Tarihçi Gözüyle Şanlıurfa Gezi Rehberi

Arkeolojik çalışmalara göre, Şanlıurfa, dünyanın en eski antik kenti, insanlık tarihinin başlangıcı ve tüm insanlığın ata yurdu olan Şanlıurfa Tarihi...

Arkeolojik çalışmalara göre, Şanlıurfa, dünyanın en eski antik kenti, insanlık tarihinin başlangıcı ve tüm insanlığın ata yurdu olan Şanlıurfa Tarihi konusunda sizin için araştırma yaptık. Okumaya devam edin.

Şanlıurfa Tarihi

Birçok ilklerin Şanlıurfa da başladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Balıklıgöl'ün de dışında yanı başında ortaya çıkan arkeolojik çalışmalar sonucu, Şanlıurda Arkeolojik Müzesinde sergilenmekte olan 11.500 yıllık Dünyanın en eski heykeli, şehir merkezine 17 km mesafede bulunmaktadır. Dünya genelinde en eski tapınak olarak adlandırılan ve ilk buğday ve mercimek üretiminin olduğu figürlerin taşa kazınıp daha sonra tuvale aktarılması ile bir sanat dalı haline gelen resim ve mimarlık tarihinin başlangıcı, dünyada ilk defa hayvanların evcilleştirildiği yer olarak kabul edilen Göbeklitepe, sadece Şanlıurfaya özgün arkeolojik kalıntıdır. [caption id="attachment_145669" align="aligncenter" width="500"] Tarihçi Gözüyle Şanlıurfa Gezi Rehberi[/caption] Taşınabilirliği zor olarak tespit edilen kültürel anlamda koruma altına alınmış varlıkların eser sayısı ile Türkiye'nin ilk üç-dört şehri arasında yer alan Şanlıurfa, dünyanın en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yer niteliğini hala korumaktadır. Gerek mimarisinde, gerek ise taş süsleme işinde Şanlıurfa adeta açık hava müzesidir. Şanlıurfa çok tantılı dinlerden, tek tanrılı dinlere kadar olan inançlarına ve bu inançlara bağlı olarak kültürlerin yüzyılar boyunca yoğrulduğu tarihi bir kent olarak kültür ve inanç turizminde birçok peygamberi de bünyesinde barındırmıştır.

Mezheplere Göre Şanlıurfa

Yazılı ve sözlü kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, Hz. Adem eşi Hz. Havva ile birlikte hayatının bir zamanında gelmiş bu bölgeye yerleşmiş ve ilk buğdayı Harran ovasında ekerek, çiftçilik tarihi burada başlamıştır. Bundan dolayı Şanlıurfa, buğdaygillerin ve baklagillerin merkezidir. [caption id="attachment_145671" align="aligncenter" width="500"] Mezheplere Göre Şanlıurfa[/caption] Museviler açısından Şanlurfa, Hz. İbrahim, Hz. Yakup ve Hz. Musa'nın yaşadığı topraklar olmasından dolayı, Arz-Mevdut yani Hz. İbrahimden dolayı vaat edilmiş olan topraklar içerisinde kalan en önemli merkezler arasında yer almaktadır. Hristiyanlar açısından Urfa, Hz. İsa'nın kutsadığı bir şehirdir. En önemli olan Kutsal Mendil ve Kefen de Şanlıurfa ya aittir. Şanlıurfa Tarihi arasında yer alan bu Kutsal Mendil de önemlidir. Müslümanlar açısından Urfa, İbrahimi ve Eyyubin yaşadığı bir şehirdir. Hz. İbrahimîn soyundan gelen Hz. Eyyup, Şam diyarından gelerek Eyyupnebi Beldesinde yaşamaya başlamıştır. Bu bölgede sabrın sultanı olarak adlandırılmıştır. Hz. Musanın da sığınma yeri olan Şanlıurfa, Şuayp peygamberin yanında kalarak çobanlık etmiştir. Ve buradan da Tur dağına çıkmıştır. Hz. İsa ise bu şehri kutsamıştır. Bundan dolayıdır ki, Şanlıurfa, Peygamberler Şehri, Peygamberler Diyarı olarak adlandırılmıştır.

Harran Hakkında Bilgi

Urfa merkeze 44 Kilometre mesafede olan ve son yapılan arkeolojik araştırmalarda, MÖ. 7000 li yıllardaki bulunan belgeler de verilen tarihi Harran Şehri, üç semavi dininde kabul ettiği Hz. İbrahim'in ana yurdudur. Harran bu süreçte, Mezopotamya'nın ve Ön Asya nın en önemli Sin Tapınağı Babillere, Asurlulara ve Emevilere başkentlik etmiştir. Tarihi Harran, bağrında taşıdığı kültür varlıklarının yanı sıra, tarihte üstlendiği misyonu sayesinde din, kültür, sanat, edebiyat gibi alanlarda önemli bir merkez konumundadır. Harran da yetişen alimler, Cabir Bin Hayyan da Harran da ortaya çıkmıştır. Cebir ilmi de Harran dan yayılmıştır. Harran ın girişinde, Şeyh Hayat El Harrani Türbesi, de kültürel mirasa katkıda bulunmaktadır. Bundan ötürüdür ki, Harran, Dünya Kültür Mirası listesine girmesi gereken çok önemli bir yerdir. [caption id="attachment_145670" align="aligncenter" width="500"] Harran Hakkında Bilgi[/caption] Harran da yer alan kültürel mirasa katkı sağlayan ve Güneydoğu'nun Efes'i olarak adlandırılmaktadır. Şuayb peygamberden adını alan Şuayb Antik Şehri, ay, güneş ve gezegenlere tapmanın yaşandığı bir kültür merkezidir. Sogmatat Antik Şehri, Hz. Musa kuyusu ve güzergahın devamındaki Çimdin Kale, Kızlar Sarayında Hz. Eyyup Peygamber ve eşi yaşamıştır. Eyyub Nebi Beldesi, Harran havzasının önemli turistik mekanıdır.
Şanlıurfa Akademisi
Urfa Tarihi konusunda araştırma yapılırken, elbette  MS 2. yüzyıl ile 5. yüzyıl arasında Yahudi, Hristiyan, Müslüman ve Sabii alimlerin ders vermekte olduğu Şanlıurfa Akademisi ve MS. 6. yüzyıl ile 13. Yüzyıl arasında önemli bir ilim ve bilim merkezi olan Harran okulu unutulmamalıdır. Batı medeniyetinin oluşumuna katkı sağlayan Latince ve Süryaniceden Arapça'ya yapılan çevirilerle önemli katkılar sağlayan Harran, Süryani dili, yazısı ve edebiyatın asıl doğduğu bir şehirdir. Sahip olduğu kültür mirasından dolayı Kültür Şehri Şanlıurfa olarak adlandırılır. Urfa merkezde bulunan Rahman Gölünün yakınında yer alan Edessa Kenti'nin tamamında Roma döneminden kalma mezarlar, bu mağaralarda kayaya oyulmuş Süryanice ve Grekçe yazılar bulunmaktadır. M.Ö 3400 yılına ait en eski mozaik olarak adlandırılan Siverek İlçesinde yer alan Hasek Höyük de bulunan mozaik, arkeoloji literatürüne giriş yapmıştır. Bundan dolayı Mozaik Tarihi de Şanlıurfadan başlamaktadır. Urfa genelinde bir müzeye sığmayacak kadar keşfedilmeyi bekleyen mozaikler yer almaktadır. Harranın sınırları içerisinde yer alan Daysen Deresinin de geçtiği, Şanlıurfa Kalesiyle buluşan Haleplibahçe de yapılan kazılarda 13 odalık saray ve sarayın içerisindeki odaların hepsinin tabanında bulunan taban mozaikleri bulunmaktadır. Daysan Deresi ile karşılıklı yapılan villalar, bu villaların tabanında da taban mozaikleri oraya çıkarılmıştır. [caption id="attachment_145675" align="aligncenter" width="500"] Sanlıurfa Akademisi[/caption] Mevcut bulunan Hava Limanı ve Türkiye'nin en verimli toprağı olan, Tarım ve Sanayi şehri olarak adlandırılan Urfa'da, Karacadağ Kayak Merkeziyle Kış Turizmi, Karaali Kaplıcalarıyla Termal Turizmi desteklenmektedir. Karacadağ da yer alan özgün ve zengin bitki örtüsü ve hayvanlarıyla Doğayayla, Atatürk Barajı ve Halfeti ilçesiyle Su sporları, baraj suyunun tutulmasıyla Göl ve Sahil Turizmi desteklenmektedir. Urfa'ya özgü, kelaynak, keklik ve güvercinleri sayesinde de Ornitoloji Turizmi, desteklenmektedir. Mezopotamya'nın kalbi olan Urfa, Mezopotamya ya ve Ortadoğu ticaretine açılan bir kapıdır. Ve bu nedenle sahip olduğu potansiyeliyle tarihte olduğu gibi bugünde hem tarihi olarak hem de stratejik olarak önemini her zaman korumaktadır. 11 Nisan 1920 tarihinde olan şanlı direnişinden ötürü Urfa kentine 1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi vasıtasıyla "Şanlı" unvanı verilmiştir.    

01 Ağu 2019 - 22:32 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?