Günde Kaç Saatinizi Çevrimiçi Geçiriyorsunuz ?

0 0

Günde Kaç Saatinizi Çevrimiçi Geçiriyorsunuz ? | We are social ve Hootsuite tarafından her sene yayınlanan Küresel Dijital Değerlendirme 2020’ye göre, Türkiye’de internet kullanıcılarının günde ortalama olarak çevrimiçi geçirdiği süre 7 saat 29 dakika! Dünyada genel olarak çevrimiçi geçirilen süre ortalama 6 saat 43 dakika!

We are social ve Hootsuite tarafından her sene yayınlanan Küresel Dijital Değerlendirme 2020’ye göre, Türkiye’de internet kullanıcılarının günde ortalama olarak çevrimiçi geçirdiği süre 7 saat 29 dakika! Dünyada genel olarak çevrimiçi geçirilen süre ortalama 6 saat 43 dakika!

Peki, çevrimiçi geçirdiğiniz sürede ne gibi siber tehditlere maruz kalabileceğinizi biliyor musunuz? Siber tehditlere internet bağlantınız, ziyaret ettiğiniz web siteler, akıllı telefonunuzdaki uygulamalar veya e-posta üzerinden maruz kalabilirsiniz. Basit önlemler alarak çevrimiçi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Çevrimiçi Bağlantınız Ne Kadar Güvende? 

Çevrimiçi geçirdiğiniz sürede bağlantınız üzerinden çevrimiçi aktivitelerinizin izlenebileceğini ve kaydedilebileceğini biliyor muydunuz? VPN ile çevrimiçi bağlantınızı şifreleyebilirsiniz. VPN ile hem akıllı telefon hem de bilgisayarınızın bağlantısını şifreli hale getirebilirsiniz.

Küresel Dijital Değerlendirme Raporuna göre, çevrimiçi olurken mobil telefon kullanımı toplamda 4.5 milyar olan internet kullanıcısının yarısını oluştururken bilgisayarlar da web trafiğinin geri kalan kısmını oluşturuyor. Tablet, oyun konsolu gibi cihazların kullanım oranı çok yüksek olmasa da internet kullanıcıları çevrimiçi olmak için çeşitli cihazlara yöneliyor.

VPN programlarını hem akıllı telefonunuzda hem bilgisayarınızda hem tabletinizde kullanabilirsiniz. VPN programları web trafiğinizin şifrelenmesini sağlarken web trafiğinizi başka bir sunucu üzerinden yönetir.

VPN ile ortak alanlarda sunulan Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. Verileriniz VPN ile şifrelendiğinden dolayı verilerinizin çalınma veya kaydedilme ihtimali yoktur.

VPN konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ücretsiz VPN programlarıdır. Web trafiğinizi güvende tutmak amacıyla VPN kullanmak istiyorsanız ücretsiz VPN programlarından kaçının. Ücretsiz VPN programları web trafiğinizi kaydediyor ve üzerinden kazanç sağlıyor olabilir.

Akıllı Telefonlar Sizi Gözetliyor !

Küresel Dijital Değerlendirme Raporuna göre, mobil cihazlar ile geçirilen çevrimiçi her 11 dakikanın 10 dakikası uygulamalar üzerinden harcanıyor. Mobil tarayıcı üzerinden harcanan süre genel mobil çevrimiçi süresinin yüzde 9’unu oluşturuyor.

Dünya genelinde mobil cihazlar üzerinde geçirilen çevrimiçi süre ortalama 3 saat 40 dakika olmakla birlikte bu sürenin yarısı sosyal platform ve iletişim uygulamalarında harcanıyor. Video ve eğlence uygulamalarında ise bu sürenin yüzde 21’i harcanırken oyun uygulamalarında yüzde 9’u geçiriliyor.

Akıllı telefonlarda kullanılan uygulamaların gizliliğiniz ve güvenliğiniz açısından tehlike oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar telefonunuzda birçok sensöre ve özelliğe erişim sağlarken ücretsiz olan oyun, flaş ve benzeri uygulamalar kişisel verilerinizi takip ediyor olabilir.

Akıllı telefonunuzda ExpressVPN’in tavsiye ettiği gibi Bouncer uygulamasını kullanarak uygulamaların izinlerini yönetebilirsiniz.

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarını aşağıda bulabilirsiniz:

●     Facebook

●     Youtube

●     WhatsApp

●     Facebook Messenger

●     Wechat

●     Instagram

●     Tiktok

●     QQ

●     QZone

●     Sina Weibo

●     Reddit

●     Snapchat

●     Twitter

●     Pinterest

●     Kuaishou

Uygulama güvenliği için popüler olmayan ücretsiz uygulamaları akıllı telefonunuzda kullanmaktan kaçının.

Çevrimiçi Güvenliğiniz İçin Cihazınızı Nasıl Koruyabilirsiniz ?

Çevrimiçi güvenliğinizi sağlamak için kullandığınız bilgisayar veya akıllı telefonda lisanslı bir antivirüs ve güvenlik duvarı kullanabilirsiniz. Ücretsiz olan antivirüs programlarını kullanmayınız. Ücretsiz yazılımlar vaad ettiği işlevi gerçekleştiremediği gibi verilerinizi kaydediyor ve üçüncü partilere satıyor da olabilir.

Cihazlarınızda her zaman ekran kilidi kullanmaya özen gösterin. Oltalama saldırılarının kurbanı olmamak için e-postanızda gelen her e-postanın içeriğine inanmamaya özen gösterin. Sizin e-postadaki linke acilen tıklamanız veya dosya ekini indirip kurulum yapmanız konusunda baskı uygulayan tona sahip e-posta içeriklerinin talimatlarını yerine getirmeden e-postanın gerçekliğini teyit etmeyi ihmal etmeyin. E-posta üzerinden indirdiğiniz dosya ekinde fidye yazılımı olabilir ve cihazınız üzerinde kripto para şeklinde ödeme yapana kadar kontrolü kaybedebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın