Türk Silahlı Kuvvetlerinde Bulunan: 10 Yeni Zırhlı Araçlar

TSK (Türk Silahlı Kuvvetler) Envanterinde bulunan 10 Yeni zırhlı araç ile sizleri tanıştırmak istiyorum. Türk mühendislerin geliştirip tasarladığı tek...

TSK (Türk Silahlı Kuvvetler) Envanterinde bulunan 10 Yeni zırhlı araç ile sizleri tanıştırmak istiyorum. Türk mühendislerin geliştirip tasarladığı teknolojik üstünlüğüyle Dünya çapında takip edilen zırhlı araçlarımız ve özellikleriyle birlikte sizlere açıklamak istiyorum. Oldukça başarılı olan zırhlı araçlarımız, kara harekâtında çok başarılılar.

Akrep-II (TTZA)

1-Akrep-II

Otokar firması tarafından geliştirilen AKREP-II TTZA (Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç) Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak bilinmektedir. Yüksek hız kabiliyeti sağlayan elektrikli motoru, düzenli Dizayn edilmiş zırhı ile çeviklik, elektrikli motoru sayesinde düşük ses ve düşük termal iz sağlayan AKREP-II, elektrik tahrik sistemi kullandığı için diğer sıvı yakıtlı araçlara göre çok daha hafiftir. AKREP-II balistik koruma sistemi, COBRA-II ile aynı özelliklere sahip denecek kadar benzerdir. Envanterimizde bulunan bu elektrikli motorlu araç, oldukça beğeniliyor.

KAPLAN-30 (YN-ZMA)

2-KAPLAN-30

Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı (YN-ZMA), ağır muharebe aracı olarak tasarlanan 20 Bg/ton ağırlığındaki bu zırhlı aracımız, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile aynı görev yeteneğine sahiptir. KAPLAN-30; paletli, 6 yol tekerleğine sahip, yüksek seviye korumalı, soğuk ve sıcak iklim koşullarına uygun, çamurlu/zor arazilerde asfalt veya normal yollarda yüksek hız ve hareket yeteneklerine sahiptir. Süspansiyon sistemi özel olarak tasarlanan bu zırhlı aracın titreşimi ve yol tutuş seviyesi artırılmıştır. Balistik ve mayına karşı yüksek koruma özelliği taşımaktadır.

EJDER YALÇIN (TTZA)

3-EJDER YALÇIN

Nurol Makine tarafından geliştirilen EJDER YALÇIN Zırhlı Muharebe Aracı, askeri birlikler ve güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlarda operasyon düzenlemeleri için tasarlandı ve seri üretime geçildi. Dünya çapında büyük ilgi görmektedir ve yurt dışından birçok Ülke bu personele önem veren aracın taliplisi oldu. Envanterimizde 500’e yakın EJDER YALÇIN bulunmakta ve halen teslimatlar sürmektedir. Özellikleri ise; Mayın ve EYP Patlamalarında üstün koruma, araç içerisinde Mayın ve EYP patlamalarına karşı Ergonomik personel koltukları, manuel ve uzaktan kumandalı farklı silah sistemleri bulunan bu zırhlı araç Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmiş olan en iyi zırhlı araçlardan bir tanesi diyebilirim.

TULPAR (Zırhlı Muharebe Aracı)

4-tulpar

Muharebe sahasında yeni nesil tanklara kıyasla oldukça üstün başarı sağlayabilen TULPAR, Türk Silahlı Kuvvetlerine yüksek atış performansı ile personele daha çok hız kazandırıyor. Üstün koruması ile Mayın ve EYP bombalara karşı oldukça başarılı korumaya sahip olan bu tank, üstün harekât kabiliyeti sunan bu zırhlı araç, meskûn mahal görevleri ve barış gücü operasyonlarına karşı tasarlanmıştır. Muharebe sahasında ihtiyaç duyulabilecek tüm özellikleri personele sunabilmektedir. İçi geniş hacme sahiptir, yüksek taşıma kapasitesiyle ve esnek mimarisi ile personele kolaylık sağlamaktadır. TULPAR, 720 BG V8 tipi, 16 litrelik, su soğutmalı, turbo şarj dizel motora sahiptir. 6 ileri, 4 geri vites içeren tork konvertörlü otomatik şanzımanıyla yeni nesil bir tanktır.

PARS 6x6 İZCİ (ÖMTTZA)

5-PARS 6x6

FNSS firması tarafından geliştirilen PARS 6x6 İZCİ zırhlı aracı, engebeli yollar ve araziler için tasarlanmış bir modern teknoloji aracıdır. Oldukça başarılı deneyimlere sahip bu araç fazlasıyla ülkemiz genelinde ve yurt dışında tutulan bir zırhlı araçtır. 600 km üzerinde menzile sahip atış sistemiyle başarılı atışlar gerçekleştirebilmektedir. Patlamaya ve delinmeye karşı özel geliştirilmiş sistemleri mevcuttur. Lastikleri patladığında ilerleye bilme özelliğine sahip bu araç askeri personellerimizi yolda bırakmamak ve engebeli arazilerde hızlı yol kat edebilmek için tasarlanmış özel bir zırhlı personel tasarımına sahiptir. Personellerimizin severek kullandığı ve görünüm olarak vatandaşlarımızın ilgisini çektiği fakat yeni modeli tasarlanmış ve rafa kaldırılmış bir modeldir.

PARS-III 8x8 (Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı)

6-PARS-III

FNSS’nin 8x8 olarak geliştirdiği PARS modeli sizlerle. Üst seviye muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış bu teknoloji harikası 6x6’ya nazaran daha üst seviyeli bir zırhlı araçtır. Taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı olarak kayıtlara geçmiş bu aracında tabii ki alıcısı olmak isteyen birçok yabancı ülke bulunmaktadır. Sınıfının en iyisi olan ve yüksek teker gezinme hareketlerine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi ile farklı koşullarda en kaliteli yol tutuşunu sağlar. Tüm akslardan dönüş sistemi ile PARS 8x8, 8m’lik dönüş yarıçapıyla, sınıfındaki en yüksek dönüş çapına sahip bir zırhlı personel aracıdır. Aracın ön kısmında iki kişilik sürücü personel bölümü bulunmakta ve 180° yatay görüş açısına sahip bir ön panel bulunmaktadır.

Altay (AMT) Ana Muharebe Tankı

7-ALTAY

ALTAY üstün teknoloji ürünü silah sistemleriyle donatılan, yüksek hareket ve beka kabiliyeti olan, uzun menzili ve etkili atış gücüne sahip, elektronik harekât kabiliyetiyle tank sınıfının en iyisi bir tanktır. Milli üretim olan bu tankın, 2008 yılında sözleşmesi imzalanmış olup, projenin ilk adımında 2 adet üretilmiştir. 9 Kasım 2018 tarihinde SSB ve BMC arasında imzalanan anlaşmayla, 250 adet ALTAY tankının seri üretimi BMC tarafından geliştirileceği açıklanmıştı. ALTAY T1, T2 ve T3 olmak üzere üç ayrı modeli üretiliyor. ALTAY her türlü zorlu arazi şartlarında istenilen performansı fazlasıyla karşılamaktadır. Yeni teknoloji ürünü 1500 BG V12 tipi motora ve 5 ileri vites 3 geri vites powershift özellikli transmisyona sahiptir.

(Zırhlı Amfibi Hücum Aracı)

8-ZAHA

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için özel geliştirilen zırhlı amfibi hücum aracı ihtiyacını karşılayacak olan ZAHA projesi Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından 7 Mart 2018 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır. ZAHA, FNSS tarafından yurt içinde geliştirilecek ve üretilecektir. 23 tanesi personel taşıycı, 2 tanesi de kurtarma aracı olmak üzere toplam 27 adet teslim edileceğini açıklayan FNSS, teknik özelliklerini de bizimle paylaştı. Yüksek seviye Balistik ve Mayın korumasına sahip olacak olan bu zırhlı amfibi aracı, fazla personel taşıması ve personelin can sağlığına önem gösterecek Dizaynda tasarlanacağını açıklandı. Gemilerin çıkartmalarında kullanılacak olan amfibi zırhlı personel aracı olarak tasarlanıyor ve daha da geliştirilmesi bekleniyor.

SEYİT 8x8 (Tank Taşıma Aracı)

SEYİT 8x8

TSK muharebe sahasına, destek gücünü hızlı ve seri şekilde taşıyacak olan SEYİT 8x8 üstün arazi kabiliyetine ve personel koruma özelliğine sahiptir. Yerli imkânlar kullanılarak Anadolu Savunma tarafından geliştirilmiş olan SEYİT 8x8, 2,550 mm genişliğine sahip, 22,000 Kg boş ağırlığa sahip, taşıma kapasitesi 28,000 Kg olarak teknik özelliklere kavuşturulmuştur. Maksimum hızı 80 km hıza ulaşabilmekte, %35 tırmanma gücüne sahip ve menzili 800 km olarak tasarlanmış bir zırhlı araç taşıyıcısı olarak üretilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri vasıtasıyla Yerli ve milli olarak tasarlanan bu araç oldukça başarılı özellikleriyle askeri gücümüzü biraz daha geliştirmektedir.

Şu da Dikkatinizi Çekebilir: BMC'den Askeri Sürücüsüz Araç

AMAZON UKS 4X4

10-AMAZON

BMC üretimi olan ve Otonom sürüş kabiliyeti olan zırhlı araç olarak belirtilen AMAZON, Çok Amaçlı Zırhlı Araç olarak nitelendirilmektedir. Monokok gövdeye sahip olan bu aracın özellikleri ise, üstün mayın ve balistik korumaya sahip geniş gövdeli ağır zırhlı personel aracıdır. AMAZON ve AMAZON UKS olarak iki tipte üretilmesi beklenen bu aracın otonom (İnsansız Kara Aracı) sürüş kabiliyeti bulunacak. Özellikleri ise Maksimum, 110 km hız, %60 tırmanma kapasitesi, 700mm sudan geçme özelliği, 800 km menzil, üstün mayın, balistik ve EYP korumasına sahip olacak bu araç. BMC şirketinin üreteceği bir teknoloji harikası olacağını tüm her yerden okuyabilirsiniz.

15 Ağu 2019 - 11:26 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?