- 18 Mar 2020 - 19:00 G: 03 May 2020 - 21:39

Tarihin Akışını Değiştiren Hatalar ve Bugüne Etkileri

Tarihte olabilecek küçük bir değişim bugün Dünyanın başka bir yer olmasını sağlayabilirdi. Tarih boyunca yapılan küçük hatalar bazen güzel sonuçlara yol açtıysa da, bazen de korkunç felaketlere sebep oldu. Şimdi tarihi değiştiren hatalara  bir göz atalım.

mask

Tarihte olabilecek küçük bir değişim bugün Dünyanın başka bir yer olmasını sağlayabilirdi. Tarih boyunca yapılan küçük hatalar bazen güzel sonuçlara yol açtıysa da, bazen de korkunç felaketlere sebep oldu. Şimdi tarihi değiştiren hatalar listesine bir göz atalım.

2/28
mask

Pisa Kulesi Düz Olsa Kimse Önemsemezdi

Pisa kulesi İtalya’da turistlerin gözdesi… İtalya’ya gidildiği zaman mutlaka fotoğraf çektirilen turistik bir sanat eseri...

3/28
mask

Pisa Kulesi Düz Olsa Kimse Önemsemezdi

1173’de Pisa kulesi inşa edilmeye başlanır. Her şey yolunda giderken ilk 2 katın çıkılmasından sonra kulede eğilme başlar. Mimarlar kendi planlarından bir hata olduğunu düşünerek, detaylı araştırmalara girerler. Fakat bir şey bulamazlar, çünkü asıl sorun mimari hata değildir. Sorun binanın inşa edildiği zemindedir.

Zemin yumuşaktır. Hatta Pisa Yunanca ‘’bataklık’’ anlamına gelmektedir ve bölgeye zeminin bu özelliği nedeniyle Pisa adı verilmiştir. 

4/28
mask

Pisa Kulesi Düz Olsa Kimse Önemsemezdi

Daha sonra tarihin akışı içinde savaşlar çıkar, kulenin inşası durdurulur. Bu dönemde tarihi yapı yavaş yavaş eğilmeye devam eder. 100 Yıl sonra 1379 yılında inşaata devam edilir ve kule tamamlanır. O yıllarda mimari bir hata nedeniyle eğik olduğu düşünülen kule, bugün eğik olduğu için bütün Dünya turistlerinin ilgisini çekmektedir.

Pisa kulesi düz bir kule olsaydı büyük ihtimalle adını dahi duymamış olacaktık.

5/28
mask

Pisa Kulesi Düz Olsa Kimse Önemsemezdi

Pisa kulesi bugün UNESCO tarafından Dünya kültür mirası olarak kabul edilmektedir.

6/28
mask

Berlin Duvarı ya da Utanç Duvarı

1945 ‘de 2. Dünya savaşı sonucu Batı Almanya’yı Amerika, İngiltere ve Fransa işgal eder. Doğu Almanya ise Sovyet Rusya tarafından işgal edilir.

Bu sırada Doğu Almanya’dan batıya kaçan çok fazla sayıda insan vardır. İnsanlar hem akrabalarının yanında olmak, hem ekonomik açıdan batı bölümü daha refah içinde olduğu için sürekli olarak Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya doğru göç etmektedirler.

7/28
mask

Berlin Duvarı ya da Utanç Duvarı

Doğu Almanya’dan kaçışın önlenmesi için Doğu Almanya yönetimi bir karar aldı. Ve alınan karar uyarınca bir gece içinde 155 Km. uzunluğunda bir duvar örüldü.

Böylece insanların Doğu Berlin’den Batı Berlin’e geçişi zorla engellendi.  Bu duvar tarihe ‘’Berlin Duvarı’’ ya da diğer adıyla ‘’Utanç Duvarı’’ olarak geçti.

8/28
mask

Berlin Duvarı ya da Utanç Duvarı

Uzun yıllar sonra 1989’da Doğu Alman hükümetinden yetkili bir politikacı artık Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya geçişlere izin verileceğini basına açıkladı. Bu sırada Alman siyaset adamının kast ettiği sadece Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya gidilirken vize verilebileceği hatta vizenin kalkabileceği idi.

Alman politikacı basına açıklama yaparken   ‘’Doğu Almanya ve Batı Almanya arasında seyahat düzenlemeleri yapılıyor’’ ifadesini kullanır.

9/28
mask

Berlin Duvarı ya da Utanç Duvarı

Söylenmek istenen sadece vize işlemlerinin kaldırılacağı olmasına rağmen, basında bu konu yanlış anlaşılır ve hemen ilk baskıda büyük puntolarla ‘’GEÇİŞLER SERBEST’’ manşetleri atılır.

Haber müthiş bir etki yaratır, Almanlar büyük bir sevinçle galeyana gelir ve ellerinde balyozlarla duvarı yıkmaya başlarlar.

10/28
mask

Berlin Duvarı ya da Utanç Duvarı

Hükümet bu kadar çok insanın coşkulu ayaklanması karşısında, ters bir müdahale yapmayı göze alamaz ve duvarın yıkılmasını kabullenmek zorunda kalır.

Alman politikacının basına verdiği demeçte yaptığı tarihi değiştiren hata sonucu Almanya yılların hasretini giderdi ve birleşti.

11/28
mask

Ispanakta Demir

1870 Yılında  Alman  Kimyager Eric Vonvo  çeşitli sebzelerin ne kadar demir içerdiği konusunda bir araştırma yapmaya başladı.

Bu nedenle her sebzeyi tek tek inceleyip içindeki demir miktarını analiz etti.

12/28
mask

Ispanakta Demir

Sıra Ispanağa geldiğinde bu sebzenin bir demir deposu olduğunu ve 100 gramında 3.5 mg.

Demir içerdiğini saptadı. Alman Kimyager bulduğu sonuçların bildirimini yaparken 100 gram ıspanakta 3.5 mg demir olduğunu bildirmek yerine araya virgül koymayı unuttu ve 100 gram ıspanağın 35 mg. Demir içerdiği bilgisini verdi.

13/28
mask

Ispanakta Demir

Bu araştırma doğru kabul edilir ve ıspanağın demir deposu olduğu gerçeği abartılır. O kadar abartılır ki, çocukları mutluluğa boğan Temel Reis çizgi film kahramanı ortaya çıkar. Temel reis kutu kutu ıspanak tüketerek en yenilmez haydutları bile tek yumruğuyla uzaklara fırlatabilmektedir.

Bu güzel sanat oluşumunu bilim adamının unuttuğu virgüle borçluyuz.

14/28
mask

İngiltere Jetleri Sundu… Amerika Kazandı Kime Niyet Kime Kısmet

Bütün uçakların pencereleri yuvarlaktır.

Yuvarlak pencereler sadece estetik açıdan hoş görünmesinin yanı sıra son derece önemli bir amaca hizmet etmektedirler.

15/28
mask

İngiltere Jetleri Sundu… Amerika Kazandı Kime Niyet Kime Kısmet

1950’de İngiltere’de The Heavy Light Comet Dünya ’da hizmete sunulan ilk jet motorlu yolcu uçağı olarak tarihe geçti. Bu uçaklar saatte 800 km. hız ile gidebiliyordu. Mühendislik harikası olarak nitelendirilen uçakların dış tasarımları üzerine de çalışıldı ve uçuşlara başlandı.

İlk yıl uçuşlar sorunsuz olsa da ertesi yıl Roma’dan kalkan Comet İngiltere’ye doğru giderken havada patladı.

16/28
mask

İngiltere Jetleri Sundu… Amerika Kazandı Kime Niyet Kime Kısmet

Büyük bir şok yaşandı. İnsanlar olaydan çok etkilendi. Fakat Cometler uçuşa devam ettiler. Bu olaydan sadece 16 gün sonra bu kez de Roma’dan kalkıp Mısır’a doğru giden bir başka Comet havada infilak etti.

Toplamda 50’den fazla kişi öldü. Uçak firması derhal araştırmalara başladı.

17/28
mask

İngiltere Jetleri Sundu… Amerika Kazandı Kime Niyet Kime Kısmet

Bu amaçla ilk önce dev bir su tankı inşa edilerek,  uçak suya batırıldı. Uçak suya indikçe basınç arttı ve görüldü ki, kare şeklindeki pencerelerde büyük bir gerilim ortaya çıkmaktadır. Kare pencerenin çevresindeki aşırı basınç nedeni ile uçağın gövdesinde bu hatlar üzerinden kırılma ve parçalanmalar olduğu saptandı.

Sorunun kaynağı bulunmuştur. Kare pencereler patlamaya da sebep olmaktadır.

18/28
mask

İngiltere Jetleri Sundu… Amerika Kazandı Kime Niyet Kime Kısmet

Derhal  yuvarlak pencereli uçaklar tasarlanmaya başladı. Böylece oluşan aşırı basıncın köşelerde yoğunlaşmak yerine camın yüzeyine yayılması sağlandı. Pencereler ve uçak güvenli hale getirilmiştir fakat ne çare ki insanların firmaya güveni kalmamıştır. Yuvarlak pencereler şirketi batmaktan kurtaramaz.

İngiliz Cometler yerine, tam bu sırada firmaya rakip olarak ortaya çıkan Amerikan Boeing uçak firması bütün yolcuları kapar.

İngiliz şirketi ilk jet motorunu yolcu uçağında hizmete sunarak çığır açmış olsa da, asıl ilerlemeyi ve karlı uçuşları Boeing şirketi gerçekleştirir.

19/28
mask

1912 Titanic

1912’de Binlerce yolcu Titanic seferine çıkacaktır. Geminin mürettebatı belirlenmiştir.

2. Kaptan olarak David Blair’in yolculuğa çıkmasına karar verilmişken son anda görev değişikliği yapılır ve 2. Kaptan değiştirilir. 

20/28
mask

1912 Titanic

Titanik bütün donanımı ve tertibatı ile son derece detaylı düşünülmüş bir gemiydi.

Çok iyi görüş sağlayan dürbünler zemin katında güvenli bir odada saklanıyor ve gerektiği zaman kaptan köşküne çıkarılarak kullanılıyordu.

Fakat ikinci kapan görev değişimi sırasında dürbünlerin bulunduğu odanın anahtarını yeni gelen 2. kaptana vermeyi unutur ve ne yazık ki dürbün dolabı hiç açılamadı. Gemi sis yüzünden görülmeyen buz dağına çarparak battı.

21/28
mask

1912 Titanic

Yoğun sis öncesi dürbün kullanılmak istenmiş fakat dolap açılamamıştır.

Kazadan sağ kurtulan gözcü Frederick Fleet daha sonra konuşması esnasında ‘’Buz dağı bir dürbünle fark edilebilseydi bu kaza olmayacaktı...’’ Demiştir. Ne yazık ki olaydan önce girilen sis bulutu içinde dürbünle geminin rotası takip edilememiştir.

Bu korkunç tarihi felakete 2. Kaptanın basit bir unutkanlık hatası yol açmıştır.

22/28
mask

Hannibal Barca

Hannibal Barca tüm zamanların en büyük komutanı olarak tarihe geçmiştir.  

Romalılarla savaşmak için bütün ordusunu toplar ve son derece zorlu bir yolculukta Alp dağlarına ulaşır.

Hava koşulları müsait olmamasına, kar yağmasına rağmen komutanın cesareti ve gözü pekliği orduya da geçer ve dağı tırmanırlar.

23/28
mask

Hannibal Barca

En nihayet tepeye tırmanıldığında havanın biraz düzeldiğini gören komutan Hannibal ordusuna moral olsun diye bastonu ile karlara doğru vurur. İşte ne olduysa o anda olur…

Bastonun karlara vurulma hareketi karla kaplı Alp dağlarında muazzam bir çığ oluşturur. Hannibal’in 38 bin kişilik bütün ordusu, fillerle birlikle karlara gömülür.  

25/28
mask

Hitler ve Sanat Birlikte Tarihin Akışını Değiştirebilirdi

Hitler Dünya tarihine yön verdi. Fakat olaylar bu şekilde gelişmeyebilirdi.

Hitler gençliğinde güzel sanatlar akademisinde sanat eğitimi almak için başvuruda bulunmuştu. Resimleri çok güzel olmasına rağmen hocalardan birisi resimleri yetersiz buldu ve başvuru geri çevrildi.

26/28
mask

Hitler ve Sanat Birlikte Tarihin Akışını Değiştirebilirdi

Eğer başvuru kabul edilmiş olsaydı Hitler enerjisini askeri alana değil sanata verecekti ve olaylar bambaşka bir boyuta geçebilecekti.

27/28
mask

Papa 9. Gregory Doğaya Karşı Geldi Ve…

1232 Ortaçağ Avrupası pek çok şeye şeytan damgası yapıştırılarak, tahrip edildiği bir dönemdi.

Dini yobazlık had safhaya çıkmış akıl ve bilim hiç önemsenmez olmuştu. Kedilerden nefret eden Papa 9. Gregory  kedilerin şeytan olduğunu ve bütün kedilerin öldürülmesi gerektiğini ilan eder.

Sorgusuz sualsiz Papa’nın isteklerini gerçekleştiren halk kedileri öldürmeye başlar. 10 Binlerce kedi öldürülür.

28/28
mask

Papa 9. Gregory Doğaya Karşı Geldi Ve…

Fakat bundan kısa bir süre sonra doğa bozulan dengesinin intikamını alır.

İtalya’ya gelen gemide fareler vardır. Bu fareler veba taşıyıcısıdır. Gemiden inerek Avrupa’ya ayak basan fareler  Avrupa’da kedi kalmadığından, inanılmaz bir hızla çoğalırlar ve yüzyılın veba salgını baş gösterir.

Salgın sonucu 3 senede 75 milyon insan ölür. Küçük bir düşüncesizlik, tarihi değiştiren  hata olarak 75 milyon insanın ölümü ile sonuçlanır.

18 Mar 2020 - 19:00 - Gezi --- Okunma

# TARİH İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.