Suriyeli Sığınmacılara Kiralanan Gaziantep Tarihi Evleri Acınası Halde “DİKKAT !”

68
0

Tarihi, M.Ö 10.000’lere Anadolu’nun güzide şehri, Kurtuluş savaşı GAZİ Şehri Antep’in Gaziantep Tarihi Evleri maalesef acınası bir durumda. Dünya mirası olması gereken bu muhteşem yapılar maalesef atıl vaziyette…

Gaziantep Tarihi Evleri Kendi Kaderine Terk Edilmiş

Ev duvarları sprey boyalarla karalanmış “Gaziantep Tarihi Evleri” için hiç kimseden de ses çıkmıyor. Kimi ev duvarlarına sevgililerin ismi yazılmış, kimi evlere sloganlar.

Suriyeli Sığınmacılara Kiralanan Gaziantep Tarihi Evleri Acınası Halde DİKKAT !

Tarihi Ev Duvarlarına Sevgililer İsim Yazmış

Tarihi sokakları sizler için gezdiğimizde duvarlara yazılar yazıldığını, resimler yapıldığını, kanla, başla kazanılan topraklardaki duvarlarda iki sevgilinin adının yazıldığına şahit olduk.

Tarihi Evler Suriyeli Sığınmacılara Kiralanıyor

Üstelik sadece Türkçe yazılar da yok. Bu evlerin bir çoğu Suriyeli sığınmacılara da kiralandığı için ev duvarlarında Arapça yazılarda yazılmaya başlanmış.

Bu evler 3-5 kuruş para için içinde onlarca Suriyeli sığınmacılara da kiralanmış. Kiralayanın uyruğu, tebaası mesele değil ancak bir tarih gözümüzün önünde bu şekilde yok oluyor.

İlginizi Çekebilir: Suriyeli Sığınmacılar Konusunda Halkın Nabzını Gaziantep de Tuttuk

Suriyeli Sığınmacılara Kiralanan Gaziantep Tarihi Evleri Acınası Halde DİKKAT !

Bu Sokaklarda Bir Millet Kaderi İçin Savaştı

Gazi Şehir Antep’in Fransızlara, İngilizlere karşı göğüs göğüse bu sokaklarda vatan müdafası yaptığı unutulmamalıdır. Her avuç toprağı kutsal olan bu vatan toprağının kıymetini bilmek unutturmamak lazım. Bu tarih bilincinin kazandırılmasıyla olur. Bu bilinci kazandırmanın bir yolu da  tarihi evlerimize sahip çıkmaktan geçer.

Yetkililere Duyuruyoruz

Tüm yetkililere bu durumu bildirmeyi OKUHABER olarak kendimize borç biliyoruz. Bir an önce Gaziantep Tarihi Evleri bu atıl durumdan kurtarılmalıdır.

Bu sorunun çözülmesi için, bu umursamazlığa dur denilmesi için Gaziantep’in tarihi sokaklarını gezdik. Ancak gördüklerimiz yürek acıtan cinsten…

Tarihimize daha iyi sahip çıkmak için, Okuyun ve Gezin…

Suriyeli Sığınmacılara Kiralanan Gaziantep Tarihi Evleri Acınası Halde DİKKAT !

Gazi Şehir Gaziantep’in Tarihinden Kısaca…

Gaziantep ve çevre illerinde yapılan araştırmalara göre, Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep Tarihi, M.Ö 10.000 lere daha dayanmaktadır. Yapılan kazılarda ele geçen buluntulara göre tarihinin Paleolitik Çağa kadar uzandığı anlaşılmaktadır.

Binlerce Yıldır Medeniyetlere Analık Yapmış Şehir

Ayrıca bu yöreye Kalkolitik, Tunç, Mitanni, Hitit, Asur, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlerde ev sahipliği yapmıştır. Bu kadar şanlı bir tarihe sahip olan ilimizde, gözler önüne serilen durumlar içler acısı.

Gelin sizlerle birlikte Gaziantep Tarihi Evleri‘ne sahip çıkalım…

Suriyeli Sığınmacılara Kiralanan Gaziantep Tarihi Evleri

Anadolu'nun güzide şehri, Kurtuluş savaşı GAZİ Şehri Antep'in Gaziantep Tarihi Evleri maalesef acınası bir durumda. Dünya mirası olması gereken bu muhteşem yapılar maalesef atıl vaziyette...

Content URL: https://www.okuhaber.com/gaziantep-tarihi-evleri-acinasi-halde/

Embed URL: https://youtu.be/THh1W4xCZaw

Duration: 0H10M

Views: 20

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz