Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?

Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ? Hemen hemen her genç kız rüya gibi bir düğün ve gelinlik hayal eder. Erkeklerinde düğün hayalleri yok sanmayın,...

Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?
Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?
+41
Haber albümü için resme tıklayın

Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ? Hemen hemen her genç kız rüya gibi bir düğün ve gelinlik hayal eder. Erkeklerinde düğün hayalleri yok sanmayın, onlar sadece fazla dile getirmezler. Madem rüya gibi bir düğün istiyorsunuz o halde planlamaya 1 yıl gibi bir süre önce başlamalısınız.

Tabiki kendinizi işin ehli organizatörlere bırakmanız düğününüzü muhteşem kılacaktır. Bunun için pek çok düğün firması olmasına rağmen vereceğimiz tavsiyeler size büyük bir kolaylık ve yine muhteşemlik sağlayacaktır. Ancak daha mütevazi yada kendi kontrolünüzde bir düğün istiyorsanız yazımızı bu baş ucu rehberimizi okuyun. İlginizi Çekebilir: Antrenörün Düğünü Stadyumda Olur ! Gelin şimdi düğününüzü saç renginizden düğün davetiyenize hatta tutacağınız düğün mekanınızda ki konsepte kadar Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır birlikte çözüm arayalım.

Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır?

[caption id="attachment_183880" align="alignnone" width="1280"] Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?[/caption] “Düğün organizasyonu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı inanın çok uzun ve düğün planlaması ciddi anlamda bir ustalık ve incelik ister. Düğününüzü planlamaya başlamadan önce düğün masraflarının ne kadar olabileceğini belirlemek ve bu bütçenin de hazır olması gereklidir. İkinci etapta düğününüzün yurt dışında mı, yoksa yurt içinde mi olacağının kararını vermelisiniz. Şimdi sizinle hem yurtdışı hem de yurt içi düğünü planlayacağız. Kendinize bir düğün ajandası almalı ve düğün sürecinizde neler yapacağınızı gün gün içine kaydetmelisiniz.
 • Eğer ki 2 kişilik bir düğün düşünmüyorsanız, düğüne kaç kişinin davet edileceğine karar vermelisiniz. Düğününüze yüzlerce davetlimi katılacak yoksa düğününüz aile arasında mı olacak? Kalabalık düğün seçimi yaptıysanız aile fertlerinizin davetli sayılarını da öğrenmeniz verilecek doğru bir karar olacaktır.
[caption id="attachment_183920" align="alignnone" width="720"] Organizasyon firması istiyor musunuz? Firmanızı seçerken onlardan neler beklediğinizi en ince detaylarına kadar konuşarak anlaşma yapmalısınız.[/caption]
 • Organizasyon firması istiyor musunuz? Firmanızı seçerken onlardan neler beklediğinizi en ince detaylarına kadar konuşarak anlaşma yapmalısınız. Bazı firmalar hem düğün hem kına gecesi hem bekarlığa veda partisi dahil her şeyi düzenleyebiliyorlar. Yetkili organizatörünüzle konuşurken isteklerinizle onu yönlendirmeli her şeyi onların planlamasına bırakmamalısınız. Hayallerinizi onlara yansıtın ki, onlarda hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilsin.
[caption id="attachment_183917" align="alignnone" width="1600"] Düğün konsepti belirlemeli, temanıza yani konseptinize uygun olan mekânı seçmelisiniz.[/caption]
 • Düğün konsepti belirlemeli, temanıza yani konseptinize uygun olan mekânı seçmelisiniz. Kır düğünü, sahil düğünü, havuz başı düğünü, salon düğünü, tekne veya yatta bir düğün hangisi sizin hayaliniz? Ya da Phuket adalarında sahil kenarında 2 kişilik sade bir düğün mü düşünüyorsunuz? Tabi bir kış düğünü için Alplerde yapmayı düşlediğiniz bir düğün konsepti seçmişte olabilirsiniz.
[caption id="attachment_183911" align="alignnone" width="1280"] Düğün mekânı için yurt dışında yapacaksanız kataloglara, yurtiçinde yapacaksanız da istediğiniz mekanlara bakmalı ve bunun anlaşmasını yapmalısınız.[/caption]
 • Düğün mekânı için yurt dışında yapacaksanız kataloglara, yurtiçinde yapacaksanız da istediğiniz mekanlara bakmalı ve bunun anlaşmasını yapmalısınız. Yalnız buraya çok önemli bir dipnot düşmekte fayda var: Düğününüzü bir organizasyon firması ile planlayacaksanız mekân sahiplerinin buna izin verip vermeyeceğini muhakkak sormalısınız, çünkü bazı mekân sahipleri kendi organizasyon firmaları dışında başka bir organizasyon firmasının kendi müesseselerinde bulunmalarına ve hatta bulunsalar dahi düzenleme yapmalarına izin vermiyorlar. Bu ince detayı lütfen gözden kaçırmayınız.
[caption id="attachment_183918" align="aligncenter" width="550"] Düğün Pastası davetli sayısına göre yaptırılmalıdır, bu konuda yetkili organizatörünüz size anlaştıkları pastacıları tavsiye edeceklerdir.[/caption]
 • Düğün Pastası davetli sayısına göre yaptırılmalıdır, bu konuda yetkili organizatörünüz size anlaştıkları pastacıları tavsiye edeceklerdir. Fakat pastacınıza gidip lezzet testi yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Pasta modelinizi kataloglardan seçebilirsiniz. Son zamanlarda tek kişilik cupcake’lerden oluşan düğün pastaları ya da tek kişilik mini pastalardan oluşan katlı butik pastalarda oldukça popüler olmaya başladı, araştırmanız tavsiye edilir.
[caption id="attachment_183922" align="alignnone" width="1280"] Düğün Yemeği olacaksa eğer bir Catering şirketi ile anlaşmak işinizi kolaylaştıracaktır.[/caption]
 • Düğün Yemeği olacaksa eğer bir Catering şirketi ile anlaşmak işinizi kolaylaştıracaktır. Yine bu konuda da yetkilinizden yardım almayı ve lezzet testi yapmayı unutmayın. Kokteyl, kokteyl prolange, açık büfe ya da menü seçimlerinizin dışında masalara küçük aperatiflerde ekletebilirsiniz. Yöresel düğün yapıyorsanız yemek seçimi yaparken bunu da dikkate alabilirsiniz. Kır düğünlerinde mangal, sahil düğünlerinde kokteyl, salon düğünlerinde ise menü seçmek mantıklı olacaktır.
 • Salon tasarımında kullanılacak olan her şeyi konsept rengiyle birlikte organizatörünüze söylemeli ve organizatörünüz tasarımı sizin isteklerinize göre yapmalıdır. Mesela salonda şamdan kullanılacaksa şamdanla birlikte sandalye örtülerinin ve suplaların renkleri ahenk sağlamalıdır. Pek tabi masa çiçek renkleri de bu armoninin dışında kalmalıdır. Masa dizaynı kataloglarına bakarak organizatörünüzü bu konuda rahatlıkla yönlendirebilirsiniz.
[caption id="attachment_183903" align="aligncenter" width="466"] Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?[/caption]
 • Düğün davetiyesinde seçilecek renk veya model tamamen düğününüzde kullanacağınız konsept renginizle ya da temanızla aynı olabilir.
 • Size eşlik edecek olan nedimelerinize düğüne katılacakları zaman ne renk giyineceklerini söylemelisiniz. Nedimeler ve sağdıçlar konsept rengine uymalılar. Hatta biraz daha abartalım, aynı model bile giyinebilirler.
[caption id="attachment_183907" align="alignnone" width="1280"] Yılın Gelinlik ve Damatlık Modelleri arasından konseptinize uygun bir model[/caption]
 • Yılın Gelinlik ve Damatlık Modelleri arasından konseptinize uygun bir model bulabileceğiniz gibi kendi isteğiniz doğrultusunda gelinlik ve damatlıklarınızı da diktirtebilirsiniz. Tabi bunun için aylar öncesinden formunuzu korumaya almalı ve gerekirse spor ile birlikte diyet yapmalısınız. Terzi seçiminizle birlikte model ve kumaş seçiminize de lütfen özen gösterin. Demode bir model seçmemek için aylar öncesinden gelinlik ve damatlık modellerinde gündemi takip etmeye çalışın. Dergiler alın, internette araştırın ama hayalinizde bulunan ve size en çok yakışacak modele karar verin. Kararınız neticesinde de işte bu, demelisiniz.
[caption id="attachment_183892" align="aligncenter" width="474"] Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?[/caption] Gelin ve damat ayakkabı tercihlerinizde rahatlığı ön planda tutmanız gerekli. Bunun içinde iki ayakkabı tavsiyesi veriyoruz. Gün boyunca ayaklarınız aşırı derecede yorulma riskiyle karşı karşıya kalacağı için muhakkak yanınıza düz ve rahat ayakkabı almanızı öneriyoruz. Tabi düz ve rahat ayakkabı seçerken düğün şıklığınızdan da vazgeçmeyin. Düğünlerini kumsalda yapmak isteyenler için tasarlanmış ayakkabıya benzer harika modelleri de muhakkak inceleyin.
 • Gelin el çiçeği ve damat yaka çiçeği tasarımı için çiçek kataloglarına ya da internetten el buketleri modellerine bakabilirsiniz. Aile fertleri, nedimeler ve sağdıçlarda yaka çiçekleri takabiliyorlar, onlar içinde hazırlatabilirsiniz.
[caption id="attachment_183910" align="alignnone" width="1280"] Gelin el çiçeği ve damat yaka çiçeği tasarımı için çiçek kataloglarına ya da internetten el buketleri modellerine bakabilirsiniz.[/caption]
 • Gelin saçı provası da düğün gününden önce yapılması gerekir. Saçın modeline önceden karar vermek düğün gününde telaşlanmadan saçın dizayn edilmesini sağlayacaktır. Saçın rengine aylar öncesinden karar vermeli ve boyatmalısınız. Saç boyama işlemini son günlere bırakmayın.
[caption id="attachment_183912" align="alignnone" width="1280"] Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?[/caption] Yine düğün makyajı içinde aynı şey geçerli, önceden düğün makyajınızı tasarlatmalısınız. Hatta aylar öncesinden düzenli cilt bakımı yaptırmaya başlamalı ve bunu devam ettirmelisiniz. Bu sayede makyözünüz cildinizi tanıyacak ve teninize uygulayacağı makyaj tonlarını seçerken size tavsiyelerde bulunabilecektir. Tabi kuaför ve makyöz seçerken de itina gösterin, kendinizi usta ellere teslim edin. [caption id="attachment_183897" align="alignnone" width="1920"] Düğün Dansı yani ilk dans önemli. Konseptinize uyan bir dansı öğrenebilmek için dans kurslarına gidebilirsiniz.[/caption]
 • Düğün Dansı yani ilk dans önemli. Konseptinize uyan bir dansı öğrenebilmek için dans kurslarına gidebilirsiniz. Hayallerin sınırı yok, bunu dansınızda da gösterin. Sahilde yapılacak iki kişilik bir düğünde romantik dans olabileceği gibi, salonda yapacağınız düğününüzde tercihinizi nostaljik dans seçiminden yana da kullanabilirsiniz. Dans esnasında aksesuarlardan da faydalanabilirsiniz. Tül şemsiye, büyük bir kumaş, balonların uçuşması veya yerde oluşturulan dumanlar içinde dans etmek gösterinize farklı bir ambiyans katacaktır. Sadece bunlarla kalmayıp gelin damada, damatta geline arkadaşlarıyla birlikte veya yalnız şov gösterisi de sunabilir. Farklı olun, farklılığınızı herkese yansıtın. Müzik seçimini de doğru yapmalısınız.
[caption id="attachment_183906" align="alignnone" width="1280"] Düğün fotoğrafı ve düğün videosu için bir stüdyo ile anlaşmanız gerekir.[/caption]
 • Düğün fotoğrafı ve düğün videosu için bir stüdyo ile anlaşmanız gerekir. Dış ve iç çekim videolarında artık farklı teknolojiler kullanılıyor. Drone, jimmy jip ve çift kamera ile çalışan fotoğrafçılar ve düğün mekanınıza gelebilecek ya da şehir dışına çıkabilecek fotoğrafçılarda bulabilirsiniz. Düğün videolarınız istediğiniz yerde belli bir senaryoya göre veya tamamen düğün anınızda yaşadıklarınızı size ilerleyen yıllarınızda anımsatabilmek maksadıyla çekiliyor. Artık düğün klipi her çiftin rüyalarında bulunuyor ve hayalleriniz doğrultusunda kurgulanıyor.
[caption id="attachment_183919" align="alignnone" width="800"] Gelin arabanız nasıl olsun?[/caption]
 • Gelin arabanız nasıl olsun? Fayton? Chevrolet? Yoksa damat bey sizi sahil düğününüze atla mı getirsin? Burada yapılacak olan tercihte düğün konseptinizle örtüşmelidir. Belki de salonunuz kıyıda bir yerde tutuldu ve oraya yat ile gelmek isteyebilirsiniz. Tek yapacağınız bunu gerçekleştirebileceğiniz firmayı bulmak olacak.
[caption id="attachment_183915" align="alignnone" width="1280"] Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?[/caption]
 • Kendinize bir düğün konuşması hazırlamalısınız. Yapacağınız konuşmanın kısa, öz ve sade olmasına özen göstermelisiniz. Hayır biz çılgınlıktan hoşlanıyoruz diyorsanız, çılgın bir konuşmada hazırlayabilirsiniz. Kimileri yapacakları konuşmayla konuklarını güldürmek kimileri ise mutluluktan ağlatmak ister, sözlerinizi bu doğrultuda seçmelisiniz.
[caption id="attachment_183916" align="alignnone" width="1280"] Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?[/caption]
 • Nikah gününüzü son dakikalara bırakmamalısınız. En geç düğüne 3-4 ay kala evlendirme dairesine giderek nikah gününüzü almalı ve nikah şahitlerinizin kim olacağına önceden karar vermelisiniz. Eğer ki farklı bir mekânda nikahınızın kıyılmasını istiyorsanız bunu başvurunuz esnasında belirtmelisiniz. Organizasyon yetkiliniz nikahınızın kıyılacağı mekânı da istediğiniz gibi tasarlayacaktır. Nikah şekeri içinde yapılması gereken şeker sayısı belirlendikten sonra bir şekerci ile anlaşarak konsepte uygun tasarım yaptırabilirsiniz.
[caption id="attachment_183880" align="alignnone" width="1280"] Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?[/caption] Yurt dışı düğün ya da balayı seçimlerinizde gideceğiniz ülkeye vize gerekip gerekmediğini önceden araştırmalısınız. Bazı ülkeler vizesiz olduğu gibi Avrupa ülkelerinin çoğu Türk vatandaşlarından vize istiyor. Emniyet müdürlüğünden pasaportunuzu çıkarttıktan sonra gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunmalısınız. Evinizi unuttuğumu düşünmeyin. Evinizi kiralamanız halinde iş yerlerinize yakın yerden seçmeniz sizin için faydalı olacaktır. Ev kendinizinse ve tamir gerekiyorsa bir an önce başlamalısınız. Möble seçimlerinizde birbirinizi dinlemeli, o evde birlikte oturacağınızı unutmamalısınız. Ayrıca mobilyalarınızı da aylar öncesinden beğenip en geç 3-4 ay önce almaya başlamalısınız. [caption id="attachment_183914" align="alignnone" width="1280"] Harika Unutulmaz Rüya Gibi Bir Düğün Nasıl Planlanır ?[/caption] Kına gecesi ya da son zamanların meşhur bekarlığa veda partilerinin de aynı düğününüz kadar hazırlık gerektirdiğini bilmenizde fayda var. Bunun içinde aylar öncesinden konseptinizi seçerek hazırlanmaya başlamalısınız. Mekân ayarlamalı ve gerekirse kına organizasyonu düzenleyen şirketlerle görüşmelisiniz. Her şey hazırsa şimdi düğününüz başlıyor, haydi eğlence zamanı…

23 Eki 2019 - 03:14 - İlişkiler --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Türkiye Corona Önlemlerini Azaltmakta Erken mi Davrandı?