Nanoteknoloji Dünyayı Değiştiriyor

Nanoteknoloji ile ham petrolden benzin üretimi yapılarak araçlarda ve elektrik santrallerinde benzin tüketiminin düşük seviyelere düşürülmesi sağlanmıştır.

Nanoteknoloji Dünyası ve Nano Teknoloji Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çağımızın mucizevî buluşlarından bir tanesi de nanoteknoloji. Öyle ki, nanoteknoloji ile insan yaşamın pozitif yönde değişeceğine inancımız sonsuzdur. Nanoteknoloji için farlı bir dünya ve farklı bir buluş dersek abartmış olmayız.

Nano Ne Demektir?

Nano kelimesi yunanca bir terim olup, yunan sözlüğünde küçük, mini, cüce ve ufak anlamlarına gelmektedir.

Nanometre Nedir?

Nanometre bir ölçü birimidir ve nm kısaltması ile ifade edilir. Bir nanometre, metrenin milyarda birine denk gelmektedir. Örnek verecek olursak bir insan saç telinin on binde biri kadar bir kalınlığı ifade eder. Bir kağıdın kalınlığına baz alırsak bu kalınlık yüz bin nanometre yapar. [caption id="attachment_41896" align="aligncenter" width="1000"] Günümüzde ayrıca birçok ülke üniversitesi, enstitü ve devlet kurumları nano teknoloji üzerinde çalışmalar yürütmektedir.[/caption]

Nanoteknolojinin Tarihçesi

Nanoteknolojinin tarihçesine baktığımızda karşımıza ilk çıkan ismin Richard Feynan olduğunu görürüz. Çünkü ilk olarak nanoteknoloji ismi, Richard Feynan isimli ve aynı zaman Nobel ödüllü olan bu bilim adamı tarafından 29 Aralık 1959 tarihinde ortaya atılmıştır. Daha sonra nanoteknoloji ismi ilk olarak 1969 yılında Profesör Doktor Norio Taniguchi tarafından icat edilmiştir. Gerçek manada ise yani somut olarak nanoteknolojinin başlaması ise 1981 yılında atomları görmeyi sağlayan tarama tünelleme isimli mikroskobunun yapımı ile olmuştur. 2000 yılından sonra nanoteknoloji dünyada en çok yatırım yapılan alanların başında gelmeye başlamıştır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri 2017 yılında Araştırma ve geliştirme çalışmaları için nano teknolojiye bir buçuk milyar dolar kadar bir bütçe ayırmıştır. Buna ilave olarak Avrupa Birliği ve Japonya ülkesi de araştırmalara devasa bütçeler ayırmıştır. Günümüzde ayrıca birçok ülke üniversitesi, enstitü ve devlet kurumları nano teknoloji üzerinde çalışmalar yürütmektedir. [caption id="attachment_41897" align="aligncenter" width="1000"] Nanoteknolojiyi 4 kategoride ele alınmaktadır.[/caption] Nanoteknolojiyi 4 kategoride ele alınmaktadır. Bu kategoriler ise birincil nesil, ikincil nesil, üçüncü ve dördüncü nesillerdir.

Birinci nesil nanoteknoloji;

Birinci nesil nanoteknoloji pasif olan nanoteknolojilerdir. Salt bir görevi ifa etmek için yapılmışlardır. Yani sadece bir görevi üstlenip yerine getirirler.

İkinci nesil nanoteknoloji;

Bu kategoride olan nanoteknolojiler çok görevli olan aktif maddalerdir. Birden çok faaliyet yapar ve görevi yerine getirirler.

Üçüncü nesil nanoteknoloji;

Bu bölüme nanosistemler adı verilmektedir. Hepsi birbirinden farlı binlerce madde bulunmaktadır. yani binlerce sistemin iletişim halinde olup çalıştığı maddeler topluluğudur.

Dördüncü nesil nanoteknoloji;

Bu kategoride yer alan birçok nanosistemin birleşmiş halidir. Çok karmaşık bir yapısı vardır. Neredeyse iç içe geçmiş nanosistemlerin oluşturduğu bir gruptur. Oldukça çok karmaşık görevleri yerine getirmeye çalışırlar.

İnsanlık Şu An İkinci Nesil Nanoteknolojiye Sahip

Burada sayılan nanoteknoloji nesillerinden hangisi kullanılıyor derseniz, insanlık sadece ikinci nesil nanoteknolojiyi kullanabilmektedir. Şimdilik teknoloji sadece ikinci nesil nanoteknoloji alt yapısına sahiptir. Lakin bu kategoride bile teknoloji ve endüstri de üstün nitelikli ilerlemeler kaydedildiğini de ifade etmek isteriz. Özellikle bilişim, tıp, çevre ve güvenlik alanlarındaki gelişmeleri buna örnek verebiliriz.

Elektronik Alanlarındaki Nanoteknolojik Gelişmeler Nelerdir?

Nanoteknoloji ile elektronik alanda birçok gelişme kaydedilmiştir. Bunların en başında daha küçük ve taşınabilir data depolayabilen cihazlar geliştirilmiş olup piyasaya sunulmuştur. Büyük hardisklerden başlayıp şimdi ceplerimize kadar sığabilen ve içine devasa bilginin depolandığı hardiskler artık hayatımıza girmiştir. Ayrıca bilgisayarların içinde bulunan basit anahtarlar olarak nitelendirilen transistörlerin nanoteknoloji sayesinde daha da küçültülerek bilgisayarların içine girmiştir. Öyle ki, IBM 2015 senesinde 7 nanometre büyüklüğünde ve 2016 senesinde ise Berkley Ulusal Laboratuvarı tam 1 nanometre ölçeğinde bir transistorü tüm dünyaya tanıtmıştır. Şimdilik ikinci nesil nanoteknolojiyi kullanan insanlığın diğer aşamalardaki nesillere geçtiğinde bir bilgisayar içindeki tüm donanımların bir çipe sığabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. [caption id="attachment_41900" align="aligncenter" width="1000"] Nanoteknoloji ile elektronik alanda birçok gelişme kaydedilmiştir. Bunların en başında daha küçük ve taşınabilir data depolayabilen cihazlar geliştirilmiş olup piyasaya sunulmuştur.[/caption]

Bükülebilen Telefonlar Nanoteknoloji Ürünü

Günümüzde artık katlanabilen, bükülebilen ya da bir başka deyişle esnetilebilen eşyalar hayatımıza girdi. Esneyen cep telefonları, katlanan elektronik kâğıtlar ve elektrik enerjisine dönüşen elbiseler artık insanoğlunun hizmetine sunulmuştur. Öte yandan yüksek çözünürlüklü televizyonlar piyasaya sunulurken televizyonlardaki enerji tüketimi buna ters orantılı olarak daha da düşürülmektedir.

Tıp ve Sağlık Hizmetlerindeki Gelişmeler Nelerdir?

Tıp dünyasında daha kesin ve hızlı sonuçlar elde etmek için, tıbbi araç ve gereçleri geliştirmek için, tıp alanında uygulanan methodları daha da ileriye götürmek, hastalıkların daha kısa sürede teşhis ve tedavi edilmesi adına nanoteknolojiden oldukça faydalanılmaktadır. Altın nanoparçacıklar olarak adlandırılan maddeler kanserin tedavi edilmesinde şimdilik araştırılmaktadır. Ayrıca nanoteknoloji araştırmacı ekipleri gerekli olan ilacı kanserli hücrelere enjekte ederek sağlıklı dokuların zarar görmemesi adına nanoparçacıklar daha da geliştirilmek için çalışmalar devam etmektedir. Böylece hastalara son derece olumsuz yan etkileri olan kemoterapiden oluşabilecek riskleri yok edecektir. Son olarak iğnesiz aşı ve dünyaca kabul görecek bir grip aşısı üzerinde çalışılmaktadır.

Enerji Alanındaki Gelişmeler Nelerdir?

Enerji alanında da nanoteknoloji kullanılmaktadır. Özellikle gelişen dünyada enerji kaynaklarının alternatif yollarının geliştirilmesinde de kullanılması dikkat çekmektedir. Özelikle günümüzde pek çok bilim adamı ucuz olan, temiz ve yenilebilir enerjilerinin geliştirilmesi noktasında enerji kullanımının azaltılarak doğal çevreye olan zararlarının en az seviyeye indirilmesi için yoğun bir mesai harcamaktadır. Nanoteknoloji ile ham petrolden benzin üretimi yapılarak araçlarda ve elektrik santrallerinde benzin tüketiminin düşük seviyelere düşürülmesi sağlanmıştır. Ayrıca yine nanoteknoloji sayesinde elektrik hatları üzerinde olan transfer esnasında kaybolan gücün azaltılması çalışmaları devam etmektedir. Özellikle karbon nanotüpler bu alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. [caption id="attachment_41898" align="aligncenter" width="1000"] ltın nanoparçacıklar olarak adlandırılan maddeler kanserin tedavi edilmesinde şimdilik araştırılmaktadır.[/caption] Aydınlatma sistemlerinde enerji tüketimini azaltmak adına yine nanoteknolojiden oldukça hatırı sayılır bir şekilde yararlanılmaktadır. Yine nanoteknloji kullanılarak daha hızlı şarj olabilen ve şarj ömrü uzun olabilecek bataryaların üretiminde kullanılması düşünülmektedir. Yakın bir zamanda daha uzun şarj ömrüne sahip bataryaları piyasalarda görebileceğiz.

Ulaşım Alanındaki Gelişmeler Nelerdir?

Nanoteknoloji, insanoğluna daha güzel, akıllı, güvenliği yüksek ve hafif araçların yapılması adına çok fonksiyonlu materyallerin üretilmesini yönelik çalışmaları olduğunu duyurmuştur. Diğer yanda ulaşım problemlerinin çözümünde ve altyapısının geliştirilmesin de nanoteknoloji araştırma konusu olmuştur. Çalışmalar bu alanda devam etmektedir. Nanomühendislikle daha hızlı ve dayanıklı çelik, alüminyum, çimento, beton, asfalt, ve diğer ulaşım altyapılarına ait olan parçaların sağlamlığının, ömürlerinin ve kalitesinin artırılmasında büyük çabalar sarf edilmektedir. Böylece gelecek senelerde kendi kendini tamir edebilen yollar, betonlar vb. şeyleri görmek mümkün olabilecektir. Nanoteknoloji taşıtlarda kullanılarak araçların ağırlıkları düşürülecek ve böylece yakıt tasarrufunda bulunulması artık mümkün olacaktır. Çünkü taşıtın ağırlığı ne kadar düşerse araç yakıt sarfiyatı da o kadar düşmüş olacaktır.

Doğal Çevre Islahında Nanoteknoloji

Çevresel atık ürünlerin tespit edilmesi ve bunların temizlenip tekrar insanlığın hizmetine sunmak için çalışmalar devam etmektedir. Buna ilave olarak şehir şebeke sularının ya da suların içinde olan kirliliği tespit edip, düşük maliyetler ile temizlenip içme suyunun buradan karşılanması artık an meselesi haline gelmiştir. Görüleceği üzere pek çok alanda kullanılan nanoteknoloji gelecekte insanoğluna tarifi zor ve bir o kadarda güzel hizmetler sunacağı kesin gibi duruyor. Gerçekten bu teknoloji gelecek zaman içinde daha çok kendini ivmeleyerek ilerlemeye ve gelişmeye devam edecektir.

20 Haz 2019 - 22:27 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?