- 19 Mar 2020 - 17:00 G: 03 May 2020 - 21:39

Yunuslar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

Yunuslar, dünyanın en sevimli hayvanları arasındadır. Yunuslar size hep sevimli gelir öyle değil mi? Evet onlar gerçekten de çok sevimli hayvanlardır. Ama sevimli olmanın ötesinde bilmediğimiz pek çok özellikleri bulunmaktadır.

mask

Yunuslar size hep sevimli gelir öyle değil mi? Evet onlar gerçekten de çok sevimli hayvanlardır. Ama sevimli olmanın ötesinde bilmediğimiz pek çok özellikleri bulunmaktadır. Bu yazıda sizin için yaptığımız araştırma sonucu büyük olasılıkla daha önce duymadığınız yunuslar ve gerçekler hakkında bilgiler bulacaksınız. Lütfen okumaya devam edin… Şaşıracaksınız !

2/24
mask

Yunuslar Dünyanın Farklı Ortamlarında Yaşayabilirler

Dünya sularında yaklaşık 40 yunus türü bulunuyor. Bunların çoğu tropikal ve ılıman okyanuslarda sığ bölgelerde yaşamlarını sürdürürler.

Yunusların yaşamak için tercih ettikleri ortamlar kıyı, nehir ağzı ve tatlı su olabilir.

3/24
mask

Yunuslar Dünyanın Farklı Ortamlarında Yaşayabilirler

Çok çeşitli sıcaklıklarda yaşayabilirler. Bazı yunus türleri 0 derece santigrattan düşük sıcaklıkta suda yaşayabilirken Bazı yunus türleri de 30 derece santigrattan yüksek su sıcaklıklarında yaşayabilir.

4/24
mask

Yunuslar Dünyanın Farklı Ortamlarında Yaşayabilirler

Söz gelimi İngiltere’de bulunan şişe burunlu yunuslar batı Galler ve İskoçya’nın doğu

5/24
mask

Yunuslar Dünyanın Farklı Ortamlarında Yaşayabilirler

Ayrıca tatlı suda yaşayan yunus türleri de vardır. Amazon nehri Dünya’nın başka hiçbir yerinde olmayan 4 yunus türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Yunuslar Balina ailesinin bir parçasıdır. Ve bütün o güler yüzlü sevimli görüntülerine karşılık aslında katil balina diye adlandırılan tür yunuslardır.

6/24
mask

Su Altında Gürültü Kirliliği Olması Yunuslar İçin Ciddi Bir Tehdittir

Britanya adaları etrafında bulunan deniz trafiği Dünya da en yoğun trafiği olan bölgeler arasına bulunmaktadır.

Denizde yapılan aktivitelerden kaynaklanan gürültü kirliliği, petrol, gaz endüstrisi, sismik araştırmalar ve su altı inşaatı bizim sevimli balinalarımızı strese sokar hatta yaralar.

Bunun dışında gürültü kirliliği iletişim kurma çoğalma, gezme avlanma yeteneklerini ciddi anlamda olumsuz etkiler. Hatta zaman zaman su altındaki gürültü kirliliği yunuslar için ölümcül dahi olabilir.

7/24
mask

Yunuslar Hızlı Koşuculardır

Şişe burunlu yunuslar normal zamanlarda saatte 3.20 km hızla hareket ederler.

Fakat acil durumlarda saatte 96 km’nin üzerinde hız yapabilme kabiliyetleri vardır.

8/24
mask

Balık Yeme Tekniği

Yunuslar balıkları bizler gibi yemiyorlar. İlkönce balığın kafasını yutuyorlar. Bunun nedeni balığın dikenlerinin boğazlarına yapışması önlemektir.

9/24
mask

Hava Kabarcığı Çıkarmayı Severler

Ava çıkan yunuslar avlarını yüzeye çıkarmaya zorlamak için kabarcıklar üretirler.

Zaman zaman da balık avlamak için kuyruklarını kullanırlar ve böylece balıkları sersemleterek daha kolay yakalamalarını sağlayan bir balık avlama tekniği kullanırlar.

10/24
mask

Yunuslar Sohbet Seven Hayvanlardır

Yunuslar hayvanlar aleminde sesleri en detaylı şekilde ayırabilen hayvanlardır. Bu nedenle pek çok kaynakta yunuslar konuşuyor yazar.

Islık, tıklama, çığlık, inleme ya da acıyla haykırma gibi çeşitli sesleri bilinçli olarak çıkartırlar.

11/24
mask

Yunuslar Sohbet Seven Hayvanlardır

Yunuslar klik sesleri üretir ve bu sese geri dönen yankıları alıp yorumlarlar.

Ses dalgalarına olan hassasiyetleri sayesinde karşılarındaki nesnelerin boyutunu şeklini, mesafesini, uzunluğunu ve yönünü bulabilirler. Buna ‘’ekolokasyon’’ adı verilir

12/24
mask

Yunuslar Zekidir Tıpkı Bizim Gibi…

Şişe burunlu yunuslar maymunlar ve insanlar gibi kendilerini aynada tanıma yeteneğine sahip birkaç hayvan türünden biridir.

Bu nedenle yunusların zekası yansıtıcı zeka olarak kabul edilir. İlginç bir yönleri de avlanmak için alet kullanabilen çok az sayıdaki hayvanlardan biri olmalarıdır.

13/24
mask

Yunuslar Zekidir Tıpkı Bizim Gibi…

Batı Avustralya kıyılarında yaşayan yunuslar balıkları avlarken burunlarının keskin kayalıklardan zarar görmesini önlemek için, avlanmadan önce burunlarını üzerine sünger yerleştirirler.


Yunuslar maymunlar kadar akıllıdır ve beyinlerinin evrimi çok hayret uyandırıcı biçimde insanlarınkine benzer.

14/24
mask

Siz Hem Uyuyup hem Uyanık Kalabilir misiniz Yunuslar Bunu Yapar

Şişe burunlu yunuslar beyinlerinin yarısını kapatarak uyuyabilirler. Bu sırada tek gözlerini de
açık tutarlar.

Bunu yapmaktaki amaçları, gruplarına göz kulak olmaktır. Böylece aralarındaki bağlantının zarar görüp görmediğini kontrol ederler ve köpek balıkları gibi yırtıcı hayvanlara karşı tetikte olurlar.

15/24
mask

Yunuslar türlerine bağlı olarak gebelik dönemlerini 9 ila 17 ay yaşayabilirler. Doğumdan sonra yunusların yavrularını kucaklarken çekilmiş fotoğrafları vardır.

16/24
mask

Yunuslar hem suyun içinde hem de suyun dışında akut olarak görebilme yeteneğine sahiptir. Yetişkin bir insan kulağını duyabileceğinden 10 kat daha fazla ses frekansı ayırarak duyabilirler.

17/24
mask

Dokunma duygularında çok çok iyi gelişmiş olmaklar birlikle, koku alma duyguları bulunmamaktadır.

Yunusların insanlar haricinde az sayıda doğal düşmanı vardır. Ne yazık ki insanlar çeşitli şekillerde yunusların yaşamlarına ve yaşam ortamlarına zarar verirler.

18/24
mask

Yunuslar etoburdur. Balık kalamar ve kabuklu deniz hayvanları bolca tükettikleri hayvanlardır.

260 kilo ağırlığında bir yunus yaklaşık 33 kilo balık yiyebilir.

19/24
mask

Yunuslar memeli olduğu için nefes almak amacı ile suyun yüzeyine gelmek zorundadırlar. Yunuslar ağızlarından beslenir ve hava deliklerinden enfes alırlar.

Bu mekanizma yunusun avlanırken ciğerlerine su emerek boğulmasını önler.

20/24
mask

Yunusları Tehdit Eden Deniz Tehlikeleri

Yunuslar özellikle şişe burunlu türleri Dünya üzerinde oldukça azalmıştır. Bu nedenle çevreciler aşağıdaki tehlikelere karşı insanları uyarıyorlar.

21/24
mask

Balıkçı Ağları Yunuslar İçin Gerçek Bir Tehlikedir

Şişe burunlu yunuslar genelde balık ağlarında, trollerde, balıkçılıkta kullanılan diğer kanca ve hatta dişliler ile yanlışlıkla öldürülürler.

Bu amaçla sürdürülebilir balıkçılık ekipmanlarının test edilmesi ve teşviki için çalışılmaktadır. Bu amaçla uygulanabilecek bir başka çözüm de balık ağlarına akustik alarmlar takmak olabilir.

Böylece yunuslar av aletlerini çevrede olduğu konusunda uyarılmış olurlar.

Bazı talihsiz durumlarda da gemiler yunuslara çarpabiliyor.

22/24
mask

Su Altı Sesleri

Okyanusta gürültü, suyun altında havada olduğundan daha fazla ve daha yüksek sesle ilerler.

Gemi motorları ya da sismik araştırmalardan kaynaklanan gürültü, yunusları strese sokabilir, yaralanabilirler ve doğal davranışları ile yön bulma yetenekleri bozulabilir.

23/24
mask

Çevre Kirliliği

Çevre kirliliği sadece yunusları hasta etmez. Aynı zamanda yunusların diğer hastalık ve enfeksiyonlarda mücadele yeteneklerini de zayıflatır.

Yunuslar doğal yaşam ortamının bir parçası oldukları için onların zarar görmesi aynı zamanda ekosistemin zarar görmesidir.

24/24
mask

İklim Değişikliği

İklim değişikliği deniz, gıda zinciri ve yunus üzerinde dünya çapında kalıcı ve üzücü etkiler yaratabilir.

Bu tip tehlikelerden yunusları korumak için kişisel olarak yapabileceklerimiz yazının içinde bahsi geçen seçici avlanma ekipmanlarını kullanmak ve deniz hayvanlarının avlanması konusunda yürürlükte bulunan yasalara uymaktır.

19 Mar 2020 - 17:00 - Bilim Haberleri --- Okunma

# HAYVANLAR İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.