VEREM (TÜBERKÜLOZ) ve VEREM DİSPANSERLERİ

Verem mycobacterium tuberculosis adında bir mikrop aracılığı ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

Verem (Tüberküloz) Nedir ? 

Verem mycobacterium tuberculosis adında bir mikrop aracılığı ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaştırıcı durumdaki verem hastasının öksürük, hapşırık veya konuşma durumunda havaya karışan basillerin solunum yoluyla sağlıklı bir bireyin akciğerlerine ulaşması sonucunda hastalık yayılma göstermektedir. Verem hastaları hastalığın başlangıç döneminde bulaştırıcı konumdadır. Tedaviden 3 hafta sonra genellikle hasta bulaştırıcı durumundan çıkar.Veremin ortaya çıkardığı bulaştırıcı özellik kaybolur. Hastalığa sebep olan basiller yeterli güneş görmeyen ve havasız ortamlarda bulunurlar.  Bu basiller kişiye bulaşır akciğere yapışır. Burada yıllarca uyur vaziyette kalabilirler, vücut direncinin düştüğü bir anda hemen harekete geçerek hastalığı oluştururlar. Bunun tam tersi de olabilir; bulaştığı anda hemen hastalık ortaya çıkabilir. Verem bulaştıktan sonraki 2 yıl çok risklidir.

Verem Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Verem hastalığına yakalanma riski grip gibi hastalıklara oranla çok düşüktür ancak özellikle çocukların, yaşlıların, vücut direncini düşüren hastalıklara yakalanmış olan kişilerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Verem, hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğu için tedavi görmeyen bir verem hastası ile aynı havayı soluyanlarda hastalığın bulaşma riski çok fazladır. Aşağıdaki durumlarda da verem hastalığına yakalanma riski artmaktadır:
 • Vücut direncinin düşmesine sebep olan bazı hastalıklar (şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, kanser, HIV-AIDS, organ nakli vb.)
 • Ağır beslenme bozukluğu ve düşük vücut ağırlığı
 • Uzun süreli bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanımı
 • Düzenli tedavi almamış eski tüberküloz hastaları
 • Vereme sebep olan  basiller ile son iki yılda karşılaşmış olan kişiler
 • Bebekler ve çocuklar (özellikle 5 yaş altı)
 • Yaşlı bireyler
[caption id="attachment_8142" align="aligncenter" width="1000"] Genel yakınmalar içerisinde özellikle akşamları yoğun ateş, geceleri fazla terleme, kiloda bir azalma, iştah kaybı ve halsizlik yer alır.[/caption]

Verem Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Verem hastalığı belirtileri üzerinde durulduğunda genel şikayetler ve akciğer şikayetleri gibi iki farklı grup oluşturulabilir. Genel yakınmalar içerisinde özellikle akşamları yoğun ateş, geceleri fazla terleme, kiloda bir azalma, iştah kaybı ve halsizlik yer alır. Akciğere özgü şikayetlerde ise uzun süreli öksürük, balgam, kan tükürmek, göğüs ve sırt bölgesinde ağrı, nefes darlığı ve seste kısıklık yer almaktadır. Bu gibi yakınmalar ve şikayetler ortaya çıktığında doktora başvurulmalıdır. Muhakkak Verem savaş dispanserlerine gidilmelidir.

VEREM (TÜBERKÜLOZ) NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Verem hastalığı tedavisi sürecinde  kullanılan çok güçlü olan ilaçlar vardır. Bu ilaçları, ülkemizde Verem Savaşı Dispanserleri ücretsiz karşılar. Mikropları etkili bir şekilde yok etmek için yeni hastaların tedavisinde dört farklı ilaç kullanılmaktadır. Verem mikrobu, diğer mikroplara oranla çok daha yavaş çoğaldığından, ilaçları uzun süreli bir şekilde kullanmak gerekir. Tedavinin süresi en az altı aydır. Bazı özel durumlarda tedavi süresi hastaya göre uzatılabilir. Dinlenme, beslenme, iklim ve stres gibi faktörlerin verem tedavisinde çok önemli olmadığı gösterilmiştir. Verem ilaçları bulunana kadar bu uygulamalar yapılıyordu ancak vakalar ölümle sonuçlanıyordu. İlaçların kullanılmaya başlaması ile birlikte ölümler son derece azalmış ve tedaviler yüksek oranda başarı ile sonuçlanmıştır. Verem Savaş Dispanserleri bu başarıda çok önemli bir yere sahiptir. [caption id="attachment_8143" align="aligncenter" width="1000"] Verem Savaş Dispanserleri, verem yani tüberküloz ile savaşmak için kurulmuş sağlık kurumlarından birisidir. Bu kurumlar Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak çalışma yürütmektedir.[/caption]

Verem Savaş Dispanseri Nedir?

Verem Savaş Dispanserleri, verem yani tüberküloz ile savaşmak için kurulmuş sağlık kurumlarından birisidir. Bu kurumlar Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak çalışma yürütmektedir. Hastalığın teşhisinde ve tedavi edilmesinde çok önemli bir konuma sahiptirler. Tanı, teşhis ve tedavi konusunda büyük adımlar atılmıştır. Halk bu dispanserlerden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmektedir. Verem Savaş Dispanserlerinde teşhis için akciğer röntgenleri çekilmekte; laboratuarda mikroskopla balgamda incelemeler yapılmaktadır. Alınan örnekler verem laboratuvarlarına gönderilerek, burada çeşitli analizler yapılmaktadır. Ayrıca rapor oluşturma, hastalık ve hastalar ile ilgili kayıt tutma, verem konusunda gerekli bilgilendirmeler yapma gibi önemli işler yürütülmektedir. Verem Savaş Dispanserleri günümüzde Türkiye’de birçok bölgede bulunmaktadır.

Verem Savaş Dispanserlerinin Görevleri Nelerdir?

 • Verem Savaş hastanelerinde verem konusunda çalışmalar yapılarak bu hastalığın tanısının ve teşhisinin en kısa sürede konması amaçlanmaktadır. Ayrıca tedavinin düzenli bir şekilde devam etmesi amaçlanarak uygulamalar sürdürülmektedir.
 • Verem hastalığı olan ya da bu hastalığın belirtilerinin görüldüğü kişilere balgam mikroskobisi tekniği uygulanarak tanının konması sağlanır.
 • Hastaların tedavisi için gerekli olan ilaçlar ücretsiz olarak bu dispanserler tarafından karşılanır.
 • Hastaların tedavisinin düzenli olarak devamı ve takibi yapılır.
 • Hastalığın bulunduğu kişilerin doğrudan gözetimli tedavisinin yapılır ve planlı olarak tedaviler uygulanır.
 • Verem hastalarının yakınlarında da bu hastalığın bulunup bulunmadığının anlaşılması için gerekli tetkiklerin uygulanması Verem Savaş dispanserleri tarafından ücretsiz yürütülmektedir.
 • Verem hastalığı olan bireylerin kayıtlarının tutulması ve arşivlenmesi sağlanmaktadır.
 • Hastaların yatış işlemleri ve olası durumlarda başka hastanelere sevki yapılır.
 • Bazı kurumlardan istenen kişide verem hastalığının bulunmadığına dair belge bu dispanserler tarafından raporlanır.
 • Verem savaş dispanserlerinin birçok poliklinikleri de bulunmaktadır.
 • Kullanılacak olan her türlü ilaç, laboratuar malzemesi ve diğer ihtiyaçların emin edilmesi ve stok yapılmasını sağlar.
 • Hastaların tedavisinin sürdürülmesi ve tamamlanması konusunda Verem Savaş Derneği ile iş birliği içerisinde hareket ederek gerekli destek verilmekte  ve ödüllendirmeler yapılmaktadır.
 • Hastaların sosyal ve ekonomik sorunlarına her zaman yardımcı olmaktadırlar.

05 Haz 2019 - 02:53 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?