- 03 Nis 2020 - 11:00 G: 04 Nis 2020 - 15:18

Din Ne Demek? Dünyanın En Büyük 5 Dini Hangisidir ve Özellikleri ile Öğretileri Nelerdir?

Din ne demek? İnsanlık başladığından beri, maneviyat, insan varlığının temel bir parçası olmuştur. Peki, din ne demek kısaca? İşte Detaylar!

mask

Din ne demek? İnsanlık başladığından beri, maneviyat, insan varlığının temel bir parçası olmuştur. Peki, din ne demek kısaca? Din, Peygamberlerin insanlara bildirdiği gerçekleri kabul etmemizi söyleyen inanıştır. Din, çoğu insan kendi yaşamında anlam bulma arzusunu hisseder ve din bunu arzularına yardımcı olur.

Her manevi yol takipçilerine özel kalsa da bazı popüler dinler yaygın popülerliklerinin bir sonucu olarak diğerlerinden ayrılıyor. Peki dünyanın 5 büyük dini arasında bulunan Hristiyanlık, İslam, Hinduizm, Budizm ve Şintoizm gibi 5 büyük din ne demek? Bu 5 büyük dinin, din kültürü nasıldır? Her bir dinin kendine özgü özellikleri ve öğretileri nelerdir?

Dünyanın 5 Büyük Dini

2/6
mask

Hristiyanlık

Takipçiler: 2.42 milyar
Köken: Orta Doğu
Birincil Tanrılar: Tanrı (Kutsal Üçlü)
Kutsal Metin: İncilDin ne demek, konusundan başladık ve en son dünyanın en büyük dini Hristiyanlık dinine geldik. Hıristiyanlık dünyadaki en büyük dindir. Bu din tek tanrılıdır,

üç bölümden oluştuğu şeklinde yorumlanıp sadece bir tanrıya inanır: Tanrı Baba, Oğul İsa ve Kutsal Ruh. Birçok Hıristiyan inancı, İsa'nın doğumunu, ölümünü ve yeniden dirilişini merkez alır.

Hristiyanlığın tek tanrılı doktrinleri Yahudilik ile başladı. İki din arasındaki temel farklılıklardan biri de, Hristiyanların İsa'nın Dünya'nın ve tüm insanlığın kurtarıcısı olduğuna inanmalarıdır.
Hristiyanlık, inanç sistemlerinde birkaç temel ayrıntıya göre farklılık gösteren üç alt mezhebe ayrılmıştır. Bu mezhepler Roma Katolikliği, Doğu Ortodoksluğu ve Protestanlıktır.

Dinlerin geçmiş tarihleri yani kaynağı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Gerek yurt dışında gerek ülkemizde din kültürü derslerinde din bilimi konuları işlenmektedir. İçeriğimiz de Dünyanın 5 büyük dinî ve din kültürü, din de demek ve din ne demek kısaca gibi konulara değindik.

3/6
mask

İslamiyet

Takipçiler: 1.8 milyar
Köken: Orta Doğu
Birincil Tanrılar: Allah
Kutsal Metin: Kuran-ı KerimTarihçiler, İslam'ın 7. yüzyılda ortaya çıktığına inanıyor ve bu da onu günümüzün büyük olarak nitelendirilen dinlerin en gençlerinden biri yapıyor. Aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen dinlerinden biridir ve adı “Tanrı'nın iradesine boyun eğme” anlamına gelir.

Müslümanlar, İsa'nın gerçekten bir peygamber olduğuna inanıyorlar, ancak son peygamber Hz. Muhammed olduğu için Hz. İsa’yı yalnızca birkaç peygamberden biri olarak görüyorlar.

Müslümanlar İslam'ın her zaman var olduğuna inanırken, başlangıç tarihinin kabul edildiği tarih Hz. Muhammed'in öğretilerinin etrafında toplanmıştır.

Müslümanlar, her bir Müslüman'ın iyi bir yaşam sürdürebilmesi için İslamın Beş Şartı olarak bilinen kurallara uyulması gerektiğini düşünürler.

4/6
mask

Hinduizm

Takipçiler: 1.15 milyar
Köken: Hindistan Yarımadası
Birincil Tanrılar: Yaratan Brahma, Koruyucusu Vishnu ve Yok Edici Shiva
Kutsal Metin: VedasHint inanışlarına göre din ne demek? Hindistan'daki İndus nehrinin yakınında ortaya çıkan Hinduizm, tanrı Brahman'ın çeşitli biçimlerindeki inancına odaklanır. Bununla birlikte, Hindular, tanrının ruhunun her şeyde mevcut olan evrensel bir ruh olduğuna inanır.

Brahman’ın üç ana formu Yaratıcı Brahma, Koruyucu Vishnu ve yok edici Shiva’dır. Hinduizm’in çeşitli biçimleri, birçok geleneği kapsayan ancak katı bir inanca uymayan ve kişiden kişiye farklılık gösteren biçimlerdedir.

Daha yaygın olan Hindu inançlarından biri, hepimizin mevcut varlığımızı geçmiş yaşamlarımızdaki davranışımızın bir sonucu olarak yaşadığımızdır. Nihai amaç, ölüm ve yeniden doğuş döngüsünün kendini gerçekleştirmesi ve ortadan kaldırmasıdır. Bu nihai duruma “Moksha” denir.

5/6
mask

Budizm

Takipçiler: 520 milyon
Köken: Hindistan Yarımadası
Birincil Tanrılar: Çeşitli Budalar, Bodhisattvalar ve diğer tanrılar
Kutsal Metin: Tripitaka, Mahayana Sutras ve Ölülerin Tibet KitabıBudistler için din ne demek? Budizm, mensupları tarafından genellikle bir din değil, aynı zamanda bir felsefe ve bir yaşam tarzı olarak kabul edilen eşsiz bir dindir.

Hikayesi, Prens Siddhartha Gautama'nın, Sekiz Katlı Aydınlanma Yolunu keşfedene kadar, çeşitli şeytanların baştan çıkarıcıları ile savaşıp, 49 gün boyunca bir ağacın altında oturması üzerine kuruludur. İnsanlara acı çekme duygusunun kendi içlerinde olduğunu ve Nirvana'ya ulaşmak için arzu duygusunun aşılması gerektiğini öğretti.

Budizm de genellikle başka büyük dinlerde olduğu gibi tek bir kutsal metin yoktur. Bunun yerine Budistler, “Asil Gerçeği” daha iyi anlayabilmek için “Sutras” adı verilen kutsal yazılar ve diğer eğitim metinlerini öğrenirler.

6/6
mask

Şintoizm

Takipçiler: 104 milyon
Köken: Japonya
Birincil Tanrılar: Kami
Kutsal Metin: Kojiki ve Nihon-giŞintoizim dinine mensup olanlar için din ne demek? Shintoism'in mensupları “Kami” atalarının temel ruhları olduğu bilinen tanrılara inanır.

Bu dinin Çin sayesinde bilinen ve Japonya'da da yaygın olan Budizm'den farklı bir din olduğunu vurgulamak için adlandırılmış ve tanımlanmıştır. Bununla birlikte, Şintoizmin inancı Japonya'ya özgüdür ve bir kurucusu olmadan ve katı dini öğretiler olmadan uzun süredir varlığını sürdürmüştür.

Shinto mutlakları dikte etmiyor ve insanların kendi doğalarını takip etmeye ve kötü ruhları Kami'ye inanarak kendilerin uzak tutmaya teşvik ediyor. İnsanlar Kami'ye olan saygısını Japonya'da bulunan çeşitli tapınaklarda gösteriyorlar.

03 Nis 2020 - 11:00 - Yaşam --- Okunma

# DİNİ MESAJLAR İLE İLİŞKİLİ:
# TARİH İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.