- 25 Ağu 2020 - 16:00 G: 25 Ağu 2020 - 16:01

Araştırmacılar Uyardı! Yaşam Alanlarınızdaki Bağıl Nem Oranı Sizi Covid-19 'dan Koruyabilir!

Bilimsel araştırmalar, ortamdaki nem miktarının Covid-19 ile mücadelede önemli bir rolü olduğunu ortaya çıkardı! Virüsün yayılmasını önlemek için yaşam alanlarınızın nem oranını artırın!

mask

Yeni bir araştırmaya göre yaşam alanlarında bulunan bağıl nem oranı koronavirüsle mücadele sürecinde büyük bir rol oynamaktadır. Özellikle kapalı alanlarda yaşamak ya da çalışmak zorunda kalan kişiler için büyük bir öneme sahip olan bağıl nem varlığı kadar oranı da önemli! İç mekanlarda bulunan havanın yüzde 40 ile 60'ı kadar bir oranda bağıl nem içermesinin önemli olduğu belirtilmektedir. İşte, bağıl nem oranı ve Covid-19 ilişkisi hakkındaki detaylar...

2/10
mask

Yaşam alanlarınızın nem oranına önem gösterin!

Yapılan son araştırmalar, yaşam alanlarında yer alan bağıl nem oranının virüslerle mücadele sürecinde önemli bir yere sahip olduğunu ortaya çıkardı. Hindistan ve Almanya'da yapılan araştırmalar, Covid-19'un iç mekanlarda yayılma etkisini azaltmak için nem oranına dikkat edilmesi gerektiği sonucuna ulaştı.

3/10
mask

Hindistan CSIR Laboratuvarında yapılan çalışmalar gösterdi ki...

Sumit Kumar Mishra ( Hindistan - CSIR Laboratuvarı) veAlfred Wiedensohler ile Ajit Ahlawat ( Almanya - Troposferik Araştırmalar Leibniz Enstitüsü) tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kamu ve toplu taşıma araçlarında bulunan bağıl nem oranının yüzde 40 ile 60 arasında tutulmasının Covid-19 yayılma hızını azalttığı ortaya çıkmştır.

4/10
mask

Aerosol ve Hava Kalitesi Araştırması

Yapılan çalışmaya Aerosol ve Hava Kalitesi Araştırması ismi verilirken, çalışma kapsamında 2007 ile 2020 yılları arasındaki veriler de dikkate alındı. Grip virüsü ve Covid-19 virüsünün farklı türlerinin araştırıldığı çalışmada, havadaki nem oranı ile virüsün yayılma hızı arasındaki bağlantı incelendi.

5/10
mask

Nem virüslerin bulaşma hızını nasıl etkiliyor?

Yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanan rapora göre, virüslerin yayılma hızını havadaki nem oranı 3 şekilde etkiliyor: nem damlacıklarının büyüklüğü, virüslü hava parçacıkların havada kalma süresi ve virüslerin konduğu eşyaların virüsü canlı tutma süresi.

6/10
mask

Kuru havada mikroplar daha hızlı ilerliyor!

Araştırma detaylarında yer alan kuru hava ve virüslerin bulaş hızı oldukça dikkat çekici! Kuru havanın bulunduğu kapalı ortamlarda buharlaşma nedeniyle küçülen mikrodamlacıklar çok daha hafif hale geliyor. Böylece virüsler havada daha uzun süre kalıyor.

7/10
mask

Yaşam alanlarınızı sık sık havalandırın!

Araştırmacılar, hazırladıkları raporla aynı zamanda kapalı ortamlarda kalan kişilere yaşam alanlarını sık sık havalandırmalarını önermektedir.

"Kuru hava aynı zamanda burnumuzdaki mukoza zarını kurutuyor ve bedenimizi virüslere daha açık bir hale getiriyor”

ifadesini kullanan Hindistanlı ve Alman araştırmacılar, virüslerden korunmak için temiz havanın önemine değinmektedirler.

8/10
mask

Kuzey Yarım Küre Tehllikede!

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte sosyal izolasyon

sürecinin de bir miktar esnediği düşünüldüğünde, Kuzey Yarım Küre ülkelerinde kapalı mekanlarda kullanılan ısıtıcılar Covid-19 bulaşma riskini artıracak gibi görünüyor. Havayı kurutan ısıtıcıların bulunduğu kapalı ortamlarda, dışarıdaki soğuk hava içeriye ısıtılarak ulaştırıldığı için bağıl nem oranı düşmektedir. Bu da bulaşıcı hastalıkların yayılma hızını artırmaktadır.

9/10
mask

Tropik ülkeler de risk altında!

Araştırma sonucunda hazırlanan raporda soğuk iklim kuşaklarının yanı sıra tropik iklim kuşağındaki ülkeler de uyarıldı. Kapalı ortamları soğutmak için kullanılan klimaların kullanımına dikkat edilmesi gerektiğine, ortam neminin doğru ayarlanmasının virüsle mücadelede büyük öneme sahip olduğuna vurgu yapıldı!

10/10
mask

Bina yönetmelikleri düzenlenmeli!

Hazırlanan detaylı rapor içerisinde, bina yönetmelikleri konusuna da değinilmiştir. Kapalı mekanlarda bulunması gereken nem oranı değerlerinin kesin bir şekilde ifade edildiği bir yönetmeliğin, salgınla mücadele sürecinde büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden bilim insanları, kuru havadan kaçınılması gerektiğine dikkat çekmektedir.

"Bu araştırmanın sonuçlarına dayanarak diyebiliriz ki kamu binaları için bir minimum bağıl nem standardı konması sadece Covid-19'un etkisini değil, aynı zamanda diğer virütik salgınların etkisini de azaltacaktır.” 

25 Ağu 2020 - 16:00 - Güncel --- Okunma

# CORONA VİRÜSÜ İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.