Kendinizi Motive Etmenin 20 Yolu

Motivasyon, belirlenen bir amaç için çalışma isteği duyma ve bu isteği çalışma sonuna kadar taze tutma yeteneğidir.

Kendinizi Motive Etmenin 20 Farklı Yolu

Motivasyon, belirlenen bir amaç için çalışma isteği duyma ve bu isteği çalışma sonuna kadar taze tutma yeteneğidir. Üzerinde çok çalışılması gereken ya da uzun bir döneme yayılan iş ve görevlerde motivasyonu korumak her zaman kolay olmaz. Kişiler, kendi kendini motive etme noktasında çoğu zaman eksik kalırlar ve işin yarısına gelmeden isteksizlik boy göstermeye başlar. Motivasyon sahibi olmak ve bu motivasyonu taze tutmak için bazı ipuçları bilmek ve uygulamak iş verimini arttıracaktır.

Motivasyonunu Yakalayarak Güne Başlamak

Her gün, motivasyon sahibi olmak ve bu motivasyonu korumak için verilmiş yeni bir şans demektir. O günün işlerini yapabilmek için o gün çalışmaya hevesli olmak gerekmektedir. Güne, motivasyonunu arttırıcı etkinliklerle başlamak, gün boyunca enerjinin korunmasını sağlar. Güzel bir kahvaltı yapmak, sevilen bir müziği dinlemek, moral verici bir hikayeyi düşünmek gibi her kişi kendini mutlu eden ve enerjisini yükselten etkinlik ile güne başlar ve kendini motive etme isteği duyarsa tüm gün motivasyonunu koruyabilir. [caption id="attachment_8035" align="aligncenter" width="1000"] Küçük işlerle başlamak, motivasyon sağlar ve sağlanan motivasyonun kalıcı olmasına yardımcı olur.[/caption]

Küçük İşlerden Başlamak

Günün ilk saatlerinde zor işlerle mücadele etmek, kişinin özgüven eksikliği yaşamasına ve gün içerisinde küçük ve kolay işlerde dahi zorluk yaşamasına neden olabilir. Küçük işlerle başlamak, motivasyon sağlar ve sağlanan motivasyonun kalıcı olmasına yardımcı olur. 5 dakikada tamamlanacak görevleri öncelikle yapmak, günlük planın rahatlamasını, dolayısıyla gelecek zorlu işler için daha çok zamana sahip olmayı sağlar. Bu da görev tamamlama isteğinde motivasyon kaynağı olur.

Bölerek Yapmak

Büyük görevleri, gün içerisine parçalar halinde bölerek yapmak; yapılacak işlerin zamana ve iş planına uymasını sağlar. Tamamlanan her kısım, bir sonraki parçanın da yapılması gerekliliğini hatırlatarak bu konuda istek duyulmasını sağlar. [caption id="attachment_8031" align="aligncenter" width="1000"] Her gün her işe başlarken, rahatsızlık verecek ya da yapılacak işi bölecek şeylerden kurtulmak gerekmektedir. Bu bir kulaklık takarak çalışmak, ofis kapısını kapatmak ya da telefonu sessize almak gibi olabilir.[/caption]

İşi Bölen Şeylerden Kurtulmak

Çok fazla çalan bir telefonun olması, kalabalık bir ofis ortamında çalışılması ya da dağınık bir çalışma ortamının olması iş verimini azaltmaktadır. İş veriminin azalması ise kişinin motivasyon kaybetmesine neden olmaktadır. Her gün her işe başlarken, rahatsızlık verecek ya da yapılacak işi bölecek şeylerden kurtulmak gerekmektedir. Bu bir kulaklık takarak çalışmak, ofis kapısını kapatmak ya da telefonu sessize almak gibi olabilir.

Diğer İnsanlardan Motivasyon Almak

İnsanlar kendi kendilerini yeterince motive edemedikleri durumda çevrelerindeki kişiler çok büyük etkiye sahip olur. Çevrelerindeki kişi, olumlu yönde motive ettiğinde iş verimi artarken; olumsuz yönde de etki eden çevreye de sahip olunduğu durumlar görülmektedir. Motivasyonunun eksildiğini hisseden kişi, kendisini olumlu yönde etkileyecek kişilerle iletişim kurarak öz motivasyonunu artırma şansı yakalar.

Enerji Verici Müzik Dinlemek

Sessiz çalışmanın zorunlu olmadığı görevlerde enerji verici müzikler dinlemek, çalışma motivasyonunu arttırıcı özellik taşımaktadır. Eğer sessiz çalışmanın gerekli olduğu bir iş süreci mevcutsa, verilen dinlenme aralarında seçilen müzikler enerji verici olmalıdır. [caption id="attachment_8034" align="aligncenter" width="1000"] İçinde bulunulan durum her ne kadar zor olursa olsun pozitif olmak, iş verimini artırarak, kişinin daha çok motive olmasını sağlar.[/caption]

Pozitif Olmak

İçinde bulunulan durum her ne kadar zor olursa olsun pozitif olmak, iş verimini artırarak, kişinin daha çok motive olmasını sağlar. Optimistik yaklaşım hemen her işte başarı getirmektedir. Fakat optimistlik ile Poliannacılık oynamak aynı şey değildir. Her işin yetişeceği ve yetişemeyeceği belirli zaman dilimleri vardır. 2 saatte bitmeyecek bir iş için aşırı pozitif olmak, zamanında yetişmeyen bir göreve ve bunun sonucunda ise motivasyon kaybı yaşanmasına neden olur. Bu noktada zaman yönetimi becerileri geliştirilmelidir ve her iş için olumlu bir yaklaşım takınılmalıdır.

Kendini Affedici Olmak

Yapılan yanlış bir işte ya da hatalı yapılan bir görevde çoğu zaman kendi kendini cezalandırarak başarısızlık duygusunun kişiye hakim olması sonucuna varılır. Fakat bu motivasyon sürecinde en büyük düşmandır. Yapılan hatalarda kişi kendini affetmez ve yeniden başlamaya motive etmezse yöneticiler tarafından da affolunmak mümkün değildir. Çünkü kendini cezalandırmaya başlayan kişi hata üzerine hata yaparak iş verimini düşürür. [caption id="attachment_8032" align="aligncenter" width="1000"] Kendini başkaları ile karşılaştırmak, motivasyon kazanma sürecinde yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Çünkü aynı işi  yapıyor olsa dahi farklı her insanın farklı kapasiteleri ve farklı çalışma yöntemleri vardır.[/caption]

Kendini Karşılaştırmak

Kendini başkaları ile karşılaştırmak, motivasyon kazanma sürecinde yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Çünkü aynı işi  yapıyor olsa dahi farklı her insanın farklı kapasiteleri ve farklı çalışma yöntemleri vardır. Başarısız olunan bir gün, kendini bir başkası ile kıyaslamak, özgüven eksikliği yaşanmasına neden olur bu da motivasyon kaybı demektir. Kişinin kendisini yine kendisi ile karşılaştırması başarıya ve motivasyona giden yolun başında gelmektedir.

Sağlıklı Beden

Kişinin verimli olması, dolayısıyla daha çok motivasyon elde etmesi, sağlıklı bir bedene sahip olması ile doğrudan ilişkilidir. Düzenli uyku, zinde bir vücut işe daha kolay odaklanmayı dolayısıyla daha iyi motivasyon kazanmayı sağlar.

Takdir Etmek

Kendi kendini takdir etmek, yapılan işin daha sonraki işler için motivasyon kaynağı halini almasını sağlar. Küçük ya da büyük her işte yapılan işin doğru ve etkili olduğundan emin olmak ve her başarılı adımda kendi kendini takdir etmek, başarıyı da beraberinde getirir.

Ara Vermek

Dinlenme araları, kaybedilen motivasyonun tekrar kazanılmasını, vücudun çalışmak ve adıma atmak için daha istekli hale gelmesini sağlar. Ara vermekten çekinilmemelidir. Çünkü ara vermek yeniden başlarken daha enerjik olmayı sağlar. Bazı işlerin tamamlanması uzun bir süreye yayılabilir. Bu durumlarda temiz havaya çıkmak, dışarıda kısa bir yürüyüş yapmak kaybedilen enerjinin kolayca geri kazanılmasını sağlar.

Alıştırma Yapmak

Bazı işler ancak sık ve çok tekrarla daha kolay yapılabilir. Ders çalışmak, spor yapmak ya da bir sınava hazırlanmak ancak ve ancak yapılan işlerde sürekli olarak alıştırma yapmak ile mümkündür. Bolca alıştırma ve tekrar yapmak kendi kendini motive etmenin altın kuralıdır. [caption id="attachment_8033" align="aligncenter" width="1000"] Yapılacak işlerde eğer yeterli ön bilgi yoksa daha önceden yapılan iş örnekleri incelenmeli ve konuyla ilgili kısa bir araştırma yapılmalıdır.[/caption]

Araştırma Yapmak

Yapılacak işlerde eğer yeterli ön bilgi yoksa daha önceden yapılan iş örnekleri incelenmeli ve konuyla ilgili kısa bir araştırma yapılmalıdır. Ön çalışma yani araştırma yapmak, iş verimini arttırarak yapılacak işte motivasyon kazanmayı sağlar.

Yapılacak Listesi

Güne başlarken yapılacaklar listesi tutmak, bazen motivasyon kaybına neden olabilir. Bu noktada kişinin kendini tanıması önem taşır. Eğer uzun uzadıya tutulan yapılacaklar listesi, motivasyon kaybına neden oluyorsa bu alışkanlık bırakılmalıdır.

04 Haz 2019 - 21:42 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?