- 07 Haz 2020 - 20:25

Kıyafetleri ile Konuşulan 20 Efsane Film

En ilginç kıyafetler ile çekilen film ve diziler bizleri başka bir dünyaya ışınlıyor. En ilginç kıyafetler ile çekilen film ve diziler bizleri başka bir dünyaya ışınlıyor.

mask

En ilginç kıyafetler ile çekilen film ve diziler bizleri başka bir dünyaya ışınlıyor. Kimi kostümler dönem tasarımı ile hikayenin anlatıldığı zamana götürüyor. Kimi kostümler ise tamamen hayal gücünün sınırlarını zorlayan tasarımları ile bizleri bambaşka evrenlere götürebiliyor.

Film ve dizi izleyicileri, izleyecekleri yapımların yönetmen, oyuncu kadrosu ve film hikayesi kadar kıyafetlerini de merak ederler. Çünkü başarılı bir tasarım ile seçilmiş kıyafetler o filmin veya dizinin ruhunu yansıtan en önemli parçalardandır. Hatta çoğu yapımın hikayesi ve oyuncu kadrosundan çok kostümleri insanları etkilemeye yeter. Karakterlerin taşıdıkları kostümler akıllarda daha çok kalır.

Biz de bu yazımızda sizler için son dönemlerin en akılda kalıcı ve en ilginç kostümleri ile film ve dizilerini listeledik. İşte kıyafetleri ile konuşulan 20 efsane film..

2/22
mask

1- Bright Star

Şaie Keast’ın hayat hikayesini konu ala Bright Star bir dönem filmdir. 1818 döneminde geçen filmin hikayesini kostümleri etkileyici bir hale getiriyor.

Keast ve komşusu arasındaki gizli aşkı konu alan filmin kostümlerini Janet Patterson tasarlıyor.

3/22
mask

2- The King’s Speech

İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un hayat hikayesi filmin konusunu oluşturuyor. Filmde kullanılan dekorlar ve kıyafetler izleyenleri 70 yıl öncesine götürüyor.

İngiliz Kraliyeti’nin yeni kralı olan VI. George, kekemelik hastalığı ile mücadele ediyor. Bunu aşması gerekiyor.

Kostüm tasarımcısı Jenny Beavan tarafından tasarlanan başarılı kıyafetler sayesinde 70 yıl önceki bu mücadeleyi o dönemde yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz.

4/22
mask

3- Jane Eyre

Her detayı incelikle düşünülmüş bu filmde başkarakterlerin iç çamaşır detayları bile özenle tasarlanmıştır. Oyuncuların kostümleri en özel şekilde düşünülüp tasarlanmış.

Kostümleri filmin ve hikayenin önüne geçen bu müthiş kostümlü film de 10 yaşında öksüz kalmış Jane Eyre’nin hayatına tanıklık edeceksiniz. Filmin kostümlerini Michael O’Connor tasarlamıştır.

5/22
mask

4- Les Miserables

1815 ve 1848 dönemlerini konu alan film tam bir dönem filmidir. Bu nedenle de kıyafetler ve makyajlar son derece özenle seçilmiş. Filmin kostüm sorumlusu Paco Delgado, 50 kişilik ekibi ile müthiş bir iş çıkarmış.

Fransız Devrimi sonrası çekilen sıkıntıları konu alan film, özenle çalışılmış kostümleri ile size 19. Yüzyıl atmosferini yaşatıyor.

6/22
mask

5- The Invisible Woman

19. yüzyıl atmosferini harika bir şekilde yaşatan bir başka yapım ve Michael O‘Connor imzalı tasarım kostümler. Charles Dickens’in hayatının bir dönemini konu alan filmin her detayı ince elenip sık dokunulmuş.

O dönemlerde insanlar çok sık kıyafet değiştirmezdi. Bunun yerine kıyafet üzerinde aksesuar oynamaları yaparlardı. Bu filmde de çok şık kostümler ve aksesuarlar göreceksiniz.

7/22
mask

6- Mr. Turner

İngiliz ressam J.M.W. Turner’ın hayat hikayesinin konu alındığı filmin kıyafetlerinin tasarımı öncesi geniş bir araştırma yapıldı.

Bu araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler ile o döneme ait kültür kostümlere yansıtıldı. Kostüm tasarım ekibinin başında ise Jacqueline Durran yer alıyor.

8/22
mask

7- Carol

Filmin kostüm tasarımcısı Sandy Powell, filmin ana karakteri Carol için ayırt edici kıyafetler tasarlamak istedi. Tasarladığı kıyafetler ile kendine yetebilen ve baskın bir kadın modeli çizmek istedi. Seçtiği renk tonları ve tasarımlar ile bunu da elde etmiş gözüküyor.

1950’li New York dönemlerinde yaşanan bu hikayede kocasından boşanmak ve kızının velayetini almak isteyen baskın bir kadını izleyeceksiniz.

9/22
mask

8- Florence Foster Jenkins 

Ünlü opera sanatçısı Florence Foster Jenkings’in hayatını konu alan filmde kostümler üzerinde çok detaylı bir çalışma gerçekleşti. F.F. Jenkings’in sahne kostümleri son detayına kadar incelendi ve benzerlerinin yapılabilmesi için kollar sıvandı.

Bu başarılı çalışmanın başında tasarımcı Consolata Boyle yer alıyor. Başarılı kostümlerin yer aldığı film sizi 20.yüzyılın başlarına götürecek.

10/22
mask

9- Victoria and Abdul

Başarılı kostüm tasarımları ile unutulmaz filmler arasında yer alan bu filmde tasarımcı Consolata Boyle ile çalışılıyor. Kraliçeler yas günlerinde tamamen siyah giyinirler. Fakat bu duruma değişiklik getirmek isteyen Boyle, ince dokunuşlar ve ton seçimleriyle başarılı bir işe imza attı.

Tarihsel dokunun korunması konusunda oldukça zorlanan ekip bu zorlu işin altından başarı ile kalktı. Hintli katip Abdul ve kraliçe arasındaki arkadaşlığı izleyeceğiniz film sizleri ilginç kostümler ile etkileyecektir.

11/22
mask

10- The Favourite

Kostüm ve dekor işi oldukça maliyetli bir iştir. Fakat bu filimde çok düşük bütçe ile çok başarılı bir iş yapılmış. Sandy Powell ve ekibi ucuz kumaşlar ve kalitesiz kumaşlar ile 6 hafta içerisinde harika kıyafetler tasarladılar.

18.yüzyıl İngiltere döneminde geçen filimde sarayın göz bebeği Lady Sarah ve hizmetçi Abigail arasındaki mücadele konu alınıyor.

12/22
mask

11- Once Upon a Time in… Hollywood

Başarılı kostüm tasarımcısı Arianne Phillips, filmde yer alan tüm karakterler için özel parçalar tasarlamak istemiş ve başarılı da olmuş. Her kıyafeti, karakterlerin ruhunu yansıtacak şekilde tasarlayan Phillips yeni bir tarzın da sahibi oldu.

Farklı bir kostüm algısı yaratmayı başardı. Filmin konusunda, popüler bir dizide oynayan Rick Dalton’un film sektörüne adım atmasını konu alıyor.

13/22
mask

12- Game Of Thrones

Fantastik hikayesi ve ilginç kostümleri ile gönüllerde taht kuran son dönemlerin en iyi dizileri arasında gösterilen Game Of Thrones. Dizinin kostümlerini, unutulmaz kıyafetlere imza atan ve Emmy Ödülü alan Michele Clapton tasarladı.

Her karakterin kostümünün unutulmaz olmasını başaran Clapton ve ekibi gerçek bir başarıya imza attı. Dizi, 7 krallığın taht mücadelesini konu alıyor. Ejderhaların ve unutulmaz konuların işlendiği dizi son dönemlere damgasını vurdu.

14/22
mask

13- Harry Potter

21.yüzyılın en unutulmaz filmleri arasında olan Harry Potter, hikayesi ve kostümleri ile gönüllerde taht kuran filmlerdendir.

Büyücülük okulunda eğitim gören Harry ve arkadaşlarının hikayesini konu alan filmin kostümleri ise Judianna Makovsky’e ait.

Birbirinden ilginç tasarımlara sahip filmin kostümleri halen insanlar tarafından isteniyor.

15/22
mask

14- The Lord of The Rings

Fantastik hikayelere sahip filmler denildiğinde en başta akıllara gelen The Lord of The Rings filmi kostümleri ile de unutulmaz oldu. Farklı ırkların yer aldığı filmde her ırka ait farklı tasarımlar mevcut.

Etkileyici kostümlerin tasarımcısı ise Richard Taylor’dır. Konusu ile etkileyen filmin kostüm tasarımlarına da bayılacaksınız.

16/22
mask

15- Star Wars

Uzay filmlerinin atası olarak görülen Star Wars sizlere çok farklı evrenlerin kapısını açıyor. Bu evrenlerde ise farklı ırkların giymiş olduğu kostümler unutulmazlar arasına çok önceden girmişti.

Özellikle Darth Vader kostümü halen kendinden bahsettirmektedir. Birçok kişi bu kostüme sahip olmak için tasarım şirketleri ile iletişim halindedir.

17/22
mask

16- Pirates Of The Caribbean

Karayip korsanları film serisi he serisinde hem hikayesi ile hem de kostümleri ile izleyicilerin akıllarında yer etmeyi başarmıştır.

Hem dönem filmi kostümleri hem de fantastik yaratıkların kostümleri ile etkileyici bir filmdir. Özellikle Kaptan Jack Sparrow şapkası ve saç modeli halen büyük ilgi odağıdır.

18/22
mask

17- Hunger Games

Açlık oyunları filmi konusu ve kostüm seçimleri ile kendinden bahsettiren başarılı yapımların arasında yerini alıyor. Filmin konusunda farklı bölgelerde yaşayan fakir halktan her sene katılımcılar seçiliyor.

Bu kişiler bir ölüm oyununun içine düşüyor. Hayatta kalan büyük bir zenginliğin ve özgürlüğün sahibi oluyor. Özellikle oyunun tanıtım gecesinde giyilen kostümler en unutulmaz sahneler arasında yer alıyor. Katniss’in ateş saçan kıyafeti tüm ihtişamı ile sizleri büyülüyor.

19/22
mask

18- The Godfather

Mafya filmlerinin unutulmaz serisi mafya konseptli kostümleri ile birçok film ve diziye de örnek olmuştur. Müthiş bir çalışma sonrası hayata geçirilen kostümler halen tarz olarak insanların tercihleri arasındadır.

İtalyan çizgilerinin çok net işlendiği kostümler arasında mafya liderlerinin kostümleri ağır basmaktadır.

20/22
mask

19- Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, hem dizisi ile hem de sinema filmleri ile adından çok kez söz ettirmeyi başarmıştır. Victoria Dönemi kostümleri ile sinema filmi ayrı bir havada geçiyor.

Holmes ve arkadaşı Watson’un başından geçen maceralar bu etkileyici kostümler sayesinde daha unutulmaz bir hikaye meydana getiriyor.

21/22
mask

20- Narcos

Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını konu alan Narcos dizisi son dönemlere damgasını vuran başarılı diziler arasındandır.

Escobar’ın yaşadığı dönemi ve giyim tarzını tam anlamı ile hissedebilmemiz için başarılı bir kostüm çalışması yapılmış.

Esboar’ın hayatını ve dönemini yaşıyormuş hissi yaratan kıyafetler arasında gömlekler herkesin beğenisi çekmiş durumda.

07 Haz 2020 - 20:25 - Sinema Dünyası --- Okunma

# İNTERNET DİZİLERİ İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.