- 02 Haz 2020 - 22:00

Yabancı Şarkılardan Alınmış En Sevilen Aranjman Şarkılar!

Yabancı şarkılardan alınmış şarkılar, eskiden de günümüzde de şarkıcılar tarafından seslendirilmektedir. Peki, hangi şarkı yabancı şarkılardan aranje edilmiş öğrenelim mi? İşte, Türkçe olarak seslendirilen yabancı şarkılar!

mask

60’lı ve 70’li yıllardan bu yana pek çok şarkıcı zaman zaman  yabancı şarkılardan alınmış eserleri seslendirmektedir. Popülaritesi yüksek olan bu şarkılar Türkçeleştirildiğinde eskiden Aranjman olarak adlandırılırdı. Günümüzde ise çalıntı şarkılar olarak nitelendirilmektedir. Müziğin evrensel olduğunu düşünürsek eğer, şarkılar birer çalıntı mıdır yoksa aranjman şarkılar mıdır, bunun kararını size bırakalım. İşte yabancı şarkılardan alınmış ve Türkçeleştirilmiş şarkılar!

Yabancı Şarkılardan Alınmış Şarkılar!

2/35
mask

Ajda Pekkan – Hoşgör Sen

Ajda Pekkan’ın seslendirdiği Hoşgör Sen isimli şarkı bir dönem sıkça dinlenmiş şarkılardan biridir. Fakat bu şarkı da bir Enrico Macias şarkısıdır. Şarkının orijinal adı ise On S’embrasse Et On Oublie’dir.

3/35
mask

Volkan Konak – Mimoza Çiçeğim

Volkan Konak yorumladığında çok sevdiğimiz Mimoza Çiçeğim şarkısı da yabancı şarkılardan alınmış ve orijinalini Xainides, Tis Giagias ta Paramuthia adıyla yorumlamıştır.

4/35
mask

Athena – Senden Benden Bizden

Athena’ın çok dinlenen şarkılarından biri Senden Benden Bizden şarkısı yıllar yıllar öncesinde hem Doris Day’in seslendirdiği Perhaps Perhaps Perhaps adlı şarkı hem de Andrea Bocelli’nin seslendirdiği Quizas Quizas Quizas isimli şarkıdır.

5/35
mask

Davut Güloğlu – Katula Katula

Davut Güloğlu’nun şarkısı Katula Katula ise bir Hint şarkısıdır ve şarkının orijinali Mundian To Bach Ke’dir. Aynı şarkı Panjabi MC tarafından yorumlanmıştır.

6/35
mask

Atiye – Deli Ya

Atiye’nin seslendirdiği Deli Ya şarkısı ise Victoria Xalkiti’nin yorumladığı Teleia isimli şarkıdır.

7/35
mask

Ayla Dikmen – Anlamazdın

Yabancılardan alınmış şarkılar denince akla hemen Ayla Dikmen’in nostaljik şarkısı Anlamazdın da geliyor. Bu şarkının orijinali Leo Dan’ın şarkısı Una Calle Nos Separa’dir.

8/35
mask

Gönül Yazar – Yonca Evcimik – Çapkın Kız

Bir dönem Gönül Yazar tarafından sonra da Yonca Evcimik’in yorumladığı Çapkın Kız şarkısı ise Mari Laforet’in seslendirdiği Mon Amour Mon Ami isimli şarkıdır.

9/35
mask

Emel Sayın – Mavi Boncuk

Bir dönem küçük büyük pek çok kişinin dilinde olan ve Emel Sayın ile anılan şarkı Mavi Boncuk ise Filippos Nikolaou tarafından Pare Pare Pare Me adıyla seslendirilmiştir.

10/35
mask

Ayşe Hatun Önal – Olay

Ayşe Hatun Önal’ın yorumladığı Olay şarkısı ise Nicola Saba isimli şarkıcının Hafdal Ahlam şarkısıdır.

11/35
mask

Ayten Alpman – Bir Başkadır Benim Memleketim

Belki en çok bu şarkıya şaşıracaksınız ama bu şarkıda yabancı şarkılardan alınmış ve Ayten Alpman, Bir Başkadır Benim Memleketim sözleriyle seslendirmiştir. Şarkının orijinalini şarkıcılardan Mireille Mathieu seslendirmiştir. Şarkının adı ise L’aveugle’dir.

12/35
mask

Çağatay Akman – Gece Gölgenin Rahatına Bak

Birkaç yıl öncesinde müzik piyasasına hızla giriş yapan ve Gece Gölgenin Rahatına Bak şarkısıyla büyük ilgi gören Çağatay Akman’ın bu şarkısının müziği yabancı şarkılardan alınmış Türkçe şarkılardandır. Şarkının orijinali Anna RF’e ait olan Jump’tır.

13/35
mask

İrem Derici – Ajda Pekkan – Bambaşka Biri

Gloria Gaynor’a ait olan bu şarkı I Will Survive’dir. Şarkıyı önce Ajda Pekkan ve geçtiğimiz yıllarda da İrem Derici seslendirmiştir.

14/35
mask

Deniz Seki – İyisin Tabi

Deniz Seki’nin İyisin Tabi şarkısının orijinali yabancı şarkılardan alınmış bir şarkıdır. Bu şarkı Mohammed Fouad tarafından Bean Edeak adıyla yorumlanmıştır.

15/35
mask

Ajda Pekkan – O Benim Dünyam

Ajda Pekkan’ın seslendirdiği şarkılardan bir diğeri O Benim Dünyam şarkısı da Bonnie Tyler tarafından yorumlanmış olan Holding Out For A Hero isimli şarkıdır. Yabancı şarkılardan alınmış ve Türkçeleştirilmiş en güzel şarkılardandır.

16/35
mask

Erkin Koray – Fesübhanallah

Erkin Koray’ın yorumladığı Fesübhanallah ise çok eskidir ve yabancı şarkılardan alınmış bir şarkıdır. Şarkının aslı Samir Yazbeck’e ait olan Weli Weli’dir.

17/35
mask

Hakan Peker – Karam

Hakan Peker’in yorumladığı kıpır kıpır bir şarkı olan Karam da yabancı şarkılardan alınmış ve orijinalini ise Ivana seslendirmiştir. Şarkının adı ise 100 Patrona’dır.

18/35
mask

Mustafa Sandal – Aşka Yürek Gerek

Mustafa Sandal da Despina Vandi’ye ait olan Anaveis Foties isimli şarkıyı Aşka Yürek Gerek adıyla aranje ederek seslendirmiştir.

19/35
mask

lham Gencer – Bak Bir Varmış Bir Yokmuş

İBob Azzam’ın C’est Ecrit Dans Le Ciel isimli şarkısı da İlham Gencer tarafından Bak Bir Varmış Bir Yokmuş olarak yorumlanmıştır.

20/35
mask

Sıla – Afıtap

Sıla’nın sevilen şarkılarından olan Afitap şarkısı da yabancı şarkılardan alınmış ve Türkçeleştirilmiştir. Şarkının orijinali Nora Istrefi’nin Nuk Mundem şarkısıdır.

21/35
mask

Ajda Pekkan – Sakın Sakın Ha

Ajda Pekkan’ın bir döneme damga vuran şarkılarından biri Sakın Sakın Ha ise İtalya’nın en meşhur şarkıcısı Rafaella Carra ya aittir. Şarkının orijinal adı ise A Far L’amore Comincia Tu’dur.

22/35
mask

Murat Kekilli – Bu Akşam Ölürüm

Murat Kekilli bir döneme damga vuran şarkı Bu Akşam Ölürüm’ü yorumlamıştır. Fakat bu şarkıda Kamran Rasoolzadeh’in Hamin Emshab isimli şarkısıdır.

23/35
mask

Simge – Kamera

Badrameez Dil adlı şarkı ise Simge’nin yorumladığı Kamera adlı şarkının orijinalidir.

24/35
mask

Rober Hatemo – Beyaz ve Sen

Rober Hatemo ise ünlü şarkıcı Amr Diab tarafından seslendirilen Rihet El Habayib isimli şarkıyı Beyaz ve Sen ismiyle yorumlamıştır. Bu şarkı da yabancı şarkılardan alınmış bir şarkıdır.

25/35
mask

Sertab Erener – Rengarenk, Sibel Can - Kıskıvrak

Çok değil sadece birkaç yıl önce Sertab Erener de bir Hint şarkısı olan ve Slumdog Millionaire tarafından seslendirilen Ring Ring Ringa adlı şarkıyı Rengarenk adıyla yorumlamıştır.  Aynı şarkı Sibel Can tarafından da Kıskıvrak adıyla seslendirilmiştir.

26/35
mask

Sezen Aksu – Sarışınım

Night Arc tarafından çok eskinden yorumlanan Homecoming adlı şarkı da Sezen Aksu’nun seslendirdiği Sarışınım şarkısının orijinalidir.

27/35
mask

Ziynet Sali – Ba Ba

Bir Despina Vandi şarkısı olan A Pa Pa isimli şarkı da Ziynet Sali’nin yorumladığı Ba Ba adlı şarkıdır. Yabancı şarkılardan alınmış ve Türkçe olarak yorumlanmıştır.

28/35
mask

Üsküdar’a Gider İken

Çok çok eski bir şarkı olan Üsküdar’a Gider İken şarkısının orijinali de yabancı şarkılardan alınmış ve Türkçe’ye uyarlanmıştır. Aslında bu şarkı, İhsan Al Munzer’in Girls Of İskandariah isimli şarkısıdır.

29/35
mask

Levent Yüksel – Zalim

Levent Yüksel bir dönem Zalim şarkısını yorumlamıştır, fakat bu şarkının da orijinali Brilliant Dadashova’ya ait olan Bayatılar isimli şarkıdır. 

30/35
mask

Sezen Aksu – Her Şeyi Yak

Sezen Aksu’nun ve Ümit Besen’in bir dönem yorumladıkları Her Şeyi Yak şarkısı da yabancı şarkılardan alınmış ve Türkçeleştirilmiştir. Şarkının orijinalini Haris Alexiou, Mia Pista Apo Fosfor adıyla seslendirmiştir.

31/35
mask

Simge – Mış Mış

Simge’nin Mış Mış olarak seslendirdiği şarkının da yabancı şarkılardan alınmış olduğunu biliyor muydunuz? Bu şarkının orijinali ise Fransızcadır ve Riff Cohen tarafından Dans Mon Quartier adıyla yorumlanmıştır.

32/35
mask

Yasemin Kumral – Bim Bam Bom

Eski bir şarkı olan Bim Bam Bom, Yasemin Kumral’ın en sevilen şarkılarından biridir. Fakat bu şarkının aslı da yine yabancı şarkılardan alınarak yorumlanmıştır. Şarkının ismi değiştirilmeyerek Bim Bam Bom olarak seslendirilmiştir ve ilk kes seslendirenler ise İlan ve İlanit’tir.

33/35
mask

Yeliz – Bu Ne Dünya Kardeşim

Usta şarkıcı Enrico Macias ‘ın Aux Talons De Ses Souliers isimli şarkısını da Yeliz geçmişte Bu Ne Dünya Kardeşim adıyla seslendirmiştir.

34/35
mask

Zeki Müren – Gitme Sana Muhtacım

Abdel Halim Hafez tarafından yorumlanan Ahwak isimli şarkı ise Zeki Müren’in seslendirdiği Gitme Sana Muhtacım şarkısının orijinalidir.

35/35
mask

Ziynet Sali – Mevsimsizim

Ziynet Sali’nin geçtiğimiz yıllarda seslendirdiği Mevsimsizim şarkısı da Locomondo ait olan Magiko Xali adlı şarkıdır.

# MÜZİK İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.