- 13 May 2020 - 23:40 G: 14 May 2020 - 00:11

Nostalji Kuşağı: Büyük Usta Cem Karaca ve Unutulmaz Şarkıları

Unutulmayan nostalji şarkıların efsane sesi Cem Karaca kimdir? Nostalji ve Rock müzik tutkunlarının vazgeçemeyeceği şarkıları seslendiren Cem Karaca tüm detaylarıyla!

mask

Anadolu Rock müziği denince akla gelen ilk isimlerden usta isim Cem Karaca duymayan yoktur. Ünlü şarkıcı hayatı, şarkıları, kişiliği ile her zaman akıllarda yer almaya devam etmektedir. Sadece eski neslin değil yeni neslin de göz bebeği olan usta sanatçı unutulmazlar arasına girip şarkıları her dönemde dilden dile dolaşmıştır. Şarkılarının yanı sıra siyasi hayatı ile de çok merak edilen usta Rock yıldızı ile ilgili birçok bilgi ve en sevilen şarkıları için yazımızı okuyabilirsiniz. Cem Karaca şarkıları ve hayatı sizlerle!

Cem Karaca Hayatı

2/28
mask

Cem Karaca Kimdir?

Cem Karaca kimdir diye merak eden bir nesil araştırınca hiç şüphesiz onun muhteşem eserleri ile karşılaşmaktadır. Hayatı destan olacak sanatçılardan biri olan Karaca’nın tam adı Muhtar Cem Karaca olarak bilinmektedir.

Ünlü yıldız sadece müzisyenlik değil aynı zamanda söz yazarı, besteci, sinema ve tiyatro oyunculuğu da yapmıştır. Usta sanatçı 1945 yılında İstanbul Bakırköy’de sanat ile iç içe olan bir ailede dünyaya gelmiştir.

3/28
mask

Cem Karaca Ermeni mi?

En merak edilen sorulardan biri de Cem Karaca Ermeni mi sorusu için babası Azerbaycan asıllı, annesi Toto Karaca ise Ermeni asıllıdır.

Robert Lisesinde okuyan Karaca anne ve babasının mesleğinden dolayı sanat ile hep iç içe yetişmiştir. Annesinin ses yeteneğini fark etmesi üzerine ve Rock müziğe ilgi duymasıyla müzik hayatına atılmıştır.

4/28
mask

Cem Karaca’nın Evlilikleri

İlk evliliğini 1965 yılında Semra Özgür ile yapan sanatçı, ikinci evliliğini Meriç Başaran ile yapmıştır.

5/28
mask

Cem Karaca'nın Oğlu Emrah Karaca

Oğlu Emrah Karaca ise babası gibi müzikle ilgilenerek Rock müzik gruplarından Moğallar grubunun solistliğini yapmıştır.

6/28
mask

Cem Karaca Ne Zaman Öldü?

Birçok müzik grubu kurup, farklı gruplarda yer alan usta isim ardında unutulmaz şarkılar bırakarak 2004 yılında 58 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Cem Karaca şarkıları günümüzde dilden dile dolaşmaya devam ediyor.

7/28
mask

Cem Karaca Müzik Grupları

Birçok müzik grubuna katılan Karaca’nın ilk grubu 1963 yılında kurduğu Dinamikler grubu oldu.

Babası usta sanatçının müzik yapmasına karşıydı, hatta bir konserinde adam tutup usta sanatçıyı sahnedeyken yuhalatmıştı. Bunlara rağmen Karaca yılmadı ve müziği asla bırakmadı.

Elvis Presley gibi dünyaca ünlü Rock yıldızlarının şarkılarını seslendiriyordu.

8/28
mask

Cem Karaca'nın Grupları

Birçok şarkı seslendiren ünlü sanatçının yer aldığı gruplar:

  • Cem Karaca ve Bekledikleriniz

  • Cem Karaca ve Jaguarlar

  • Apaşlar (1967)

  • Kardaşlar (1970)

  • Moğollar (1972)

  • Dervişan (1974)

  • Edirdahan (1978)

Bu müzik gruplarıyla devam eden müzik serüveni yaşadığı birçok sıkıntılarla beraber çıkardığı şarkılarla devam etmiştir.

10/28
mask

Cem Karaca Resimdeki Gözyaşları 1968

Cem Karaca Resimdeki Gözyaşları 1968; 1968 yılında Cem Karaca’nın Apaşlar grubunda çıkardığı 45liklerden olan plakta yer alan eser günümüzde hala dinlenmektedir.

Bir gün belki hayattan, geçmişteki günlerden diye başlayan şarkının devamını getiremeyecek kimse yoktur.

11/28
mask

Cem Karaca Tamirci Çırağı 1968

Cem Karaca Tamirci Çırağı 1968; Cem Karaca’nın en bilinen şarkılarından biri Tamirci Çırağı oldu. Tamirci Çırağı’nın hikayesini anlatan ünlü sanatçı, şarkının esintisini Orhan Gencebay’ın getirdiğini söylemiştir.Gariban teması işlediğini söyleyen Karaca, benim için sadece gariban oluşu değil garibanın neden gariban kaldığı da önemlidir dedi. Garibanın aşktaki mutsuzluğu diye ekledi. Günümüzde büyük ilgi ile dinlenen şarkılardan biridir.

12/28
mask

Cem Karaca Namus Belası 1968

Cem Karaca Namus Belası 1968; Yazıldığı dönemde sözlerinden dolayı çok eleştirilen şarkı Namus Belası, namus adına işlenen cinayetleri konu alan şarkılardan biridir.

Namus belasına gardaş kıydığımız can bizim sözleri ile günümüzde hapishanelerde de en çok dinlenen şarkılardan biri olmuştur.

13/28
mask

Cem Karaca Deniz Üstü Köpürür 1974

Cem Karaca Deniz Üstü Köpürür 1974; Meşhur ege türkülerinden olan Deniz Üstü Köpürür memleketi terk edip gitse bile memleket sevdası ile yananların türküsü olmuştur.

Kendisine özgü bir hikayesi olan yöresel türküyü halk sanatçısı Şerafettin Civelek kaleme almıştır. Ünlü şarkıcı ise 1974 yılında yorumlamıştır.

14/28
mask

Cem Karaca Kendim Ettim Kendim Buldum 1975

Cem Karaca Kendim Ettim Kendim Buldum 1975; Birçok şarkıcının dile getirdiği meşhur şarkıyı ünlü sanatçı 1975 yılında yorumlamıştır.


Nem Kaldı albümünden olan Kendim Ettim Kendim Buldum unutulmazlar arasındadır.

15/28
mask

Cem Karaca Herkes Gibisin 1980

Cem Karaca Herkes Gibisin 1980; 1980 yılında çıkarılan Hasret albümünün şarkılarından olan Herkes Gibisin de çok sevilenler arasındadır.

Nazım Hikmet ile bestesi yapılan şarkının en etkileyen sözlerinden olan kalbimde kalbine yok bile kinim, bence sen de herkes gibisin sözleri sevenleri tarafından sıkça kullanılmaktadır

16/28
mask

Cem Karaca İşte Geldik Gidiyoruz 1987

Cem Karaca İşte Geldik Gidiyoruz 1987; Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar albümünden olan sevilen şarkıyı ünlü sanatçı kendisi yazıp, bestelemiştir.

İnsanların yüzüne bir tokat gibi çarpan gerçekleri dile getiren usta sanatçı İşte Geldik Gidiyoruz bilinmez bir diyara diyor.

17/28
mask

Cem Karaca Çok Yorgunum 1987

Cem Karaca Çok Yorgunum 1987; Yine Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar albümünden olan Cem Karaca Çok Yorgunum şarkısı ile 1987’de yorgunluğunu hissettiriyor.

Beni bekleme kaptan sözü ile hala replik olarak kullanılan şarkı Nazım Hikmet Mavi Liman şiirinden esinlenmiştir.

18/28
mask

Cem Karaca Ceviz Ağacı 1987

Cem Karaca Ceviz Ağacı 1987; Nazım Hikmet Ceviz Ağacı şiirinden Cem Karaca’nın muhteşem sesi ile hafızalara kazınan eğlenceli şarkılardan biridir.

Eğlenceli gibi kulağa gelen şarkının hikayesi ise duyanları oldukça şaşırtıyor. Efsaneye göre Nazım ile Piraye aşkından doğan şiir Gülhane Parkında buluşmak isteyen çiftin etrafta

19/28
mask

Cem Karaca Sevda Kuşun Kanadında 1988

Cem Karaca Sevda Kuşun Kanadında 1988; Töre albümünün şarkılarından olan Sevda Kuşun Kanadında 1988 yılında çıkışını yapmıştır. Orkestrası ve melodisi ile çok beğenilen şarkı hala ilgi ile dinlenmektedir.

Sevda kuşun kanadında, ürkütürsen tutamazsın diye başlayan şarkının sözleri ökse ile sapanla vurursun da saramazsın şeklinde devam ediyor. Aşk tadında bir şarkı…

20/28
mask

Cem Karaca Oğluma 1988

Cem Karaca Oğluma 1988;

Töre albümünden olan Oğluma şarkısı Cem Karaca’nın sürgün yıllarında göremediği oğluna yazılmış şekilde algılanır ve hüzünlü anlar yaşatır.

21/28
mask

Cem Karaca Islak Islak 1992

Cem Karaca Islak Islak 1992; Cem Karaca seslendirdiği Islak Islak şarkısı ile günümüzde genç kuşağın bile ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Aynı şarkıyı genç yaşta hayatını kaybeden Barış Akarsu da seslendirmiş ve çok beğenilmişti.

22/28
mask

Cem Karaca Raptiye Rap Rap 1992

Cem Karaca Raptiye Rap Rap 1992;
Nerede Kalmıştık albümünün şarkılarından Raptiye Rap Rap şarkısı usta sanatçının eğlenceli şarkılarından biridir.

23/28
mask

Cem Karaca Bu Son Olsun 1994

Cem Karaca Bu Son Olsun 1994; Cemaz-Ül-Evvel albümünün şarkılarından Bu Son Olsun 1994 yılında çıkışını yapmıştır.

Doğarken ağladı insan bu son olsun bu son diyen usta sanatçının unutulmaz şarkılarından biridir.

24/28
mask

Cem Karaca Yolumuz Gurbete Düştü 1999

Cem Karaca Yolumuz Gurbete Düştü 1999; Usta sanatçının hayattayken çıkardığı son albümden olan şarkı Yolumuz Gurbete Düştü 1999 yılında çıkış yapmıştır.

Ölürsem haberin olmaz sözü ile derinden sarsan usta unutulmaz serisine adını yazdırmıştır.

25/28
mask

Cem Karaca Bindik Bir Alamete99

Cem Karaca Bindik Bir Alamete99; Son albümünün aynı isimli şarkısı Bindik Bir Alamete ile usta birçok dizi ve filme de müzik olan bu şarkının çıkışını 1999 yılında yapmıştır.

Cem Karaca mükemmel bir şive ile seslendirdiği hareketli şarkı ile sözlerindeki mesajlar da herkes tarafından beğeniler toplamıştır.

13 May 2020 - 23:40 - Biyografi --- Okunma

# BİYOGRAFİ İLE İLİŞKİLİ:
# MÜZİK İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.