10 Adımda Küba'yı Keşfetmek

Küba'yı keşfetmek, doya doya gezmek istediğimizde aklımıza gelenler Beyaz taş güzelliği ile Havana, muhteşem tatil köyü ile Varadero ve Holguin, rom ve puro. Belki bazıları bu ülkenin adını 15 yıl önce nasıl çözeceğini hala hatırlıyor: “Amerika kıyılarındaki komünizm”.

+12
Haber albümü için resme tıklayın

Havana, Varadero, Holguin, Rom ve Puro İle Kübayı Keşfetmek

Özgürlük Adası olan Küba, muhteşem doğası, mükemmel plajları ve birçok sömürge ve devrimci manzara için turistler tarafından seviliyor. Küba'yı keşfetmek, doya doya gezmek istediğimizde aklımıza gelenler Beyaz taş güzelliği ile Havana, muhteşem tatil köyü ile Varadero ve Holguin, rom ve puro. Belki bazıları bu ülkenin adını 15 yıl önce nasıl çözeceğini hala hatırlıyor: “Amerika kıyılarındaki komünizm”.

Küba gerçekten bu kadar bilinen niteliklere sahip parlak sosyalist ideolojinin güçlü kalelerinden biri olmaya devam etmektedir. Efsanevi Komutan Che ve yaşadığı tüm takipçisi, Devletlerin kişiliğindeki dış ideolojik düşman ve yörenin yurtsever yurdu. Bununla birlikte, tüm yıl boyunca sürekli bir turist akışı, yüksek seviyesi olan hizmet ve eğlence için zengin fırsatlar sunan oteller: dalış, şnorkelle yüzme, yatçılık devam ediyor. Ayrıca, elbette, ünlü rom ve puroları da unutmayalım 

Küba'yı Keşfetmek İçin Ne zaman uçmak gerek ?

Küba gezisi tüm yıl boyunca yapılır! Ancak dinlenmek için en uygun zaman Kasım'dan Nisan'a kadardır. Adada bu aylarda rahat sıcak hava ve neredeyse hiç yağmur veya rüzgar olmuyor. Sonra oldukça sıcak olur ve bazen tropik fırtınalar oluyor, ama hayat tüm hızıyla güzel! Sonuçta, Küba'da yaz aynı zamanda karnavalların mevsimi ve müzik, salsa ve havai fişeklerle dolu her türlü sokak festivali demektir.

Mayıs-Ekim - yağmur mevsimi ve yaz mevsimi. Ekim – Kasım aylarında kasırgalar olur. Bununla birlikte, Ekim ayında tropik yağmur neredeyse her zaman beklenmedik bir şekilde başlar, 10 dakika içinde sona erer ve sonra ki, 5 dakika içinde güneş parlıyordur. O yüzden yağmurdan korkma, ama onlar için hazırlıklı olmak zarar vermez.

Küba'yı Keşfetmek İçin Yanımıza Ne Almak Gerekir ?

Küba'da elektrik akımı farklıdır. Şebekedeki gerilim genellikle 110 volttur, yakın zamanda çoğu otel çift-110 ve 220 volt kullanmasına rağmen siz yinede dikkat edin. Hem Avrupa hem de Amerikan standartlarını karşılayabilecek fiş ve prizleri yanınızda bulundurun. Küba gezisinde ekipman ve şarj edilmesiyle ilgili sorunlardan korunmak için, aynı anda birkaç aracı şarj etmek için bir adaptör, evrensel adaptör almayı unutmayın.

Tropikal güneş çok aktiftir, bu nedenle yılın herhangi bir zamanında güneş koruyucuya ihtiyacınız vardır ve kullandığınız şampuan, saç kremi, duş jeli ve diş macunu gibi gereçleri yanınıza almak daha iyidir.

Küba'yı Keşfetmek İçin Hangi Para Lazım

Küba'da, iki tür parasal birim kullanılıyor - Peso ve CUC. Peso Kübalılar için yerel paradır: hizmet ücreti ödenir, piyasalarda ürün satarlar ve kaffelerde kabul ederler. CUC dönüştürülebilir bir pezo. Kuru dolara sabitlenmiş, yabancılar tarafından ödeniyor. Ulaşım ve kültürel mekanları ziyaret etmek için hemen hemen tüm biletler yerli halk ve turistler için farklıdır. Örneğin, onlar için 5 peso olan bir bilet, turistler için 5 CUC ödenir.

Küba'nın çevresini dolaşmak istiyorsanız, özel sektörde yaşayın. Turistik yerlerde de plastik kartların hepsi de kabul ediliyor, ancak her yerde değil. Bu yüzden yanınızda nakit olması en iyisidir. Geleneksel olarak, Euro ve Kanada doları ile daha az sorun yaşanıyor. CUC ATM'lerden kolayca çekilebilir, ancak para da yanınıza alınabilir. Küba'daki tüm eşanjörler devlete aittir, bu yüzden kursun daha karlı olduğu yerlere bakmak gereksizdir.

Döviz, otel, havaalanı, banka ve döviz bürolarında (CADECA) takas edebilirsiniz. Birisi sizi “yerel bankada” para birimini değiştirmeye ikna ederse, en iyi oranı vaat ediyorsa, kanmayın: bu en basit numaradır. Bir yolculuktan sonra harcanmamış CUC varsa, vergiden muaf olarak ya da orada, havaalanında başka bir para birimi için geri takas edilebilir. 

Küba'yı Keşfetmek İçin Nerede Yemek Yemeliyiz

Küba gezisi zamanı vatandaşımızı şok eden ilk şey, her zaman taze ve farklı meyvelerin bolluğu: burada yıl boyunca olgunlaşıyorlar. Ananas, papaya, mango, guava, mamonchillo, guanabana, tutku meyvesi, zapodilla... Ve tabii ki muz: burada tatlılardan et soslarına ve garnitürlere kadar çeşitli yemekler hazırlıyorlar. Küba mutfağı, İspanyol, Çin, Afrika ve Latin Amerika geleneklerinin, geniş cömert kısımlarının, sıra dışı dokuların ve baharat kombinasyonlarının sıcak bir karışımıdır.

Restoranlar mükemmel hazırlanmış deniz ürünleriyle zengindir. Eğer maceracıysanız, yakalanan taze karidesler, ıstakozlar, balıkçılardan kelimenin tam anlamıyla “tezgah altından” satın alınabilir, avı uygun bir fiyata nerede hazırlayabileceklerini ya da kendileri yapabilirler.

Küba'yı Keşfetmek İçin Ne İçmeliyiz

Küba'daki ana içki elbette rom. Tanıtılan "Havana Kulübü" ne ek olarak, az bilinen markaları "Santiago de Cuba", "Legendario" ve "Caney" veya çok küçük yerel markaları denemekten korkmayın. İlham almak için tarihi ve üretimi hakkında ayrıntılı olarak anlatılan eski Havana'daki Roma Müzesi'ni ziyaret etmelisin. Rom, buzlu olduğu kadar kokteyllerde de içilir. Hemen hemen her Küba barı kendine özel bir kokteyl sunar.

Sor ve dene!

Ve kelimenin tam anlamıyla her yerde Hemingway ile tanışacaksınız: Her bar, ünlü yazarın içinde olmayı sevdiğini söylüyor. Küba için bohem ve çok karakteristik bir atmosfere sahip olan bu Havana kurumunda, en iyisi, çoğu fikre göre mojito hazırlanır.

Rom dışında, Kubai likörleri, Kristal ve Bukanero birası, sofra şarabı dikkat çekicidir. Küba kahvesi bardan uzaklaştığınızda neşelenmenize yardımcı olacaktır. Küba'da içki sık sık ve küçük porsiyonlarda içiliyor. Ayrıca tüm mağazalarda şişelenmiş su satılmaktadır.

Küba'yı Keşfetmek İçin Ülke içinde Nasıl Dolaşılır

Havaalanına bir transfer almak mantıklıdır. Havana'da araba kiralamak kârlı değildir. Taksi hizmetlerini tekrar tekrar kullanmak zorunda kalsanız bile (normal veya çift motosiklet taksileri), yine de daha ucuz olacaktır. Başkentte, elbette, bu şaşırtıcı mekanın renkli atmosferine hayran kalarak yürümek en iyisidir. Ancak panoramik turist otobüsü Hop on - Hop off'a çıkarak kendinizi turistik yerlere götürebilirsiniz.

Ayrıca Havana'da dolaşmak için bir scooter kiralayabilirsiniz, ancak onu bunun dışında sürmemelisiniz: Adadaki bazı yollar çok arzulanası değildir. Uzun mesafeli seyahatler için en iyi seçenek araç kiralamak (Küba'da araç kiralama sıkıntısı yoktur) veya ana iç hatlar boyunca giden otobüslerdir.

Başlıca nakliye şirketleri Viazul ve Transtur'dur. Site üzerinden önceden bilet almak genellikle sorunludur, ancak bu istasyonda kolayca yapılabilirsiniz. Yolculuk günü otobüs biniş kartını değiştirmek için otobüsün kalkmasından en az 20 dakika önce gelmeniz gerekir.

Turistler için iletişim araçları

Wi-Fi otellerde, özel internet odalarında ve posta da kullanılabilir. Deneyimli gezginler dolaşımdaki internet üzerinden GSM mobil operatörlerinin önerilerini keşfetmek için bir seyahate çıkmadan önce bakmanız tavsiyesinde bulunuyor. GSM seçeneği Küba Wi-Fi’sinden daha karlı olabilir ve sürekli olarak iletişimde olması gereken veya telefon rehberini kullanmak isteyenler için kesinlikle daha uygun olabilir. Aramalar için sık sık ağ aramak zorunda kalacaksınız: SIM kartlı bir telefon kiralayabilmeniz haricinde, yerel sim kartlar turistlere satılmaz.

Küba'yı Keşfetmek İçin Nerede Konaklayabilirim

Küba'da her zevke ve bütçeye uygun mükemmel oteller vardır. İyi bir dinlenme için her şeye sahipler. Spor salonları, eğlence, spa... Macera istiyorsanız, pansiyon tarzı bir ev ve ya oda kiralayabilirsiniz. Küba'da bu tamamen yasal bir iş. Hükümet arsa yada konut sahiplerine özel bir lisans veriyor ve buna çok değer veriyorlar. Konuksever ev sahipleri, kural olarak, kahvaltıyla beslenirler, akşam yemeği için bir yemek sunarlar, seyahatle ilgili ipuçları verirler. Genel olarak, Küba yaşamını içeriden tanımak ve yerlileri tanımak için daha iyi bir fırsat olamaz. 

Küba'yı Keşfetmek İçin Yerel Gelenekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turistik yerlerde, sakinlerin çoğu İngilizce konuşur, ancak ülke çapında seyahat edecekseniz, en azından basit İspanyolca olmadan yapamazsınız. Özellikle yaşlı Kübalılarla iletişim kurarsanız, bazen kullanışlı olabilir. Küba, özellikle bazı Latin Amerika komşularıyla karşılaştırıldığında çok güvenli bir ülke konumundadır.

Tek tavsiye dilencilere tepki vermemek ve özel mülklerinde kalmayı teklif eden yerel “işadamlarının” müdahaleci servisine, çok lezzetli purolara ve diğer yemlere söz vermemektir. Küba'da zaman göreli bir kavramdır: Eğer birisi yolun 5 dakika süreceğini söylüyorsa, güvenle iki ile çarpın; küçük bir dükkanın tam olarak dokuzda açılması pek mümkün değildir ve tur muhtemelen ilan edilen zamanda kesin olarak başlamaz.

Bu ne iyi ne de kötü - Kübalılar hayatın dakikliği konusunda çok rahatlar. Kadınlar, erkeklerin ıslıklarına ve iltifatlarına karşı duyarlı olmamalıdır: Kübalılar bu tür eylemleri sadece teşvik eder, bu nedenle yerel makamların artan dikkatlerinin birileri için hoş olmadığını anlaması zordur. Bahşişe gelince, her şey duruma bağlıdır.

Taksi şoförlerinin onları terk etmelerine izin verilmiyor, ama yaparsanız kimse umursamaz. Hizmetçi ve hamallara 1-2 KUK verilir. Küçük kaffelerde, püf noktaları minimumdur ve sipariş miktarının % 5'ine kadardır. Restoranlarda, faturaya-15 servis ücreti dahil edilir ve bu da işyerinin tüm çalışanları arasında paylaştırılır. Birine şahsen teşekkür etmek istiyorsanız, bu noktayı önceden netleştirmek daha iyidir. Bahşişleri hem yerel hem de Euro cinsinden herhangi bir para biriminden ve hatta dolar olarak bırakılabilirsiniz.

Küba'yı Keşfetmek İçin Ne Hediye Alınır

Küba'dan muhteşem ilk üç hediye rom, puro ve kahvedir. Purolar birçok mağazada, sokaklarda veya havaalanında gümrüksüz olarak satın alınabilir. Ancak, bunu özel yerlerde yapmak daha iyidir (örneğin, La Casa del Habano butiklerinde veya Francisco Donatien fabrikasında). Gümrük yüzünden küçük dükkanlardan alışveriş yapıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Yabancıların Küba'dan 50 puro ihraç etmesine izin verilir (genellikle bir kutuda 25 tanesi vardır).

Eğer daha fazlasını almak istiyorsanız, iyi bir yasal mağazada, gümrükte sorun yaşamamanızı sağlayacak özel bir izin almanız gerekmektedir. Puro markaları arasında en iyileri Julieta'daki Cohiba, Bolivar, Romeo ve Montecristo'dur. Rom ise üç şişe satın almak en uygunudur. Daha fazlası da Küba'dan sorunsuz alınabilir ancak 3 şişeden fazla Romu gümrüksüz almak istiyorsanız, alımın son ana ertelenmemesi iyi olur. Romu orjinal mağazalardan almanızda fayda var. Bu mağazalarda hem kalite hemde ortam inanın, farklı bir deneyim...

Kahve seçmek için deneyin ve tekrar deneyin.... Eğer "kör" (Denemeden) satın almanız gerekiyorsa, işte hayal kırıklığına uğrama olasılığı olmayan popüler çeşitleri: “Serrano” - hafif ve ekşi, “Altura tart” kafein içeriği yüksek, “Maragogype” kalın, güçlü ve “Granma “ baharatlı, aromalı tatlara sahip.

Küçük hediyelik eşyalarla uğraşmak zor değil: en çok yönlü ve alçakgönüllü hediye Che'li bir tişört, Marakas veya bongo davul Erkekler için, bir olta gömlek, geleneksel bir fötr şapka, orijinal bir müzik aleti. Kadınlar için - kaplumbağa kabuğu, timsah derisi ve en önemlisi siyah mercan mücevherleri. Satıcıdan ihracat izni belgesi isteğin ve mercanın açık kırmızı renkte atılıp atılmadığını kontrol etmeyi unutmayın, aksi takdirde sahtedir.

21 Tem 2019 - 23:39 - Gezi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Türkiye Corona Önlemlerini Azaltmakta Erken mi Davrandı?