KANSER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

KANSER NEDİR? KANSER NASIL OLUŞUR ? KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR ? KANSERE NEDEN OLAN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR ? KANSER TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

KANSER HAKKINDA NELER BİLMEMİZ GEREK

Günümüz ve geçmişin en önemli hastalıklarından biri olan kanser, insanlar tarafından oldukça korkutucu bulunan; çok sayıda çeşide ve seviyeye sahip bir hastalıktır. Erken teşhis konulduğu takdirde kolayca tedavi edilebileceği gibi; geç kalınması durumunda ise kanser ile mücadele güç bir sürece yayılabilir.

KANSER NEDİR?

Kanser, sağlıklı bir organ ya da doku üzerinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artış göstermesi durumudur. Kanserli hücrelerin tedavi edilmemesi durumunda ölümcül rahatsızlıklar oluşmasına neden olabilir. [caption id="attachment_8083" align="aligncenter" width="1000"] Kanser, sağlıklı bir organ ya da doku üzerinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artış göstermesi durumudur.[/caption]

KANSER NASIL OLUŞUR?

Kanser bulgusunun temelinde genetiği bozulan ve kontrolünü kaybederek aşırı çoğalan hücreler bulunmaktadır. Hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ise sağlıklı hücrelerin kendi kontrolünü kaybetmeleri sonucunda ortaya çıkar. Normal koşullarda her bir hücre büyür, bölünür ve zamanını doldurduğunda ölür. Genetiği bozulan hücreler ise gereğinden milyonlarca fazla bölünerek hastalıklı organ ya da dokuların oluşmasına neden olur. Bu da kanser oluşumuna neden olur.

KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanser türleri kapsamında, her türün kendine özgü belirtileri olduğu gibi; genele hitap eden kanser belirtileri de bulunmaktadır.

Kanama

En genel kanser belirtileri sıralamasında en başta kanama gelmektedir. Kanserli doku ve organ kaynaklı kanamalar, kanser belirtileri arasında sayılmaktadır. Kanserli dokunun olduğu bölge sindirim sistemine yakın ise idrar ve gaita yoluyla kanama görülebileceği gibi, solunum yolundaki bir dokuda oluşmuş bir kanser durumu mevcutsa; ağız ya da burundan kan gelme durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Adet kanamasının haricinde sıkça düzensiz kanama görülmesi de rahim kanseri belirtisi olabilir. [caption id="attachment_8085" align="aligncenter" width="1000"] Kanserli bölge, mutlaka ve mutlaka ağrıya neden olur. Çünkü hasar almış bölge kendisini vücuda ifade etmek ister. Bu da ağrı ile ortaya çıkar.[/caption]

Ağrı

Kanserli bölge, mutlaka ve mutlaka ağrıya neden olur. Çünkü hasar almış bölge kendisini vücuda ifade etmek ister. Bu da ağrı ile ortaya çıkar. Göğüs bölgesinde yaşanan sık ve tekrarlı ağrılar akciğer kanseri belirtisi olabilirken; sıkça karın ağrısı ile karşılaşılması ve devamında iştah problemlerinin yaşanması mide kanseri belirtileri arasında sayılabilir. Prostat, rahim, meme ve yumurtalık bölgelerinde hissedilen sık ve şiddetli ağrılar da her bir bölge için kanser belirtisi olarak teşhis edilebilir. Vücutta yaşanan sık ve tekrarlı ağrılar dikkate alınarak; erken teşhise şans verilmesi önemlidir.

Şişlik

Vücutta beliren sebepsiz şişlikler, kanser belirtileri arasında sayılabilmektedir. Göğüs, yumurtalık, kasık, akciğer ve mide bölgesinde sıkça rastlanan şişme durumları kanser için erken teşhis uyarısı anlamı taşıyabilir. Bu durumlarda doktora başvurularak kontrole gidilmelidir.

Aşırı ve Beklenmedik Kilo Kaybı

Özellikle akciğer, karaciğer, mide ve gırtlak kanseri yaşanması durumunda aşırı iştahsızlık ve ardından gelen aşırı ve ani kilo kayıpları görülür. Bu durumlarda bir genel cerrahi doktoruna başvurularak tarama yapılmalıdır. Gerekli görüldüğü durumlarda ise onkoloji polikliniğine başvuru yapılmalıdır.

Halsizlik

Kolon kanseri, kan kanseri ve mide kanseri türlerinde genellikle halsizlik baş göstermektedir. Dinlenildiği halde halsizliğin devam etmesi ve sürekli hale gelmesi, kanserin yenilediği anlamı taşımaktadır. [caption id="attachment_8086" align="aligncenter" width="1000"] Vücutta beliren sebepsiz şişlikler, kanser belirtileri arasında sayılabilmektedir.[/caption]

Boşaltım Sistemi Bozuklukları

Çok sık ya da çok seyrek boşaltım yapmak; normal düzenden değişik şekilde idrara çıkmak gibi düzensizlikler kanser belirtileri arasında sayılmaktadır. Hastalık olmadığı yani sağlıklı olunduğu düşünülen dönemlerde bu gibi sorunların yaşanması, kanser belirtileri arasında sıkça rastlananlardandır.

KANSERE NEDEN OLAN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Kanser, çok sayıda risk faktörüne bağlı olarak gelişebilir. Kanserli hücreler risk faktörü ile karşılaştığı dönemde yine bu risk faktörleri ile sıkça yüz yüze gelirse; daha hızlı ve ölümcül şekilde çoğalır.
 • Sigara: Gırtlak ve sonulum yolu kanserlerine neden olan en önemli risk faktörü sigara kullanmaktır. Sigara kullanımının çok olduğu ortamlarda, sigara dumanına maruz kalan kişilerde de kanser oluşma riski bulunmaktadır. Bu nedenle kapalı ve kalabalık ortamlarda sigara tüketilmemesine dikkat edilmelidir.
 • Diyet: Bilinçsiz yapılan diyet programları ve bu programlara dahil edilen doğal karışımlar ve kimyasal maddeler kişinin doku ve organlarında tahribata dolayısı ile kansere sebep olabilir.
 • Alkol: Çok fazla alkol tüketimi kişinin kanser olma riskini arttırıcı nitelik taşımaktadır. Bu nedenle alkol tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Yaş: Kişinin yaşı ilerledikçe dokularının ve organlarının bozulma riskinde de artış görülür. Bu nedenle gençlerden daha çok yaşlılarda kanser bulgusu ile karşılaşılır.
 • Cinsiyet: Bazı özel kanser türleri cinsiyete özgü gelişir. Meme kanseri hem erkek hem de kadında görülebilirken; kadınlarda görülme riski çok daha fazladır. Prostat kanseri yalnızca erkeklerde görülür; rahim kanseri yalnızca kadınlarda görülür.
 • Ten Rengi: Ten rengi açık kişilerin ciltleri ışığı ve güneşi çok daha fazla emerek, ışıktan çok daha fazla etkilenir. Açık renkli tene sahip kişilerde cilt kanserine yakalanma riski diğerlerine göre çok daha fazladır.
 • Genetik Yatkınlık: Özellikle cinsiyete bağlı olan kanserlerde ailede üst kuşakta karşılaşılan kanserlerin alt kuşaklara aktarılma riski mevcuttur. Buna da Genetik Yakınlık ya da Genetik Yatkınlık denir.
[caption id="attachment_8084" align="aligncenter" width="1000"] Bilinçsiz yapılan diyet programları ve bu programlara dahil edilen doğal karışımlar ve kimyasal maddeler kişinin doku ve organlarında tahribata dolayısı ile kansere sebep olabilir.[/caption]

KANSER TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Günümüzde kullanılan 5 farklı kanser tedavi yöntemi bulunmaktadır:
 1. Cerrahi Müdahale: İlerlemiş ve tedavisi mümkün olmayan kanser türlerinde cerrahi müdahale yani ameliyat uygulaması yapmak gerekmektedir. Cerrahi müdahale sırasında hasar görmüş doku bölgesel olarak da alınabilir; dokunun bulunduğu organ da tamamen alınabilir.
 2. Kemoterapi: Kemoterapi tedavi yöntemi, kanserin ilerlemesini engellemek ve kanserli hücrelerin ölmesini sağlamak amacıyla uygulanan; ilaç temelli bir uygulamadır. Uzun bir sürece yayılabileceği gibi, kısa sürede de uygulanabilir. Kanserli hücrelerin yol açtığı ağrı ve kanamaların durdurulmasında etki etmektedir.
 3. Radyasyon: X-Ray ışınlarının kullanılarak uygulandığı kanser tedavi yöntemine radyasyon tedavisi denir. Radyasyon tedavisinde ilaç ile takviye yapılarak tedavi süreci desteklenmektedir.
 4. Hipertermi Tedavisi:  Hipertermi, ateşin olması gerekenden daha yüksek olmasıdır. Kanser tedavisi sürecinde yüksek ateşin kontrol edilerek, kanserli hücrelerin cansız hale getirilmesini amaçlayan tedavi sürecinde canlı ve sağlıklı hücrelerin zarar görmemesine de dikkat edilmektedir.
 5. Kök Hücre Tedavisi: Kök hücre tedavisi, kemik iliğinde bulunan kök hücrelerin sağlıklı olanlarla değiştirilmesi sürecini kapsar.

04 Haz 2019 - 23:45 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?