Depresyonun 13 İç Belirtisi Nelerdir?

Depresyonun İç Belirtileri konusunda söylenecek bir şey de, buna bir kereden fazla tutulmuş olanlar için hastalığı ikinci keresinde fark etmenin daha...

Depresyonun İç Belirtileri konusunda söylenecek bir şey de, buna bir kereden fazla tutulmuş olanlar için hastalığı ikinci keresinde fark etmenin daha kolay olduğudur. İnsanlar ilk kez depresyona girdiklerinde çoğunlukla kendilerine ne olduğunun farkında değillerdir.

Depresyon genelde ağır seyreder ve depresyona giren kişi bir aksilik olduğunu anlarsa da çoğunlukla bunun ne olduğunu bilemez.

Depresyondan kurtulduktan sonra bazı hastalar yukarıda anlatılan belirtilerden çoğunu yaşadıklarını ve arkadaş ve akrabalarının bunları fark edip harekete geçmeleri gerektiğini söylerler.

Ancak bu olayın sona ermesinden sonraki görüştür ve hastalık sırasında bu belirtilerinin ne kadarının gözlemlenebileceğini onlar da bilemezler. Bu belirtilerin insandan insana değiştiği görülmüştür.

Depresyon ve Uyku sorunları

Doktorlar insanın uyku alışkanlıklarında bazı düzensizliklerin depresyonun başlıca işaretlerinden biri olduğunu söylerler. Hayatlarının bir döneminde depresyon geçirmiş ve iyileşmiş insanlarla yaptığım görüşmelerde hepsi depresyon geçirdikleri sırada uyku düzensizlikleri yaşadıklarını söylemişlerdir.

Depresyonun uyku düzensizliği ile yakından ilgisi vardır ve depresyon belirtilerinden biride gece uykusundan uyandıktan sonra uyumama halidir. Depresyona girenler çoğunlukla yorgun düştüklerinden bir an önce yatıp uyumak isterler. Bunu yaparlar ama uzun süre de uyuyamazlar.

Kuşkusuz, hepimiz gece boyunca kütük gibi uyuyup sabah olmadan uyanmaz değiliz, ama depresyondayken geceyarısı uyanmak, insanın iyiyken geceleri uyanmasından çok farklıdır.

Depresyon ağırlaşıp da uyku yoksunluğu arttıkça kaygılı düşünceler de kötüleşir.

Sıkıntı ve Çaresizlik Duyguları

Depresyonun ruhsal bir duygu durum değişikliği olduğunu iyi anlamak gerek. Bu durum genellikle insanların normal olarak yaşadıkları ve genellikle geçici olan duygusal geçişlere benzemeyecektir. Depresyonda etkiler uzun sürelidir ve neredeyse bu durumdan kurtulamayacakmış gibi hissedilir.

Ağrı ve Uyuşukluk

Depresyon çekmiş olanlar o dönemde içlerinde büyük bir ağrı duyduklarını anlatırlar. Ancak durumları kötüye geçtikçe bu uyuşukluğa dönüşür ve bazıları içlerinde bir boşluk olduğu hissine kapıldıklarını anlatırlar. Ağır depresyon evresinde hiçbir şey hissetmedikleri bir duruma gelmekten söz ederler.

Yorgunluk

Depresyonun bir insanın dışarıdan gözlemlenebilen değişikliklerinden biri de ilgi kaybıdır.

Depresyon içindeki insanlar çoğunlukla iyileştikten sonra bu ilgi kaybını hatırlarlarsa da, çoğu için en canlı olan hissettikleri yorgunluktur. Yorgunlukları canlan istemiş olsa bile fazla bir şey yapamayacaktan kadar büyüktü. Hiç enerjileri yoktu.

Depresyona eşlik eden bu yorgunluk hissini yaşayanlar bunun daha önce yaşadıkları yorgunluklardan beter olduğunu söylemişler, bunu tüm vücudu saran bir yorgunluk durumu olarak tanımlamışlardır.

Çaresizlik Duyguları

Yorgunluk ve amansız sıkıntı içindeki depresyon hastaları kimi zaman bunların yanısıra aşırı çaresizlik duyguları altında da kıvranırlar. Normal olarak üstesinden gelmek için kararlı bir girişimde bulunacakları çok güç bir durumda olabilirler. Ağır depresyon altındayken en kötü sonucun kaçınılmaz olduğunu ve onu savuşturmak için hiçbir şey yapamayacaklarını hissederler.

Değersizlik Duyguları

Depresyon çekenlerin çoğunlukla özsaygıları yoktur. Çaresizlik ve yorgunluk duyguları bu durumu şiddetlendirebilir ve bu özsaygı eksikliği insanı kendisi olmasaydı dünyanın daha iyi bir yer olacağı düşüncesine götürür. Bunun feci bir sonucu da intihar düşünceleridir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Suçluluk Duyguları

Her zaman değilse de depresyonun çoğunlukla talihsiz, şanssız veya travmatik bir yaşam olayına tepki olarak ortaya çıkar. Bu olay depresyona giren kimsenin herhangi bir kusurundan doğmuş değildir. Durum ne olursa olsun depresyon çekenlerin çoğu depresyonu başlatan olaydan da, ondan sonra olacak bütün kötü olaylardan da kendilerini suçlu tutarlar.

Hatta başkalarının başına gelen ve kendilerinin hiçbir şekilde ilgileri olmadığı kötü olayların suçluları olarak da kendilerini görürler. Örneğin bir akrabanın kalp krizini, bir arkadaşın araba kazasını ya da bir iş arkadaşının ölümü için kendilerini suçlarlar.

Bu suçluluk yükü ile yaşamak katlanılmaz olabilir ve depresyon içindeki insanı intihar düşüncelerine götürebilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Dikkat Eksikliği

Her insanın dikkatini toplayamadığı veya yoğunlaştıramadığı zamanları mutlaka olur. Yorgunluk, kaygı belirtileri veya elimizdeki işi yapma isteksizliği gibi durumlarla karşılaşabiliriz.

Fakat bu durumlar her zaman depresyonun belirtisi değildir. Dikkat eksikliği sorununun depresyon belirtisi olması için uzun süreli olması için uzun süreli ve devamlı olması şartı vardır. Ayrıca dikkat eksikliği durumu depresyon belirtisi olması için bu durumu yaşayan ve çevresindeki insanlar için de kaygılı bir duruma dönüşmelidir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Bellek Zayıflığı

Geçmiş bir olayı, durumu, ismi ya da hatırlanması gereken bir şeyi hatırlayamamak genelikle depresyon ile ilişkilendirilmez ya da depresyon belirtileri arasında her zaman yer bulmaz. Fakat depresif duygu durum bozukluğu yaşayanlar kısa ölçekli de olsa hafıza sorunları yaşadıklarından şikayet edebilirler.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Kararsızlık

Bellek zayıflaması ve dikkat eksikliğinin yanısıra depresyonlu pek çok kişi büyük kararsızlık yaşadıklarını söylemişlerdir. Bunlar en basit konularda bile karar veremezler ve bir karar verdiklerinde bunu daha sonra değiştirirler.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Zihinsel Karmaşa

Depresyonun belirtileri sıralanırken genellikle bahsi geçmeyen bir durum da zihinsel karmaşadır. Zihinsel karmaşa durumunun fark edilememesinin sebebi ise, bu durumun depresyon duygu durum değişikliğinin ilerleyen safhalarında ortaya çıkması ve genellikle ağır depresyon altındaki insanlarda görülmesidir.

Depresyonu ağır bir şekilde yaşayanlar genellikle düşüncelerinin karmaşıklığından ve beraberinde bir duruma odaklanamamaktan yakınırlar.

Bu gibi bir durum, kişiyi bir daha geri dönemeyeceği sorunların altında ezildiği fikrine götürür ve sonuçları intihar düşüncesine kadar gidebilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

İntihar Düşünceleri

İntihar düşüncelerine kapılan depresyon içindeki insan böyle şeyleri düşündüğünü fark etmeyebilir ve bilinçli olarak intiharı planlamamış olabilir. Ancak dünya görüşü olumsuz olduğu için ve depresyon içindeki kişi sadece karanlığı görüp hayal edebildiğinden nihai karanlığı araması da mümkündür.

Sıkıntı, çaresizlik ve suçluluk duyguları, bellek kaybının ve dikkat eksikliğinin akılda bir hasar yarattığı kaygıları bu intihar düşüncülerine katkıda bulunur.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Fiziki Belirtiler

İnsanlar depresyon içindeyken kimi zaman fiziki sorunlar yaşarlar. Kabızlık ve mide yanması ve mide gazları gibi sindirim sistemi bozuklukları ve ısrarlı baş ağrıları sık görülür.

Fiziki bir nedeni olmayan ve tedaviye yanıt vermeyen sancılar ve ağrılar da çok yaygındır.

Depresyon hastaları durumları nedeniyle normalde olduğu kadar mantıklı düşünemediklerinden kimi zaman bu fiziki belirtilerin doktorun ya teşhis edemediği ya da teşhis ettiği ama kendilerine açıklamadığı ciddi bir hastalığın habercisi olduklarını düşünürler.

Depresyon çekenlerden bazıları panik atakların bir parçası olarak terleme nöbetlerine de tutulurlar.

BAKINIZ: Depresyon Türleri Nelerdir?

26 Eyl 2019 - 00:18 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Türkiye Corona Önlemlerini Azaltmakta Erken mi Davrandı?