Rusya İle Yeniden İdlib Konusunda Anlaşma Sağlandı!

Rusya’da Kremlin Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya geldi. İşte detaylar!

Rusya İle Yeniden İdlib Konusunda Anlaşma Sağlandı!
Rusya İle Yeniden İdlib Konusunda Anlaşma Sağlandı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Rusya’da Kremlin Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya geldi. Erdoğan ve Putin’in bir araya geldikleri zirve toplantısında ateşkes üzerine görüşmeler yapıldı ve Rusya ile İdlib konusuyla ilgili bir anlaşma sağlandı.

İki ülkenin lideri önce 2 saat 30 dakika birlikte görüşme gerçekleştirdiler ve ardından her iki liderinde başkanlığında heyetler arası görüşmeye gidildi. İki ülkenin heyleriyle yapılan görüşme ise 3 saat 10 dakika sürdü. Liderlerin başkanlığında gerçekleştirilen uzlaşma sonucunda:

  • Ülke liderleri arasında” İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol” üzerinde bir anlaşma sağlanarak uzlaşmaya gidildi.
  • İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi olarak adlandırılan bu bölgenin temas hattı boyunca askeri faaliyetlerin tamamı için 6 Mart 2020 saat 00.01 itibariyle durdurulma kararı alındı.
  • Alınan kararda ayrıca M4 karayolunun kuzeyinde ve güneyinde 6 kilometre boyunca güvenli bir koridorun tesis edilmesinde uzlaşıldı. Güvenli koridorun işleyişine ilişkin detaylar ise, Türkiye ve Rusya Savunma Bakanları arasında gerçekleştirilecek görüşmeler ile 7 gün içerisinde kararlaştırılacak.
  • Türkiye ve Rusya’nın ortak devriyeleri ise 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan Ain Al Havr’a kadar olan bölgesi boyunca başlatılacak.

Liderlerin Basın Toplantısından Öne Çıkanlar

Yapılan basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye – Rusya arasında olan bugüne kadar ki bütün sorunlarda uzlaşma sağlamayı başardıklarını belirtti. Putin sözlerine,  

"Bugün ülkelerimiz Astana sürecini devam ettirecek kurumlar arası istişareler de yapıldı. Heyetler İdlib konusunda detaylı bir şekilde görüştü. Uluslararası terör örgütleri ile mücadele edeceğiz. Ortak bir belge hazırladık. Dışişleri Bakanları bu belgeyi beyan edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmelerin sonucu olarak bu belge hazırlandı. Böylece İdlib'de çatışmaların durmasını sağlayacak, insani yardım konusunda ilerleyebileceğiz. Tüm ihtilaf taraflarının diyaloğa girmesinde bu belge yardımcı olacak. Tüm türk mevkidaşlarıma bu yapıcı çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum. “

şeklinde devam etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’den sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkesin gece 00.01 den itibaren Suriye’de sağlandığını bildirdi. Bu sözlerinin ardından bir konuşma yapan Erdoğan şu sözlere yer verdi: 

Konuşmasına başlarken

"Sayın Putin ile yeniden görüşmekten memnuniyet duyuyorum"

diyen Erdoğan,

 "Suriye ve İdlib'deki son gelişmeleri ele aldık. 6 saat süren çalışma yaptık. Diyalog kapsamında tüm konuları görüştük. Türk ve Rus münasebetlerinin tarihi kökleri var. Köklü ilişkilerimizi karşılıklı sayıgı ve ortak çıkar içerisinde yürütmek ortak arzumuzdur.
2018 Eylül ayında Soçi'deki mutabakatla İdlib'de kısmi ateşkese varmıştık. Rejimin saldırıları İdlib'deki sükuneti bozmuştur. Mutabakatın bozulmasındaki sorumlu rejimdir. Bu bölge insanlarının taarruza maruz bırakılmasını kabul edemeyiz. 1 buçuk milyon kişi bizim sınırlarımıza yığılmıştır. Rejimin hedefi İdlib'i insansız kılıp Türkiye'yi zora sokmaktır. Gözlem noktaları sadece ateşkesi takip etmekle yükümlüdür.
Rusya ile işbirliği ruhu Suriye’deki ihtilafa son verilmesi çabalarına emsalsiz bir ivme kazandırmıştır. Rejimin işbirliğini engelleyecek eylemlere Rusya’nın göz yummayacağına inanıyorum. Bölgedeki soruna çözüm bulma isteğimizin bir tezahürü olarak adımları süratle atacağız. Bu gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir. En kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek, ardından birlikte kararlaştıracağımız diğer adımları süratle atacağız. Siyasi süreç ve Fırat'ın doğusu gibi boyutları da bulunan çalışma ilişkimizi derinleştirerek sürdürmeyi arzu ediyoruz. “

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada ayrıca,

“Türkiye rejimin yapacağı tüm saldırılara cevap verme hakını saklı tutacaktır” dedi. Bu sözlerin ardından ise, “Göçmenlere yardım sağlamak için ortak metin birazdan açıklanacak. Türkiye bu süreçte rejimin yapacağı tüm saldırılara cevap verme hakını saklı tutacaktır. Bu süreçte irtibat halinde olacağız. Suriye krizine bu ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi temeline bir çözüm bulunana kadar Türkiye girişimlerini sürdürmekte kararlıdır. Bugünkü toplantımızın Suriye’deki ihtilafa akılcı çözüm bulma çabalarına katkıda bulunacağına inanıyorum. “

sözlerine de yer verdi.

Protokol Neleri İçeriyor?

İki devletin liderlerinin yaptıkları konuşmadan sonra Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları sağlanan uzlaşmanın protokolünü okudular. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokolü’ne göre:

  • Türkiye ve Rusya, Suriye'deki ateşkes rejiminin uygulanmasının garantörleri olarak, Suriye'de Gerginliği Azaltma Bölgeleri Oluşturulmasına İlişkin 4 Mayıs 2017 tarihli Muhtıra ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin 17 Eylül 2018 tarihli Muhtıra’yı hatırda tutarak, Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini yineledi.
  • Taraflar, terörizmin tüm tezahürleriyle mücadele ile BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan tüm grupların ortadan kaldırılması yönündeki kararlılıklarını yinelerken, sivillerin ve sivil altyapının hedef alınmasının hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini kabul etti.
  • Taraflar, Suriye ihtilafının askeri çözümünün olamayacağının ve ihtilafın yalnızca Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde, BM kolaylaştırıcılığında BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu siyasi süreç yoluyla sona erdirilebileceğinin altını çizdi.
  • İnsani krizin daha da kötüleşmesinin önlenmesinin, sivillerin korunmasının, ihtiyaç sahibi tüm Suriyelilere önkoşulsuz ve ayrım gözetmeksizin koruma ve insani yardım sağlanmasının, keza ülke içinden yerinden edilmelerin önlenmesi ile mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilen kişilerin güvenli ve gönüllü olarak Suriye'deki asıl ikamet yerlerine geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasının önemini vurgulayan taraflar, şu hususlarda mutabık kaldı:

1.  "İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacak.

2. M4 karayolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacak.

3. Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 kilometre batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacak."

Zirve Toplantısı Öncesinde Liderlerin Verdiği Mesajlar

Türkiye ve Rusya liderlerinin bir araya geldikleri zirve görüşmesi öncesinde her iki liderde konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda Rusya Lideri Putin,

"Suriye’de hayatını kaybeden Türk askerleri için başsağlığı diliyorum. İnsanların hayatını kaybetmesi her zaman büyük bir trajedidir. Maalesef, Suriye askeri yetkilileri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin bulunduğu yeri bilmiyordu. Gelişmelerin Türkiye ve Rusya ilişkilerini zedelememesi için Suriye konusunda tüm alanları ele almamız gerekiyor. Suriye ordusunun ciddi kayıpları var. Tüm bunlardan dolayı bu olayın bir daha tekrarlanmaması, Türk Rus ilişkilerine zarar vermemesi için görüşmelere devam etmemizde fayda var"

diye söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise,

"Kabulünüz için çok teşekkür ediyorum. Görüşmeyi Türkiye'de yapacaktık sizin buradaki anayasa çalışmalarınız nedeniyle görüşmeyi burada gerçekleştiriyoruz. İdlib müzakereleri nedeniyle bir araya gelişimiz büyük önem arz ediyor. Bölge sıkıntılı. Biliyorum ki şu anda dünyanın gözü burada. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır. Türkiye Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Gerek savunma sanayinde, gerek ticari ilişkilerimizde çok farklı bir dönemin içindeyiz. Bunları çok daha ileri taşımanın hesaplarını yapıyoruz. Bunları güçlendirerek götürmek bizim en büyük amacımız. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Tekrar bu kabul için teşekkür ediyorum.”

cümlelerine yer verdi.

Dünya basını ise yapılan bu görüşmeyi yakından takip etti.

 

06 Mar 2020 - 15:00 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.666 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı