2020 Oscar Adayı Filmler! Oscar Ödül Töreni Ne Zaman?

Her yıl büyük bir heyecan ile takip edilen Oscar Film Ödülleri Töreni bu yıl 10 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşecek. Yılın en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu ve yardımcı kadın oyuncu ödüllerinin de verileceği törende gözler 2020 yılı ödüllerine ve filmlerine çevrilmiş durumda. İşte, detaylar!

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Bu yıl 92.’si düzenlenecek olan Oscar Akademi Ödül Töreni için En İyi Film dalındaki adaylar açıklandı. Oscar adayı filmler, büyük yankı uyandırırken listede bu sene de adaylar arasında oldukça iddialı yapımlar yer alıyor. Oscara aday filmler arasında özellikle Netflix yapımları dikkat çekiyor.

Film seçimi sırasında aynı zamanda yardımcı erkek oyuncu ve yardımcı kadın oyuncu ödüllerinin de verilecek olması, hem yapımcıları hem de oyuncuları büyük bir heyecana sürükledi. Oscar adayları kapsamında Netflix’in baskın olması çok tartışılırken aynı zamanda usta yönetmenlerin yapımları da geceye damga vuracak gibi duruyor. Oldukça çekişmeli geçecek bu törende Oscar ödülleri sahiplerini bulacak. Gelin birlikte Oscar nedir? daha da yakından bakalım.

Oscar Ödülleri

Tam tamına 92 yıldır süregelen sinema dünyasının en prestijli ödülleri, bu sene de sahiplerine ulaşmak için gün sayıyor. Geçmişten günümüze Oscar ödüllü filmler her daim popülerlik kazanmış ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Bu sene de en iyi film seçimlerinin yapılacağı 2020 Oscar sonuçları açıklanmayı bekliyor olacak.

2020 Oscar ne zaman? sorusuna yanıt da 10 Şubat tarihi olarak açıklanmıştır. Yani 10 Şubat 2020 tarihinde dünyanın en prestijli sinema ödülleri tek tek sahiplerine ulaşmış olacak. Los Angeles’ta yapılacak tören ile 2020 yılının en başarılı filmleri ve oyuncuları jürinin ortak kararı ile ödüllendirilmiş olacak. Gelin 2020 yılının Oscar adayı filmlerine daha da yakından bakalım.

1. The Irishman

Oscar adayı olan filmler arasında The Irishman en dikkat çeken yapımlardan biri. Martin Scorsese tarafından çekilen film, usta yönetmenin şanına yaraşır bir kurguya ve senaryoya sahip. Adaylar arasında en iddialı yapımlardan biri olarak kabul edilen The Irishman, adeta bir yıldızlar geçidini andıran oyuncu kadrosu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Hikayesi, oyuncuları, görsel kurgusu ve ses kurgusu ile milyonları kendine hayran bırakan film yılın en uzun filmleri arasında.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanma Başyapıt

The Irishman, hikayesinin büyük bir kısmını gerçekte yaşanmış olaylardan alıyor. Yaklaşık 3 buçuk saat süren bu filmde Frank Sheeran isimli 2. Dünya Savaşı veteranının hayatına odaklanıyoruz. Sheeran, savaş sonrası Amerika’ya dönerek burada tır şoförlüğü yapmaya başlıyor. Bu süreçte karanlık işlerin içerisine de batmaya başlayan korkusuz adam, en nihayetinde bir döneme damga vuran Kamyoncular Sendikası’nın başkanı Jimmy Hoffa için çalışmaya başlıyor.

Jimmy Hoffa’nın ortadan kayboluşu ve Sheeran’ın bu süreçteki tutumu ise hala akıllarda tuhaf bir soru işareti kalmasına yol açan tarihi olaylardan biridir. Usta yönetmen Scorsese, bu tarihi olayın derinine inmek istemiş ve ortaya The Irishman gibi dev bir başyapıt çıkmıştır. Oscar adayları arasında özel bir yere sahip olan bu yapım, uyarlama senaryosu ile de başka bir adaylığa daha sahip.

Yıldızlar Geçidini Andıran Dev Kadro

Martin Scosese film çeker de bu filmde usta isimler olmaz mı? The Irishman ustaca anlatılmış kurgusunun yanı sıra usta isimleri de bir araya getiren mükemmel bir eser. Filmde Robert de Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Anna Paquin, Harvey Keitel ve Ray Romano gibi tüm zamanlara damga vurmayı başarmış başarılı oyuncuları da bir arada görüyoruz.

2. Joker

Oscara aday filmler arasında Joker’ı göreceğimizi zaten film vizyona girmeden önce de tahmin ediyorduk. DC evreninden fırlayan bu film, aynı zamanda DC evreninin sinemadaki en iyi temsilcisi olarak da ün salmış vaziyette. Kötülerin kötüsü Joker karakterinin iç dünyasına uzanan bu yapım, ses miksajı ile hayran bırakan bir gösterim, ödül gecesine damga vurmayı başaracak.

Ustaca Bir Kurgu ve Ustaca Bir Oyunculuk


Joker, Todd Philips tarafından beyazperdeye uyarlanmış bir anti kahraman filmi. Bildiğiniz üzere DC evreninde Batman’in en azılı düşmanlarından olan Joker ile ilgili pek çok sinema yapımı mevcut. Elbette bunlardan en dikkat çekeni de Heath Ledger tarafından Joker’a hayat verilen The Dark Knight filmi. Ledger’ın mükemmel oyunculuğundan sonra Joker filmi ile Joaquin Phoenix’i de izlemek bu evrene aşina olanlar için oldukça iyi geldi. Üstelik Phoenix, Joker rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne de aday. 

3. Once Upon a Time in Hollywood

Oscar ödülleri kapsamında geceden en az bir ödülle dönecek olduğunu çok emin olduğumuz bir diğer yapım da Tarantino imzalı Once Upon a Time in Hollywood filmi. Film, yetmişlerin ortalarında geçen kusursuz bir dönem filmi ve aynı zamanda içerisinde bazı gerçek hayatları da barındırıyor.

Tarantino’nun Büyüsü


Uzun bir film olmasına rağmen pek çok izleyiciyi hayran bırakan bu yapım, Tarantino’nun büyülediği bir başka eseri olarak anılıyor. Usta yönetmenin uzunca bir süre film yapmaması sevenlerini meraklandırmaktaydı. 2019 yılında Once Upon a Time in Hollywood’un vizyona girmesi de uzun süredir film bekleyen Tarantino izleyicisini fazlasıyla tatmin etti.

Oscar adayı filmler arasında oldukça iddialı olan bu yapımda Brad Pitt, Leonardo DiCaprio ve Margot Robbie gibi muhteşem oyuncuları da izleyebilirsiniz.

4. Ford v Ferrari

Oscar ödüllü filmler arasına gireceği ön görülen bir diğer film de Ford v. Ferrari filmi oluyor. Özellikle biyografi türünün en başarılı temsilcilerinden biri kabul edilen bu film d 2019 yılına damga vurmayı başarmıştı. 92. Oscar Akademi Ödülleri kapsamında tam tamına 4 adet adaylığı bulunan Ford v Ferrari, Christian Bale ve Matt Damon gibi iki usta ismi d aynı filmde buluşturuyor.

Gerçek Hikaye ve Bir Dönem Filmi


Filmde 1966 yılında gerçekleştirilen 24 saatlik bir yarışın gerçek hikayesine gidiyoruz. Bu gerçek hikaye kapsamında Ferrari efsanesinin de nasıl ortaya çıktığını anlamış oluyoruz. Gerçek olaylara dayandırılarak anlatılan bu hikayede altmışlar döneminin ruhunu da fazlasıyla yaşayacaksınız. Son zamanların iddialı filmlerinden biri olan Ford v Ferrari, Oscar adayları arasında da iddiasını korumaya devam ediyor.


5. Little Women

Geçtiğimiz senenin 91. Oscar Akademi Ödülleri ’ne de damga vuran Lady Bird filminin yönetmeni Greta Gerwig, Little Women filmi ile de toplamda 6 adaylığa sahip. Louisa May Alcott tarafından yazılan aynı isimli romandan uyarlanan film, Oscar ödüllü filmler arasına girmek için yarışacak. Yorumlar ise filmin Oscar adayları arasında iyi bir konumda olacağının habercisi gibi duruyor.

Herkesin Bildiği Bir Çocukluk Romanı


Little Women, İç savaş sonrasındaki Amerika’da geçen ve dört kız kardeşin her birinin hayatlarına odaklanan bir roman. Greta Gerwig tarafından sinemaya uyarlanan bu romanın en önemli özelliklerini bozulmamış bir şekilde beyazperdede izleyebilirsiniz.

6. Jojo Rabbit

Oscara aday filmler arasında oldukça dikkat çekici bir yapım olan Jojo Rabbit, hayali arkadaşı Hitler olan bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Sıra dışı konusu ve kurgusu ile ön plana çıkan bu keyifli filmde Nazi Almanya’sına yönelik çocuksu bir eleştiriyi izleyebilirsiniz.


Hicivli Bir Anlatım


Jojo Rabbit, küçük bir çocuğun gözünden Adolf Hitler dönemindeki yaşanan bir takım hadiselere odaklanıyor. Jojo isimli bu küçük çocuk Hitler’in ordusunda eğitim almaktadır. Hayalinda Hitler ile birlikte sıkı fıkı bir arkadaşlığa sahip olan Jojo, bir müddet sonra hiçbir şeyin onun düşündüğü gibi olmadığını kavrayacaktır.

7. 1917

Oscar adayları arasında bir diğer iddialı yapım olan 1917, Altın Küre Ödül Töreni ’ne de damga vurmayı başarmıştı. Epik bir hikayeden yola çıkarak oluşturulan kurguda I. Dünya Savaşı’na dair çarpıcı bir hikaye karşımıza çıkıyor.


Son Dönemin En Çarpıcı Savaş Filmi

1917’de zamana karşı yarışmak durumunda kalan Britanya askerlerinin çabaları anlatılıyor. Yüzlerce askerin ölümüne engel olmak adına tüm bir düşman hattını tek seferde geçmek zorunda kalan iki asker, ölümle yan yana bir yarış halindedir.


8. Marriage Story

Oscar’a aday filmler arasında Netflix yapımı olan Marriage Story de apayrı bir yere sahip. Noah Baumbach’ın yeni filmi olan Marriage Stıry’de bitmek üzere olan bir evliliğin gelgitleri oldukça insani bir şekilde aksettiriliyor.

Biten Evlilikten Kalan Küller


Marriage Story, dokunaklı ve çarpıcı hikayesi ile oldukça beğenilen bir film olmayı başarmıştı. Filmde uzun yıllardır evli kalmayı başaran bir çiftin kopma noktaları ustaca anlatılmış. Evliliğin kadın tarafı kendi hayallerinden vazgeçerek aşık olduğu adam için tüm yaşantısını değiştirmekten kaçınmamış. Öyle ki bir müddet sonra tüm bu fedakarlıkların neden yapıldığı sorgulandığında da ortaya dönüşü olmayan bir evlilik krizi çıkıyor. İlişkinin erkek tarafı ise kendini adadığı tiyatro topluluğu için her şeyden bir anda vazgeçebiliyor. İşte oldukça insani yaklaşımla ele alınan Marriage Story’nin hikayesinde bu çiftin boşanma aşamasında yüzleşmek zorunda kaldığı durumlar ustaca anlatılıyor.


9. Parasite

Siz hiç Kore yapımı bir Oscar adayı film gördünüz mü? İşte Parasite, daha önce başarılmamış bu başarıyı elde eden tek Kora filmi. Oscar Akademi Ödülleri kapsamında ince eleyip sık dokuyan ve herhangi bir yabancı dilde filme adaylık verirken çok düşünen jüri, bu yargılarını Bong Joon Ho’nun Parasite filmi için bir kenara atmış gibi gözüküyor. Oscar adayları arasında gerçekten özel bir yere sahip olan Parasite, listemizdeki en iddialı yapımlardan biri.

Her Türün Filmi

Parasite, dram, komedi, gerilim ve korku türünden çeşitli noktaları bir arada tutabilen bir yapım. Öyle ki filmin ilk yarısı oldukça keyifli ve eğlenceli geçerken ikinci yarıda izleyiciyi bambaşka bir durum karşılıyor. Alt sınır ile üst sınıf arasındaki çatışmadan yola çıkan bir film olan Parasite, Oscar ödülleri kapsamında geceye damga vuracak gibi duruyor.

23 Oca 2020 - 10:07 - Kültür & Sanat --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 186.101 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?