Türkiye Barış Pınarı Harekatı Sonrası Suriye Konusunda Neler Yaşadı? Ne Kazandı? Ne Kaybetti?

Türkiye Barış Pınarı Harekatı Türkiye Cumhuriyeti uzun zamandır, Suriyeli sığınmacılar konusunda Avrupa, Amerika, Rusya, İran ve komşu ülkelerden çözü...

Türkiye Barış Pınarı Harekatı Sonrası Suriye Konusunda Neler Yaşadı? Ne Kazandı? Ne Kaybetti?
Türkiye Barış Pınarı Harekatı Sonrası Suriye Konusunda Neler Yaşadı? Ne Kazandı? Ne Kaybetti?
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Barış Pınarı Harekatı

Türkiye Cumhuriyeti uzun zamandır, Suriyeli sığınmacılar konusunda Avrupa, Amerika, Rusya, İran ve komşu ülkelerden çözüm için görüşmeler yapıyordu. Ancak bu konuda Türkiye Cumhuriyeti dışında hiç bir ülke çözüm için bir adım atmadı.

Üstelik Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve Işid gibi terörist gruplarının varlığı bu bölgede odaklanmıştı. Sınırında terör odaklarının yoğunlaşması Türkiye açısından kabul edilebilir bir durum değildi. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti'nin askeri operasyon yapmaktan başka bir çaresi kalmamıştı. Bu doğrultuda TBMM onayıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'ne askeri operasyon onayı verildi. [caption id="attachment_184028" align="alignnone" width="1920"] Türkiye Barış Pınarı Harekatı Sonrası Suriye Konusunda Neler Yaşadı? Ne Kazandı? Ne Kaybetti?[/caption] Böylelikle Türkiye Barış Pınarı Askeri Harekatı Suriye'nin kuzeyinde 30 km genişliğinde ve Türkiye Cumhuriyeti sınırı boyunca güvenli bölge oluşturmak amacıyla başlatıldı. İlginizi Çekebilir: Son dakika: Barış Pınarı Harekatına Ara Verildi Operasyonda 6 Gün tamamlandığında önce Amerika, daha sonra ise Rusya görüşme talebinde bulundu. Operasyona geçici olarak ara verildi. Diplomatik görüşmeler başlatıldı.

Rusya ile Yapılan Görüşmeler

[caption id="attachment_184033" align="alignnone" width="625"] Türkiye Barış Pınarı Harekatı Sonrası Suriye Konusunda Neler Yaşadı? Ne Kazandı? Ne Kaybetti?[/caption] Rusya ile bugünlerde yapılan görüşmeler sonucunda ikili ilişkileri de ele alma fırsatını bulan Türkiye, ekonomi alanında milli para ile ticaretin arttırılmasında Amerika’ya karşı bir izlenim yarattı. Bilindiği üzere “Barış Pınarı Harekatı” şeklinde isimlendirilen harekatın temel amacı, bölgeden terör örgütlerini çıkartıp Suriyeli sığınmacıların geri dönüşüne olanak sağlanmasıdır. Aynı zamanda terör örgütünü ortadan kaldırıp Suriye’nin toprak bütünlüğünü garanti altına almaktır. Suriye’de kalıcı ve uzun vadeli bir barışın sağlanması, ancak bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymakla mümkün olabilir. Rusya’nın açıklamalarıyla örtüşen görüşmeler sonucunda bu doğrultuda izlenimler yaratılmaktadır. Kürtler ve Suriye Hükümeti arasında geniş çaplı bir görüşme başlatılması gerekiyor, Kürt toplumunun hakları ancak bu şekilde anlatılabilir.

Türkiye ve Rusya arasında yapılan görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu şekildedir:

 • Türkiye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını Rusya teyit etmektedir.
 • Terörizmin tüm şekil ve tezahürleri ile mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını Rusya vurgulamaktadır.
 • Bu çerçevede Tel Abyad ve Resulayn’ı içine alan 32 kilometre derinliğindeki mevcut barış harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
 • Her iki taraf Adana Antlaşması’nın önemini teyit eder, Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Antlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
 • 23 Ekim 2019 öğlen saat 12.00’dan itibaren Rus askeri, polisi ve Suriye sınır muhafızları Barış Pınarı Harekatı alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat ile mevut Barış Pınarı Harekatı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte (Kamışlı hariç) Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.
 • Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
 • Her iki taraf terörist unsurlarının sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
 • Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönmelerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
 • Bir denetim ve doğrulama mekanizması temin edilecektir.
 • Taraflar Astana mekanizması çerçevesinde Suriye itilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve anayasa komitesinin faaliyetlerini destekleyecektir.

Rusya ile Yapılan Görüşmeler Sonrası Elimize Ne Geçti?

Bu görüşmeler doğrultusunda Türkiye’nin siyasi birliği ve bütünlüğünün korunması amaçlanmıştır. Yani Türkiye’ye bir zararı yoktur. Ayrıca ülkemizde yaşayan mültecilerin ülkelerine dönmesi diğer bir amaçtır. Terör örgütlerini ortadan kaldırıp Türkiye ve Suriye’nin bütünlüğü istenmektedir. Türkiye açısından herhangi bir tehdit veya herhangi bir tehlike unsuru görülmemektedir.

Amerika ile Yapılan Görüşmeler

[caption id="attachment_184032" align="alignnone" width="602"] Türkiye Barış Pınarı Harekatı Sonrası Suriye Konusunda Neler Yaşadı? Ne Kazandı? Ne Kaybetti?[/caption] ABD başkan yardımcısı Mike Pence ve ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun Ankara’da temasları sonrası varılan antlaşmaya ile Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü YPG’ye yönelik operasyonunu 5 gün boyunca durdurma kararı aldı. Antlaşmaya göre 120 saat içinde YPG, sınırdan 32 kilometre güneye çekilmek zorundadır. Ayrıca terör örgütünün silahları toplanacak ve bölgede kurulacak güvenli bölge öncelikli olarak Türkiye’nin kontrolünde olacaktır. [caption id="attachment_184030" align="alignnone" width="1668"] Türkiye Barış Pınarı Harekatı Sonrası Suriye Konusunda Neler Yaşadı? Ne Kazandı? Ne Kaybetti?[/caption]

Türkiye ve ABD ortak açıklamalarına göre maddeler yaklaşık olarak ve bazı maddeler kısaltılmış olarak şu şekildedir:

 • Türkiye ve ABD ilişkilerini teyit eder. ABD, Türkiye’nin güneyindeki sınır güvenlik kaygılarını anlar.
 • Türkiye ve ABD, Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar ile yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.
 • Türkiye ve ABD, “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışına bağlı olarak, NATO topraklarını ve halklarını korumasını teyit eder.
 • Her iki ülke, insan hayatı ve hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.
 • Türkiye ve ABD, Suriye’de DEAŞ ile mücadele faaliyetlerinde kararlıdır.
 • Türkiye ve ABD, terör örgütlerinin barınak, silah, araç ve gereci hedef almalıdır.
 • Türk tarafı güvenli bölgenin sakinlerinin dirliğini ve güvenliğini sağlayacağını teyit eder.
 • Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne ilişkin BM öncülüğünde siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.
 • Her iki taraf, terör örgütlerinin ağır silahlarının toplanması ve güvenli bölge kurulmasının önemini teyit eder.
 • Güvenli bölge Türkiye kontrolünde olacaktır.
 • Barış Pınarı Harekatı’na güvenli bölgeden YPG’nin çekilme şartı ile 120 saat ara verilecektir. Geri çekilirler ise harekat durdurulacaktır.
 • Harekata ara verildiğinde ABD, Suriye’de barış ve güvenliğin teminine yönelik ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır.
 • Her iki taraf bütün bu hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunur.

Amerika ile Yapılan Görüşmeler Sonrası Elimize Ne Geçti?

[caption id="attachment_184031" align="alignnone" width="1582"] Türkiye Barış Pınarı Harekatı Sonrası Suriye Konusunda Neler Yaşadı? Ne Kazandı? Ne Kaybetti?[/caption] Bu antlaşmalar doğrultusunda Türkiye’nin yapmış olduğu Barış Pınarı Harekatı 120 saat durdurulmuştur. ABD kendi isteklerini resmen bazı şartlar ile yaptırmıştır. Türkiye’nin ABD ile olan bu antlaşmaları Türkiye’nin politikasına yararı ve zararı dokunmuştur. Ama başka bir bakış açısı ile düşünecek olursak YPG terör örgütü bölgeden uzaklaşmış ve güvenli bölge oluşmuştur. Yerlerinden edinmiş Suriyeli vatandaşların gönüllü ve güvenli şekilde topraklarına dönmesi sağlanacaktır. Türkiye’nin ara vermeyip bütün terör örgütlerini ortadan kaldırması gerekmektedir.

24 Eki 2019 - 03:22 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?