Feminizm Nedir? Feminizm Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey 

Feminizmi Ne Kadar Doğru Biliyorsunuz?: Eşitsizliğe Karşı Duruş  Feminizm en çok karıştırılan hareket ve düşünce biçimlerinden biri olmasıyla dikkat ç...

Feminizmi Ne Kadar Doğru Biliyorsunuz?: Eşitsizliğe Karşı Duruş 

Feminizm en çok karıştırılan hareket ve düşünce biçimlerinden biri olmasıyla dikkat çeker. Feminizmin felsefi temeli kadınların erkeklere göre dezavantajlı konumunun eleştirilmesinde yatar. Yani "erkeklere ölüm " gibi bir şey ifade etmez. Feminizm toplumsal eşitsizlik biçimlerini eleştirir; temelde de kadının sömürülmesini ele alır. [caption id="attachment_147447" align="aligncenter" width="750"] Feminizm Eşitsizliğe Karşı Duruş[/caption] Daha temel bir ifadeyle toplum bir cinsiyet hiyerarşisi oluşturur. Bu hiyerarşi kadınları daha alt kategorilere iter. Feminist düşünce de bu hiyerarşinin doğal olmadığını ve bu hiyerarşinin toplum tarafından yaratıldığını belirtir. Ayrıca bu hiyerarşi, bir iktidar ilişkisi yaratarak kadınların bağımlı erkeklerinse egemen olduğu bir toplumsal düzen inşa edilmesine yol açar. Böylece feminizm nedir, feminizm ne demektir sorularının cevaplarına  az çok vakıf olduğumuza göre biraz tarihsel perspektiften bu düşünceye göz atabiliriz.

Feminizmin Doğuşu 

[caption id="attachment_147448" align="aligncenter" width="760"] Feminizmin Doğuşu[/caption]

Kadın Hareketinin Tarihi

Feminizmin tarihi Ortaçağ'a kadar uzanır.  Kadınların ezilmesine Christine de Pizan karşı çıksa da bilinçli kadın hareketleri 17 ve 18. yüzyıllarda kendini gösterir. Bu dönemlerde üretim biçimlerinin değişmeye yani kapitalizmin ortaya çıkışıyla beraber üretim aile içinde yapılan bir etkinlik olmaktan çıkar. Ev ve iş yeri ayrımı erkekleri ev dışı üretime iterken kadınlar ise ev işiyle özdeşleştirilmiştir. Hal böyle olunca da kadınlar üretimin dışında kalmıştır. [caption id="attachment_147449" align="aligncenter" width="500"] Kadın Hareketinin Tarihi[/caption] Böyle olunca da ev işleri hep kadının yapması gereken temel bir zorunlulukmuş gibi bir şeye yol açtı. Bu arada tarih bilgilerimizi yoklarsak burjuva sınıfı bu dönemlerde ortaya çıktı ama daha da önemlisi bu dönemlerde eşitlik, özgürlük ve insan hakkari düşünceleri kendini göstermeye başladı. Ancak kadınlar bu ideallerin dışında tutuldu. Kadınlar bu haklardan mahrum edildiklerini fark edince 19.yüzyılda kadın hareketi kitlesel bir nitelik kazandı. Feminizmin bir harekete dönüşmesinde kilit nokta, kadınların ezilen cinsiyet oldukları bilincine sahip olmasında yatar. Bu kapsamda aslında insan hakları kuramına da bir eleştiri getirilmiş oldu. Eşitlik ķavrami evrensel bir ilke olsa da kadınları kapsamaması bir çelişkiyi ortaya koymak adına da önem ihtiva eder.

Felsefi Açıdan Kadın Hareketinin Dönemleri : Farklı Mücadele Alanları

[caption id="attachment_147450" align="aligncenter" width="510"] Kadın Hareketinin Dönemleri[/caption] İlk dalga feminizm olarak adlandırılan dönem 19.yüzyılın ikinci yarısı ve 20.yüzyılın başlarında kadınların kitlesel hareketi içermektedir. Birinci dalga feminist hareket daha çok hukuki siyasi haklar mücadelesinin bir aşaması olarak değerlendirilebilir. İkinci dalga feminizm ise  Simone De Beauvior ile kendini sembolize ederken varoluşçu felsefeyle yorulan bir dönemdir. İkinci dalga feminizmin odak noktası ise kadının kültürel ve politik konumunu açıklamak üzerine varlığını sürdüren bir düşüncenin uzantısıdır. Sonuç olarak; feminizm anlamı kadını ikincil duruma sokan tüm anlayış biçimlerine karşı mücadele alanı olarak ifade edilebilir.
#

10 Ağu 2019 - 11:41 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?