İran ile ABD'nin Savaş Gücü Nedir? Amerika İran Savaşı Kapıda mı ?

ABD ile İran sıcak temas halinde. Herkesin merak ettiği konulardan biri de Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasındaki savaş gücü karşılaştırması. Dünya gündeminde ne zaman sıcak bir gelişme olsa, bu tip kıyaslamalar hemen akla geliyor.

ABD Ordusuna Ait Birimler Aynularab'ın Güneyine Geri döndü
+34
Haber albümü için resme tıklayın

ABD ile İran sıcak temas halinde. Herkesin merak ettiği konulardan biri de Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasındaki savaş gücü karşılaştırması. Dünya gündeminde ne zaman sıcak bir gelişme olsa, bu tip kıyaslamalar hemen akla geliyor. Genelde, Amerika tarafı sabit kalsa da, rakip olarak gösterilen ülkeler zaman zaman değişebiliyor.

Mesela, ABD – Rusya bunlardan en çok bilinen ve merak edileni doğrusu. Ama, bu defa rüzgar farklı yerden esiyor.  2020 senesinin hemen başında, yaşanan olaylar üst üstüne gelmeye başladı.


Daha geçen hafta içerisinde, İran’lı General Kasım Süleymani’nin ABD güçleri tarafından düzenlenen suikast saldırısı sonrası hayatını kaybetmesinin hemen ardından, İran’ın Irak’ta yer alan 2 Amerikan askeri üssünü bombalaması yaşandı. Bu saldırılarda, tek taraflı ve gayri resmi açıklamalara göre 80’e yakın askeri personelin hayatını kaybettiği haber olarak düşmekte Dünya gündemine. Ardından, Altın’da tüm Dünya genelindeki artış, doların dalgalanmaya başlaması, başta Asya borsası olmak üzere borsaların ani düşüşler yaşaması ve dahası…

Bu tip gelişmelerin hemen sonrasında, tekrardan akıllara bir soru takıldı; “Amerika ve İran’ın güçleri kıyaslanırsa, ortaya nasıl bir manzara çıkar? Kim daha güçlü?“ Bu kıyaslamayı genelde hep orduların karşılaştırılması ile görüyoruz. Haliyle, bir savaş halinde elbette ordular ilk akla gelen. Fakat bu sefer biraz daha farklı açılardan bakaran bu konuda sizlere birbirinden ilginç bilgiler sunmak isteriz.

İran ve Amerika Nüfus ve Toprak Kıyaslaması

ABD Nüfus ve Yüzölçümü

Dünya’nın en kalabalık ülkelerinden olmasalar da, yüzölçümlerine göre değerlendirildiğinde; iki ülkede gerçekten üst seviyelerde yer aldığını görebiliriz. Öyle ki; bir kıtanın yarısını kaplayan Amerika Birleşik Devletleri;  2018 son güncel verisine göre 327 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip.  Toplam yüzölçümü ise 9 milyon 834 bin kilometre kare.

İran Nüfus ve Yüzölçümü

Arap yarım adasının üzerinde bulunan, Türkiye’nin de aynı zamanda sınır komşusu olan İran, bölgenin en geniş topraklara sahip ülkelerinden biri olarak bilinmektedir. Orta Doğu ülkeleri arasında ise, ilk 3 arasında yerini alır.

İran’ın sahip olduğu ülke toprakları toplamda 1 milyon 648 bin kilometre kare olup, nüfusu da son sayım rakamlarına göre 2017 senesi itibariyle 81 milyonun üzerindedir.

Savaş Çıkarsa Jeopolitik Konumu Nedeniyle ABD Avantajlı

Yukarıda da göründüğü üzere, bu açıdan bariz bir Amerika Birleşik Devletleri üstünlüğü söz konusu. Haliyle, deniz aşırı bir ülkenin vermiş olduğu avantajları da düşünürsek; yüz ölçümü de aynı orantıda rakibe kıyasla oldukça fazla.

Yüz ölçümünü kıyaslamanın en başında verme sebebimizi, yazının ilerleyen zamanlarında daha iyi anlayacaksınız. Zira olası bir savaş kıtalararası bir düelloya dönüşecek olursa bunun avantajını ABD kullanacaktır.

İsterseniz gelelim en merak edilen konuya, Ordu Kıyaslaması. Fakat bu konuyu başlıklar altında tüm ordu unsurları değil de, parçalar halinde irdeliyoruz.

İran ve Amerika Birleşik Devletleri Ordu Sayıları Karşılaştırması

Amerika Birleşik Devletleri Ordu Gücü ve Unsurları

Dünya’nın süper gücü Amerika’nın, senelerce bu tip kıyaslama listelerinde ilk 3 sıra içerisinde yer almasının en büyük sebeplerinden birisi de, sahip olduğu ordu kuvvetleri unsurlarıdır. Öyle ki, son Irak işgalinde de, kıtalararası bir duruma rağmen, kara çıkartması yapabilecek kadar nitelikli bir kara kuvvetlerine sahiptir.

Aynı şekilde sahip olduğu uçak filosu ile gece-gündüz operasyon yapabilecek hava kuvvetlerine, Dünya’nın diğer ucundaki hedeflerin kara sularına kısa sürede ulaşabilecek kadar kusursuz manevra kabiliyetine sahip deniz kuvvetlerine sahiptir. Aşağıda, sadece 3 ana unsurun personel sayları verilmiştir.

Amerika Birleşik Devletlerinin Savaş Gücü

 • ABD Kara Kuvvetleri Personeli sayısı, 476 bin düzenli ordu unsuru ve 343 bin ulusal muhafız ile beraber 199 bin yedek personele sahip. Toplamda 1 milyon 18 bin askerden oluşmaktadır.
 • ABD  Deniz Kuvvetleri Personeli sayısı,  182 bin aktif ordu içerisinde görev yapan personel ile beraber 38 bin beş yüz yedek personelden oluşmaktadır. Ayrıca, 1800 üzerinde savaş gemilerinden kalkan uçak filosuna da sahiptir.
 • Hava Kuvvetleri Personel sayısı, 330 bin aktif olmak üzere 69 bin yedek ve 150 bin kadar sivil devriyeden oluşan bir kadroya sahiptir. Yani ortalama olarak; 550 bin kişilik bir personel unsuru sadece hava kuvvetleri içerisinde yer almaktadır.

Bu rakamlara bakacak olursak, Amerika Birleşik Devletleri sadece askeri personel gücü olarak 1 milyon 780 bin üzerinde her an göreve hazır bir personel gücüne sahiptir.

Bu 3 ana unsurun, her birinden en az 5-6 alt unsurunda olduğu düşünüldüğünde, Amerika Birleşik Devletleri, ciddi anlamda “ Dünya’nın süper gücü “ sıfatına nail olduğunu kanıtlıyor.

İran İslam Cumhuriyeti Ordu Gücü ve Unsurları

Gelelim İran ordu unsurlarına. Orta Doğu’nun süper gücü İran, bu kıyaslama da elbette Amerika Birleşik Devletleri’ne nazaran daha kısıtlı ve zayıf bir personel unsuru ile karşımıza çıkıyor. Fakat personel sayıları bir savaşın kazananını belirleme konusunda artık 1950’li yıllar öncesinde olduğu kadar etkili değil.  

Günümüzde, ordu mensuplarının sayılarından daha çok, sahip oldukları silah gücü ve savunma sanayisindeki teknoloji üstünlüğü, eskiye nazaran daha çok değer kazanmıştır. Bu tip üstünlükleri ile ordular arasındaki kıyaslama kalemlerinde daha çok sahip olunan araç & gereç, silah, kuvvet unsurları ön plana çıkmaktadır.

İran’ın Ordu ve Savaş Gücü

İran, 20 yaşından sonra erkeklerde askerliğin mecburi olduğu birkaç dünya ülkesinden biri. Bu sebeple, diğer Orta Doğu ve komşu ülkelerine kıyasla ciddi bir askeri personel unsuruna sahip.

 • İran Kara Kuvvetleri Personel sayısı, 420 bin toplam personel sayısı ile İran savaş gücü unsurları arasında en çok personele sahip kuvvet ordusu olarak yerini almıştır.
 • İran Deniz Kuvvetleri Personel sayısı, 30 bin toplam personeli ile en az askeri güce kuvvet komutanlığı olarak dikkat çekmektedir.
 • İran Hava Kuvvetleri Personel sayısı, toplamda 40 bin personeli ile, İran Ordusu’nu oluşturan 3 ana unsur arasında yerini almıştır.

Fakat İran’ın diğer ordulara nazaran; personel sayısı bakımından avantajlı duruma getirecek yan kuvvetleri de bulunduğu bilinmektedir.

 • İran Devrim Muhafızları Ordusu aslında İran’ın 1978 devrimi sonrasında oluşturduğu ve yönetiminin yine ana orduya bağlı olduğu, fakat Dini Lider Ali Hamaney’e bağlı olan bir birimdir. Öyle ki, kendi arasında bile farklı ordu kademelerine sahiptir.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, 70 bin Kara, 25 bin Hava, 20 bin Deniz, 10 bin Füze ve Ağır Silah ve 15 bin Kudüs gücü olmak üzere 5 farklı birimi ile adeta farklı bir ordu niteliğindedir. Bu sayılar göz önüne alındığında, 630 bin aktif personeli ile ciddi bir ordu gücüne sahip olduğu açıkça görünmektedir.

İran ayrıca, 60 bin kişilik savaş eğitimi almış kolluk kuvvetleri birimi ile iç ve dış tehlike durumlarında orduya katılabilecek jandarma kuvvetlerine de sahiptir. Yaklaşık 700 bin kişilik bir personel unsuru, İran Ordusu’nu ciddi anlamda komşuları ve Dünya güçleri arasında üst sınıflara taşımaktadır.

İran ve Amerika Birleşik Devletleri Silah Gücü Karşılaştırması

Bu kadarlık askeri personel bilgisinden sonra, gelelim herkesin merak ettiği silah gücü unsurlarına. Silah gücü, aynı zamanda orduların sahip oldukları tüm araç ve gereçleri kapsayan çok önemli bir unsurdur. Yani, iki ülke ordusu kıyaslanacaksa; öncelikle envanterindeki araç ve silahların hem modernizasyona en uygun ( etkin ve güncel ) , hem de sayılarına bakılır.

Amerika’nın Sahip Olduğu Askeri Araçlar

Liste bir hayli kabarık, nereden başlayacağız bilmiyoruz. Sahip oldukları araçların listelerken, modellerini değil, toplam güç ifade eden sayı bilgilerini paylaşıyoruz. Zira Amerika Birleşik Devletleri envanterinde geçen birçok aracın, henüz Dünya’nın geri kalanında envantere girmemiş onlarca farklı model araç bulunmaktadır. O yüzden, güç dengesini çok detaya girmeden sayı olarak vermek daha doğrusu olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Gücü

 • Toplam Hava Aracı: 13 bin 398 adet
 • Toplam Savaş Uçağı: 2 bin 362 adet
 • Toplam Saldırı Nitelikli Hava Aracı (Donanımlı):  2 bin 831 adet
 • Toplam Hava Transfer Aracı: Bin 153 adet
 • Toplam Helikopter Sayısı: 5 bin 760 adet
 • Toplam Savaş Helikopteri Sayısı: 971 adet

Amerika Birleşik Devletleri Kara Gücü

 • Toplam Aktif Zırhlı Araç ( Savaşa Hazır Tank ) :  6 bin 287 adet
 • Toplam Batarya Top Aracı: 39 bin 223 adet
 • Toplam Taşınabilir Top ve Batarya: 864 adet
 • Toplam Roket ve Füze Rampası ( Yerden ) : Bin 56 adet

  ( Kara gücü unsurları arasında, zırhlı araçların sayısı çoğunluktadır. Batarya ve rampa görevi gören sabit ve seyyar tüm unsurlar zırhlıdır. Ayrıca, personel taşıyıcılar net bir sayısı belli olmamakla beraber 10 bin civarında olduğu düşünülmektedir. )

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Gücü

 • Toplam Deniz Aracı Sayısı: 415 adet
 • Uçak Gemisi: 24 adet
 • Toplam Firkateyn: 22 adet
 • Destoriyer:  68 adet
 • Korvet: 15 adet
 • Denizaltı: 68 adet
 • Devriye Gemisi: 13 adet
 • Mayın Gemisi: 11 adet

( Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri bünyesinde bulunan savaş gemilerinin orta ve büyük ebatlarında olanların tamamı denizden – karaya, denizden – havaya atış kabiliyetine sahip füze rampaları ve mühimmatı ile donatılmıştır.)


Sahip olunan araçların, karada- denizde veya havada fark etmeksizin silah ile donatılmış olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanırız. Bu silahların birçoğu, yüksek tahrip gücüne sahip güdümlü ve balistik füze ve roketlerden oluşmaktadır. Ayrıca, sahip olduğu denizaltılar, nükleer yakıtla çalışan yeni nesil denizaltılardır.

Yani rotaları, deniz hatta okyanusları da aşsa, yakıt ikmali gibi bir ihtiyacı olmaksızın seyir halinde devam edebilir. Kara ve Hava silahlarına gelince; ısı güdümlü, lazer güdümlü, sığınak delici, uydu kontrollü, İHA ve SİHA tarzı birçok alt unsurla beraber bir bütün halindedir.

Dipnot olarak bir bilgi vermek gerekirse, World Army Power  ( WAP ) listesinde her yıl yayınlanan bilgilere göre, şuan dünya sıralamasında 2019 tarihi itibariyle 1. Sıra yine Amerika Birleşik Devletleri’nin.

İran’ın Sahip Olduğu Askeri Araçlar

İran, Dünya üzerinde nükleer silaha sahil olduğu bilinen 8 ülkeden biri olmakla beraber, müslüman 2 ülkeden biridir aynı zamanda. Aynı zamanda, tüm ülkeler arasında, sahip olduğu nükleer başlık ve bunları taşıma kabiliyetine sahip uzun ve orta menzilli füze gruplarını kendi imkânları ile üretebilmektedir.

Toplam sahip olduğu nükleer başlıklı silahlar göz önüne alınınca, en çok sahip olan ilk 3 ülke arasında gösterilebileceğini de unutmamak lazım. Öyle ki, Avrupa ve ABD tarafından sıklıkla nükleer tesislerinde ve savunma alanındaki bu tutumu eleştirilmektedir. Çünkü gerçek rakamlar tam olarak bilinmemektedir.
İran, her sene yayınlanan Dünya’nın en güçlü orduları listesinde de, 2019 senesi itibariyle 14. sırada yer almıştır.

İran Ordusu Hava Gücü

 • Toplam Hava Aracı: 509 adet
 • Toplam Savaş Uçağı: 142 adet
 • Toplam Saldırı Nitelikli Hava Aracı ( Donanımlı ):  165 adet
 • Toplam Hava Transfer Aracı: 89 adet
 • Toplam Helikopter Sayısı: 126 adet
 • Toplam Savaş Helikopteri Sayısı: 12 adet

İran Ordusu Kara Gücü

 • Toplam Aktif Zırhlı Araç ( Savaşa Hazır Tank ) :  Bin 634 adet
 • Toplam Batarya Top Aracı: 2 bin 345 adet
 • Toplam Taşınabilir Top ve Batarya: 570 adet
 • Toplam Roket ve Füze Rampası ( Yerden ) : 2 bin 128 adet
 • Toplam Sabit Bataryalı Top Atışı Aracı:  Bin 900 adet

İran Ordusu Deniz Gücü 

 • Toplam Deniz Aracı Sayısı: 398 adet
 • Uçak Gemisi: 0
 • Toplam Firkateyn: 6 adet
 • Destoriyer:  0
 • Korvet: 3 adet
 • Denizaltı: 34 adet
 • Devriye Gemisi: 88 adet
 • Mayın Gemisi: 3 adet

Amerika Birleşik Devletleri Sayısal Olarak Çok Üstün

Sayılara baktığımızda, Amerika Birleşik Devletlerinin nerdeyse 3 katı kadar bir farkla üstülüğü görünmektedir. Özellikle Deniz kuvvetleri göz önüne alınınca, neredeyse İran, Amerika Birleşik Devletleri’nin 4/1 ‘i kadar bir güce sahip olduğu görünüyor. Bu açıdan baktığımızda, İran’ın deniz savaşında Amerika karşısında şansı yok gibi.

Dikkat çeken bir diğer konu ise, İran envanterindeki birçok kara ve hava kuvvetlerine ait silah envanteri de, Amerikan menşeini taşımasıdır. Yani, kullanım süresi geçeli bir hayli zaman geçen, İran - Irak savaşı zamanından kalma birçok silah ve araç, Amerika’nın zamanında İran’a sattıklarından oluşmaktadır.

Ülkelerin Savunma Bütçelerine Göre Güçleri

ABD Savunma Bütçesi

ABD her sene oluşturduğu bütçe içerisinden, Dünya’da en çok savunma ve askeri araştırma & geliştirme bütçesi ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl içinde 600 milyar doların üzerinde ayırdığı bütçe göz önüne alınınca, bu neredeyse gelişmekte olan bir ülkenin toplam bütçesine denk geliyor. Şuan için, en yakın rakibi olarak görünen Çin’in ayırdığı bütçeye nazaran neredeyse 2 katı.

Amerika, bu bütçe ile kendi bünyesinde ürettiği savaş silahlarının yanı sıra, özel şirketlere de ihale yoluyla verdiği seri üretimlerin maliyetleri olarakta bütçede yer alıyor. Ayrıca, personel harcamaları, araştırma ve geliştirme ( AR-GE ) çalışmaları, mühimmat, envantere yeni katılacak silahların yapım ve üretim maliyetleri de buna dâhil.

İran Savunma Bütçesi

İran,  Amerika’ya kıyaslandığında yıllık bazda 17 milyar dolar kadarlık bir bütçe ile savunmasına katkı sağlıyor. Yani, iki ülke arasındaki bütçe farkı yaklaşık 35 katı.

Buna rağmen, İran’ın sahip olduğu nükleer silah başlıkları, nükleer tesislerdeki yakıt üretim miktarları da sır. Bu sır, belki de İran Ordusu daha doğrusu İran Hükümeti’ni Amerika’ya kafa tutacak kadar cesaretlendirmeye yetiyor.İran, bilindiği üzerine artık yeni silah üretimlerini ve tesislerini gizli yer altı sığınak ve mağaralarda yapıyor. Yani, Dünya medyasına en son Ahmedi Nejat zamanında yansıyan fotoğraflara bakacak olursak; aradan geçen zaman içerisinde sayılarının ve üretim hacimlerinin kapasitesinin arttığı aşikâr.

İran tüm bu eksiklerine rağmen, Dünya ticaretinde çok önemli yerlerden biri olan Hürmüz Boğazı’nda da en büyük hâkim ülke. Bu boğaz üzerinden yapılan ve Dünya’nın her yerine ihraç ve her yerinden ithal edilen Doğalgaz ve Petrol türevlerinin yanı sıra, diğer ticaret kalemleri de, boğazın diğer komşuları olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ı da Amerika’nın en büyük bölge müttefikleri olarak tehlikeye düşürüyor.Birçok sürtüşme anında, İran’ın bu boğazı tamamen kapatma tehditlerinde bulunduğu biliniyor.

Amerika İranı Kuşatmış Durumda

Amerika ise; Orta Doğu’da sahip olduğu üslerinin neredeyse tamamını İran’ın en yakın komşularına konuşlandırmış durumda.  Yukarıdaki görsel, sanırım bu açıdan ne demek istediğimizi tam olarak anlatıyor. İki ülke elinde de, birbirlerini zora sokacak çok büyük kozlar var. Her iki ülkede de Dünya’nın korkudan adını bile ağzına almak istemediği sayısız nükleer başlık var. 1940’lı yıllarda, 2. Dünya savaşı sırasında Japonya’nın iki şehrine atılan Atom Bombası’na kıyasla, şuan ki teknolojinin geldiği durum; bu nükleer silahların kullanımı durumunda, yüz binlerce hatta milyonlarca insanın ölümüne sebep olacağı düşünülüyor.

08 Oca 2020 - 20:47 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 277.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı