- 31 Mar 2020 - 14:10 G: 03 May 2020 - 21:36

En Güzel 1980 Şarkıları! 80'li Yılların Yabancı Pop Şarkıları ve Türkçe Pop Şarkıları

En güzel 1980 şarkıları hala günümüzde klasikleşen, tadından vazgeçilmeyen şarkılarla dolu. Madonna, Michael Jackson, Prince, Barış Manço, Nilüfer, Sezen Aksu ve niceleri, hala günümüzde şarkıları aynı zevkle dinlenen müthiş şarkılar.

mask

En güzel 1980 şarkıları hala günümüzde klasikleşen, tadından vazgeçilmeyen şarkılarla dolu. Madonna, Michael Jackson, Prince, Barış Manço, Nilüfer, Sezen Aksu ve niceleri, hala günümüzde şarkıları aynı zevkle dinlenen müthiş şarkıcılar.

Üstelik o yıllarda danslar ve kıyafetler de oldukça çılgın ve cıvıl cıvıldı. Vatkalı kıyafetler, farklı ve renkli saç modelleriyle hem çılgın sahnelere hem de müthiş şarkılara imza atan birçok 80’li sanatçı vardı.

Haydi hepsini teker teker hatırlayalım.

80’li Yılların Yabancı Şarkıları ve 80’li Yılların Türkçe Pop Şarkıları

80’li yılların hem yabancı pop müziğine hem de Türk Pop Müziği’ne damgasını vurmuş bir dönem var. Bu dönemde hem kimyaları hem de duygusal sözleriyle enerjileri tutmuş bir nesil, hep bu şarkılarla büyüdü. Hala bir döneme damgasını vurmuş grup ve şarkıcılar, günümüzde hala nostalji şarkılarıyla kulaklarımızda çınlamak, duyduğumuz zaman gözlerimiz yaşarmakta belki de çoookkk uzaklara giderek bir aşkı, bir acıyı belki bir umudu hatırlıyoruz.

2/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - I Think We Are Alone Now  - Sanırım Artık Yalnızız - Tiffany1967 yılında Tommy James ve The Shondels tarafından kaydedildi. Ancak Synthpop şarkı yazarı Tiffany, 1987 yılında, tam bir gençlik marşına dönüştürerek, şarkıyı yeniden yorumladı. Bu şarkı ile Tiffany, müzik listelerinde bayağı kalıcı bir yer edindi.

3/27
mask

En güzel 1980 Şarkıları - Just a Friend  - Sadece Bir Arkadaş - Biz Markie1980’li yıllar Hiphop, tam bir altın çağ yaşamaya başladı. Rap şarkıcıları dünyayı kasıp kavururken, 80’li yıllara damgasını vuran hiphop, Z Markie’nin bu şarkısıyla tam pop müziği küçümser tavrın ilk örneklerini yansıttı.

4/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Everyone Wants To Rule The World  - Herkes Dünyayı Yönetmek İstiyor - Tears for FearsDünya hiphop belli bir süre dinledikten sonra pop müziğin kıymetini anladı ve Tears For Fears’ın 1985 yılında çıkardığı “Hayatınıza hoş geldiniz-geri dönüş yok” single ile gücün herkeste olduğunu ve gücün sadece savaşa yol açtığını anlatan bu şarkıyı parlattı.

5/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Pour Some Sugar on Me - Bana Biraz Şeker Dök - Def Leppard1987 yılı Heavy Metal grupları için tam bir çıkış zamanıydı. Şarkının çıkış şekli ise oldukça ilginç. Grubun şarkıcısı Elliott ve yapımcısı, bir fincan çay içerken, şarkının sözleri ortaya çıkmış.

6/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Here I Start Again - İşte Tekrar Başladım - WhitesnakeDar pantolonların, büyük saçların, kaslı vücutların ortaya çıktığı dönemde, orkestra şefi David Coverdale’in homoların andıran sesine karşılık hobo kelimesini kullanarak yapılan ilk kayıt, orijinaldir. 80’li yıllarda erkekliği kanıtlamak oldukça önemli bir konuydu ve bu şarkı, bu kanıtın ilk çıkan parçalarından biri olarak görülmektedir.

7/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - With or Without You  - Seninle ya da Sensiz - U2


U2 grubunun 1987 yılında opus Joshua Tree ile en güçlü üç şarkısını içeren single ile şarkının acı ve tatlı hissi, müzikle büyük bir uyum sağlamaktadır. Önce hassaslık ve özlem, sonrasında çaresizlik.

8/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - The Cars  - Arabalar - Drive


80’li yıllar, araba hitlerinin, dar deri pantolon ve güneş gözlüklerinin çıktığı zamanlardı. Kariyerinin sonlarına gelmiş olan Michael Bay, özel efektlerle film müzikleri yaparken, Drive, yavaş danslarıyla herkesi büyüledi.

9/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - The Power of Love  - Sevginin Gücü -   Huey Lewis


1985 yılının en iyi çıkış yapan bu şarkısı, “Geleceğe Dönüş” filminin de müziklerinden biri olmayı başardı.

10/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - I Can Not Wait  - Bekleyemem - Nu Shooz


1986 yılı hit parça olarak dünya listelerini alt üst eden şarkı, aslında 1984 yılında karı ve koca olan John Smith ve Valerie Day tarafından remixlenmişti. Aslında bu şarkı piyasaya çıkmasından 25 yıl sonra gerçek funky versiyonu da yapılacaktı.

11/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Tonight in the Air - Havada Bu Gece - Phil CollinsGenesis grubunun davulcusu, solo hitmaker’ı, akılda kalıcı gitar çalmasıyla herkesi büyülemişti. Aslında 1981 yılında Hangover adlı hite imza atan Phil Collins, Mike Tyson’ın davul çalması kadar ürkütücü şekilde bu şarkıyı dibe çekeceği düşünülmüşt

12/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Total Eclipse of The Heart  -   Kalbin Tam Tutulması - Bonnie TylerKalbin tam tutulması adlı şarkı, bir vampir şarkısı olarak tasarlanmıştı. Sonradan Steinman’ın Broadway fiyaskosunun ardından “vampirlerin dansı” ortaya çıkınca, insanların doğaüstü şeylere ne kadar özlem duyduğu ortaya çıktı. Bonnie Tyler, bunu kaçırmadı ve bu şarkıyla, insanları tam kalbinden vurdu.

13/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - I Will Never Give Up  - Asla Vazgeçmeyeceğim - Rick Astley1987 yılı dans pop devri başladığında, büyük çizmeler ve pantolonlar da ortaya çıktı. Bu dönemde Rick Astley, kendisini çok iyi pazarlamasını bilerek, araba satış elemanlığından, şimdiki durumuna geldi.

14/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Dancing in the Dark - Karanlıkta Dans - Bruce SpringsteenAlbümünün en iyi single olarak çıkardığı ve 1984 yılında listeleri alt üst eden Bruce Springsteen, karanlıkta dans şarkısıyla, dans pistlerini salladı. Saksafon solosu ise dinlemeye değer.

15/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Take On Me - Beni Al - A-HA1985 yılının en önemli hit parçalarından olan Take on Me, grup A-HA’nın belki de ilk klasik karaoke şarkısı. Synthpop şarkı, hala günümüzde radyolarda ve barlarda çalmaya devam ediyor.

16/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Livin on a Prayer  - Dua Etmek - Bon JoviBon Jovi’nin 1986 yılında çıkardığı, ismiyle özdeş şarkısı, hemen her açılışta, reklamlarda, barda, kafede aklınıza gelebilecek her yerde çaldı ve çalmaya devam ediyor. Özellikle lise mezuniyetlerinde özellikle çalınan bu şarkı, hala lise mezuniyetlerinin vazgeçilmez favorileri arasında.

17/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - All Night Long - Bütün Gece Boyunca - Lionel Richie80’li yılların temel şarkıları arasında yerini alan bu şarkı, tüm dünyayı içine alan bir şarkı. 1984 Los Angeles Olimpiyatlarının kapanış şarkısı olarak da söylenen bu şarkı, tüm yaz boyunca sahillerde çalındı.

18/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Endless Love - Sonsuz Aşk - Diana Ross & Lionel Richie1981 yılında Lionel Richie ve Diana Rose tarafından düet yapılan bu şarkı, tüm zamanların en büyük düeti olarak Akademi Ödülü’ne aday gösterilmişti. Sadece 80’lerin değil tüm zamanların klasikleri arasında bir şarkı.

19/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Sweet Dreams - Tatlı Rüyalar - Eurythmics1983 yılında dünyayı kasıp kavuran bu şarkı, hala zaman zaman nostalji müzik gruplarında çalınmaktadır. 80’li yılların başında listelerden düşmeyen bu şarkı, 90’lı yılların başında da hala popülerliğini devam ettiriyordu.

20/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Saving All My Love For You  - Sana Olan Bütün Aşkımı Kurtarıyorum - Whitney Houstonİlk olarak 1978 yılında Marily McCoo ve Billy Davis Jr ile hit olan şarkı, 1985 yılında Whitney Houston tarafından yeniden hit haline getirildi. Whitney Houston da şarkının hakkını verdi ve yıllardır dillerden düşmeyen bir şarkı olarak hala kulaklarımızda.

21/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Hello - Merhaba - Lionel Richie1984 yılında İngiltere ve Amerika’da 1 numara olan Hello, Lionel Richie’nin en büyük hit parçalarından biriydi. Aslında çok isteyerek okumadığını söylediği bu şarkıda, şarkıyı bitirdiğimde tekrar şarkıya âşık olduğunu belirterek herkesi şaşırttmıştı.

22/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Careless Whisper - Dikkatsiz Fısıltı - George MichaelMilyonlarca genç kızı peşinden koşturan önce Wham grubunda sonra solo çalışmalar yapan George Michael, 80’li yıllarda çıkardığı bu şarkıyla, sadece Wham grubunda değil tek başına da gayet güzel işler çıkarabileceğini gösterdiği şarkıydı.

Andrew Ridgeley ile hala grubu varken bu şarkıyı çıkaran George Michael, dünya listelerini bu şarkıyla alt üst etti. 17 yaşındayken, iki farklı kızla yaşadığı erken romantik deneyimlerden ilham alınarak yazıldığı açıklamıştı.

23/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Ghost Town - Hayalet Kasaba - The Specialsİşsizlik, ırksal gerginlik, politika, sosyal huzursuzluk gibi zamanların çok yoğun olduğu 80’li yıllarda çıkan Ghost Town, Britanya halkını oldukça öfkelendiren şarkılardan biri oldu. Sosyal yorum olarak ortaya çıkan pop şarkısı, döneminin oldukça parlak eserlerinden biriydi.

24/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Its a Sin - Bu Bir Günah  Pet Shop BoysLowe’den rahiplerin söylediği bir isyan şarkısı olan Its a Sin, diğer yandan eşcinsel olmadığı halde, sürekli günahın ne olduğunu açıklamaya çalışması da şarkıyı farklı kılmaktadır. 80’li yılların en çok çalınan ve dünya listelerinde kalan şarkılarından biriydi.

25/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - The Winner Takes It All - Kazanan Her Şeyi Alır - AbbaBu şarkı aslında Bjorn Ulvaeus ve Agnetha Faltskog’un boşanmasıyla ilgiliydi. Ancak Bjorn bunu reddetmişti. Tek söylediği, boşanmanın ve beraberinde gelen duygularla ilgili olduğuydu. Ancak şarkı, Agnetha’yı eski kocasının yazdığı, sadece ayrılık şarkısını söylemesi istendi. Bjorn bunu istemese de sonradan bunun en güzel Abba şarkısı olduğunu söyleyecekti.

26/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları - Heaven - Cennet - Bryan AdamsBryan Adams, ilk olarak romantik film A Night in Heaven’in film müziğinde yer almış, ancak 1 yıl sonra long play albümüne dahil etmişti. Lonp play 1.5 yıl sonra zirveye ulaştı.

27/27
mask

En Güzel 1980 Şarkıları Türkçe Pop ( 1970 ve 1980 )• Sezen Aksu / Hata 1980
• Erol Evgin / Söyle Canım 1980
• Zerrin Özer / Gönül 1980
• Nil Burak / Boş Vere Boş Vere 1980
• Nükhet Duru / Seninle 1981
• Ajda Pekkan / Bir Garip Yolcuyum 1981
• Sezen Aksu / Firuze 1982
• Nilüfer / Pişman Etme 1982
• Ajda Pekkan / Uykusuz Her Gece 1983
• Sezen Aksu / Sen Ağlama 1984
• Zerrin Özer / Son Mektup 1984
• Nilüfer / Kar Taneleri 1984
• MFO / Diday Diday Day 1985
• Nilüfer /Erkekler Ağlamaz 1985
• Nükhet Duru / Sevda 1985
• Sezen Aksu / Beni Unutma 1986
• Bulutsuzluk Özlemi / Bulutsuzluk Özlemi 1986
• Nilüfer Seni Beklerim Öptüğün Yerde 1987
• Sezen Aksu / Seni İstiyorum 1988
• Nilüfer / Mor Menekşe 1988
• Ayşegül Aldinç / Kara Sevda 1988
• Osman Yağmurdereli / Bir Bir Birilerine 1989
• Sezen Aksu / Şinanay 1989

Çoğu müzik lerin orijinal plak kayıtları YouTube'de videoları bulunmaktadır. Bu videoları opinion count ve watch later gibi opsiyonlarla açarak izleyebilirsiniz. Çok sevilen Ajda Pekkan, Nükhet Duru ve aynı zamanda daha fazla bir çok şarkıcının hit olan 100 şarkısı şeklinde hazırlanmış play listelerde bulunmaktadır ve hatta bu listeleri mart 2020 play listenize de alabilirsiniz. Aşk şarkıları, rock şarkıları ve daha pek çok sevilen şarkıyı da bu müzik listenize dahil edebilirsiniz.

31 Mar 2020 - 14:10 - Müzik Dünyası --- Okunma

# MÜZİK İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.