliği yaratmanın bir yolunu bulamadıkça bu bitki neslinin tükenmesiyle karşı karşıya.

14/14
mask

Middlemist Kırmızısı

Doğada Nadir Bulunan Çiçek Resimleri listemizin en nadir çiçeği olan, ilk olarak Çin’de görülen bu bitki, 1804'te çiçek ithalatçısı John Middlemist'in ismini aldı. Bitki öylesine agresif bir şekilde hasat edildi ki, şu anda Çin’in kendi topraklarındaki nesli tükenmiştir.

Sadece 2 yerde yaşıyor: Londra ve Yeni Zelanda'daki botanik bahçelerinde. Bu doğru, dünyada sadece iki örnek kaldı. Middlemist Kırmızısı, dünyadaki en nadir bitkidir. Londra’daki örneği inanılmaz bir tarihe sahip. Bu bitki akıl hastanesinden kaçan bir deli tarafından dikildi ve savaş sırasında bombalardan kurtulmayı başardı.

23 Nis 2020 - 16:30 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.