- 22 Haz 2020 - 12:00 G: 22 Haz 2020 - 12:02

En İlginç 19 Özelliği ile Vücudumuzu Tanıyalım

Sahip olduğumuz en değerli hazineyi, vücudumuzu tanıyalım. Vücudumuzu ne kadar iyi tanırsak ve gizli özelliklerini keşfedersek o derece etkili kullanırız.

mask

Sahip olduğumuz en değerli hazineyi, vücudumuzu tanıyalım. Vücudumuzu ne kadar iyi tanırsak ve gizli özelliklerini keşfedersek o derece etkili kullanırız. Bedenim ile ilgili bilmediğimiz o kadar şey var ki. Duyduğunuzda çok şaşıracaksınız.

İnsan vücudu çok farklı özelliklere ve ayrıcalıklara sahiptir. Bu özelliklerinin bazılarından haberdar iken birçoğundan hiç haberimiz olmuyor. İnternetin yaygınlaşması ve bilgiye ulaşım kolaylaşması sayesinde bu bilgilere ulaşabiliyoruz. Ve vücudumuz ile alakalı birçok bilgiyi öğreniyoruz.

İşte bu bilgilerden en enteresan olanları sizler için derledik. Yazımızda paylaştığımız 19 ilginç özelliği sizler de gözlemleyebilirsiniz. Hadi gelin şimdi çok ilginç özellikleri ve gizemleri ile vücudumuzu tanıyalım.

2/21
mask

İnsanlar ve Sümüklü Böcekler Benzer Özelliklere Sahip

Her ne kadar bu başlık ilginç gelse de insanların DNA yapısı ile sümüklü böceklerin DNA yapısı %70 oranında benzerdir.

Bir yerden sonra bir kırılma gerçekleşmiş ve bizler insan olmuşuz onlar sümüklü böcek olarak hayata atılmışlar. Aslında diğer birçok canlı ile de vücudumuz benzer özellikler taşımaktadır.

3/21
mask

Bazı İnsanlar Fazladan Bir Kaburga ile Doğarlar

Dünyaya gelen her 200 kişiden biri, fazladan bir kaburga ile doğmaktadır. Bu kaburgaya ise Servikal kaburga ismi verilmektedir. Köprücük kemiğinin üst kısmında yer alan bu kemik nadiren rahatsızlık vermektedir.

4/21
mask

ATM ve Halka Açık Tuvaletler Vücudumuz İçin Aynı Oranda Pistir

Halka açık tuvaletlerde sağa sola temas etmemek için çok büyük çaba gösteririz. Ellerimizi hiçbir yere değdirmemeye çalışırız. Fakat atladığımız bir nokta var. O da ATMler.

Bankamatikler en az tuvaletler kadar mikrop barındırır. Birçok insanın el temasında bulunduğu bu alanlar elimiz vasıtası ile vücudumuza girerler.

5/21
mask

El Tırnakları Ayak Tırnaklarından Daha Hızlı Uzar

El tırnaklarımızı, ayak tırnaklarımıza göre daha sık keseriz. Bunun nedeni ise el tırnaklarının daha hızlı uzamasıdır. Bilim insanları bu durumu açıklarken; el tırnaklarının çok hızlı uzaması, güneş ile çok daha sık temas etmesinden kaynaklı olduğunu söylerler.

6/21
mask

Botoks His Duygunuzu Ortadan Kaldırır

Günümüzde özellikle kamera karşısındaki insanların sıklıkla yaptırdığı botoks, insanların hislerini ortadan kaldırmaktadır. Yüzümüzde mimik yapma kabiliyetimizi ortadan kaldırmaktadır.

Tek çeşit bir yüz duruşuna sahip olmaya etki eden botoks, yüzde bulunan kasların felç edilmesi durumudur.

Yüzünüz ile yaptığınız ifadeler duygunuzu da belirtmektedir. Fakat botokslu yüzler de hareket olmadığı için duygusal olarak da hissiz bir ifadeye sahip oluyorsunuz.

7/21
mask

Atalardan Miras Hıçkırık

370 milyon yıl önce yaşayan atalarımız okyanuslarda çok vakit geçiriyorlardı. Bu nedenle solungaçları olduğunu söyleyen kişilerde vardır.

Hem solungaç hem de akciğer sahibi atalarımız okyanus da geçirdikleri vakit süresince, ciğerlerini sudan korumak için hıçkırırlardı.

Bu durum bizlerin canını sıksa da atalardan kalan bir yadigar deyip bağrımıza basıyoruz.

8/21
mask

Kalp Krizi Pazartesi Günlerini Sever

Avrupa Epidemiyoloji Dergisi bir araştırma ile pazartesi günü kalp krizi geçirme riskinin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Büyük bir çoğunluk bunu pazartesi sendromu ile açıklıyor. Hafta başı işe başlayacak olmanın stresinden uzak durmaya çalışın.

9/21
mask

Ayaklarınız ile Sarımsak Yiyebilirsiniz

İlk duyduğunuzda kulağınıza çok garip geliyor değil mi? Ama vücudumuzu tanıyalım ve neler yapabildiğini görelim.

Bir diş sarımsak alın ve ikiye bölerek ayak tabanınıza sürün. Aradan geçen 30 dakika sonrasın da ağzınıza sarımsak tadı gelecektir. Bunu sağlayan ise sarımsağın içinde bulunan Allisin bileşenidir.

Vücuda sızarak, kan dolaşımına karışabilen bu madde kolay şekilde tat alan duyulara nüfuz edebiliyor.

10/21
mask

Vücudumuz Bir Milyondan Fazla Sivrisineği Besleyebilir

Vücudumuzda bulunan kan miktarı yaklaşık olarak 1.8 milyon sivrisineği doyurabilir. Yapılan araştırmalar bir sineğin tek ısırıkta 0.003 miligram kan içtiğini ortaya koymuştur.

Vücudunuzda bulunan kan miktarını bu sayıya bölerek vücudunuzda kaç sineği besleyebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Vücudumuzu tanıyalım listesi içinde yer alan gerçek bir tanıma fırsatı sunan bilgi sanırım.

11/21
mask

Tuvalet İhtiyacı Geldiğinde İnsanlar Daha Çok Yalan Söylemektedir

Üniversiteler tarafından yapılan bir araştırma çok ilginç bir durumu ortaya çıkarttı. Yapılan araştırmaya göre insanlar tuvalet ihtiyacı geldiğinde daha ikna edici yalanlar söyleyebiliyor.

Tuvalete gitme istediği kişinin iradesini güçlendiriyor ve daha hızlı ve etkili yalan söyleyebiliyor.

12/21
mask

Öpüşürken Kafalar Aynı Yere Eğilir

Öpüşmek insanların en sık yaptığı eylemlerden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar öpüşme sırasında insanların bilinçaltlarının yardımı ile başlarını hep aynı yöne eğmekteler.

Araştırmayı yapan psikoloji uzmanı Onur Güntürkün; istasyonlarda, cafelerde, duraklarda 250 ye yakın insanı inceledi.

Yaptığı bu inceleme sonucunda insanların öpüşürken kafalarını sağa doğru eğdiğini gördü. Vücudumuzu tanıyalım listesi için de ilginç bir veri oldu.

13/21
mask

IQ Seviyeniz Rüyanızı Belirlemektedir

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda yüksek IQ ya sahip insanların daha kaliteli ve uzun rüyalar gördüğünü tespit etti.

Rüyalarınızı hatırlamıyorsanız üzülmeyin. Zaten bir rüya en fazla 7 saniye sürüyor. Sabah uyandığınızda hatırlamamanız çok normal.

14/21
mask

Kağıda Basılmış Bilgiler Daha İyi Algılanıyor

2012 yılında yapılan bir araştırmada iki ayrı öğrenci grubu bir teste tabi tutuldu. Gruplardan birine kağıda basılmış bilgiler verildi diğerleri ise bilgisayar üzerinden çalıştılar.

İki grup daha sonra sınava tabii tutuldu ve kağıt ile çalışan öğrencilerin daha başarılı olduğunu gözlemlendi.

Siz siz olun kağıt ile ders çalışmaya özen gösterin. Vücudumuzu tanıyalım ve daha etkili kullanalı.

15/21
mask

Öğlen Yemeğinden Sonra İşitme Yeteneği Zayıflar

Sağlam bir yemek sonrası kulaklarınızda çınlama sesi duyabilirsiniz. Bunun nedeni yediklerinizin ve içtiklerinizin kulak sıvınızın dengesini etkilemesi ile açıklanmaktadır.

Bu çınlamalar da duyma yetinizi kısa süreli olarak kötü etkilemektedir. Özellikle tuzlu ve kafeinli ürünler tüketmeniz bu duruma etki etmektedir.

16/21
mask

Apandis Vücuda Faydalıdır

Apandis vücutta bir işlemi olmayan ve zamanı geldiğinde patlayan bir organ olarak bilinir. Ama bu durumun böyle olmadığı yapılan tıp çalışmaları ile ispatlanmış durumda.

Araştırmalar, apandisin yararlı bakterilerin sığınma evi olduğunu gösteriyor. Yararlı bakterileri depolayarak çoğaltır ve ihtiyaç durumunda vücuda yardım eder. Vücudumuzu tanıyalım ve her birine hak ettiği saygıyı gösterelim.

17/21
mask

Çocuklar İlkbaharda Daha Hızlı Büyürler

Çocukların büyümesi çok şaşırtıcı olabiliyor. Uzun zaman hiç uzamayan ve gelişim göstermeyen çocuklar bir an da çok hızlı gelişebilirler.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda güneş alan çocukların daha hızlı uzadıklarını keşfettiler. Bu nedenle ilkbaharda çocuklar daha hızlı büyürler. Çocuklar birer çiçektir diyebiliriz.

18/21
mask

Sağ Akciğer Sol Akciğerden Daha Büyüktür

Kalbin konumundan dolayı akciğerler arasında bir eşitsizlik vardır. Sağ akciğer her kişide daha uzun ve daha ağırdır. Bu nedenle akciğerler arası bir kapışmada sağ akciğer her zaman galip gelecektir.

19/21
mask

İnsan Gözü 140 Megapiksel Çözünürlüğe Sahiptir

İnsan gözünün bir dijital kamera olduğunu varsayarsak, çözünürlüğü 120 ila 140 megapiksel arası olacaktır. Bu çözünürlük kullanılarak üretilecek bir kamera ile piyasanın lideri olabilirsiniz.

20/21
mask

İnsan ve Köpekbalığı Korneası Benzerdir

Yapılan araştırmalar insan korneası ile köpekbalığı korneasının çok benzer olduğunu ortaya çıkardı.

Geliştirilecek bir teknoloji ile göz tedavileri için bu benzerlik kullanılabilir. Tabi bu nakil sırasında köpekbalığının sağlığı ikinci plana atılmamalıdır.

Vücudumuzu tanıyalım listemizin sonuna geldik. En ilginç bulduğunuz özelliği bizimle paylaşabilirsiniz.

22 Haz 2020 - 12:00 - İlginc Konular --- Okunma

# İLGİNÇ BİLGİLER İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.