Coronavirüs Nedeni ile Ceza İndiriminde Son Durum Ne? Hangi Suçlar Düzenleme Kapsamı Dışında Tutulacak? Cezaevlerinde Corona Virüsü Vakası Var mı? Alınan Önlemler Neler?

Corona virüsü nedeni ile gündeme gelen cezaevlerinde son durum ne? Halk arasında af yasası olarak bilinen ve erkene çekilen ceza infaz düzenlemesinde ne tür yenilik ve indirimler yapılacak?

Emir Emiroğlu
Emir Emiroğlu Tüm Haberleri
Coronavirüs Nedeni ile Ceza İndiriminde Son Durum Ne? Hangi Suçlar Düzenleme Kapsamı Dışında Tutulacak? Cezaevlerinde Corona Virüsü Vakası Var mı? Alı
Coronavirüs Nedeni ile Ceza İndiriminde Son Durum Ne? Hangi Suçlar Düzenleme Kapsamı Dışında Tutulacak? Cezaevlerinde Corona Virüsü Vakası Var mı? Alı
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Corona virüsü nedeni ile gündeme gelen cezaevlerinde son durum ne? Halk arasında af yasası olarak bilinen ve erkene çekilen ceza infaz düzenlemesinde ne tür yenilik ve indirimler yapılacak? Soruları çok sık şekilde sorulan sorular olarak ön plana çıkıyor.

Tüm dünya üzerinde küresel bir salgın durumuna gelen coronavirüs salgınının ülkemizde de artış göstermesi ve ölümlere neden olması üzerine, ikinci Yargı Paketi kapsamında bulunan ceza indirimlerine dair infaz düzenlemesine ilişkin süreç hız kazandı.

TBMM’ye sunulan ceza indirimlerini de içeren İnfaz düzenlemesinde, hangi suçlar kapsam dışı kalacak? İndirimler ne kadar olacak? Ne zaman çıkacak gibi sorular sorulmaya başlandı. İşte ceza indirimi konusundaki son gelişmeler…

Düzenleme Erkene Çekildi

Ülke gündemine damga vuran corona virüsü vakaları sonrası, üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü ceza infaz düzenlemesi daha erkene çekildi ve TBMM’ye sunuldu. Böylece, infaz düzenlemesi de Meclis gündemine gelmiş oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmaları kapsamında siyasi parti grupları ile yapılacak görüşmeler sonrasında teklif nihai haline getirilip Meclis Başkanlığına sunulacak.

Coronavirüs Sebebiyle Cezaevlerinden Tahliye Gerçekleşecek mi?

Ceza İnfaz düzenlemesinin kapsamına dair gelen haberler kapsamında, 100 bin kadar mahkumun tahliye edilebileceğine dair bilgiler bulunuyor. Corona virüsü salgını sonrası raftan masaya inen yeni ceza infaz düzenlemesi ile Mahkemelerce verilen cezaların infaz edilen sürelerinin 2/3 ‘den 1/2’ye inmesi, Denetimli Serbestlik süresinin arttırılması gibi bazı düzenlemeler bulunuyor.

Alternatif İnfaz şekil ve yöntemlerinin de bulunması planlanan düzenlemede ön görülen bazı yöntemler ise şu şekilde öne çıkıyor.

 • Evde Ceza İnfazı; Bu kapsamda belirli yaşın üstündeki mahkumlar için, belirli suçlardan aldıkları cezaların infazlarının evde yapılması planlanıyor. Buna göre 65 yaş üstündekiler için bir yıl, 70 yaş üstündekiler için iki yıl, 75 yaş ve üstü içinse dört yıla kadar kalan cezaların evde infaz edilmesi ön görülüyor. Yine hamile ve doğum yapan kadınlar içinde cezalarının evde tamamlanması yönünde teklifler düzenleme kapsamında tartışılıyor. Evde infaz uygulaması ise elektronik kelepçe takılmak ve bu şekilde evden çıkmanın önlenmesi şeklinde yapılacak.
 • Hafta içi ve Hafta Sonları Ceza İnfazı; Düzenleme içerisinde tartışılan bu yöntemde ise hükümlüler sabah saatlerinde işlerine gidecek, akşamları ise cezalarını çekmek amacı ile cezaevlerinde kalacaklar ya da hafta içi dışarda ve çalışarak hayatlarını sürdürüp hafta sonlarını ise cezaevlerinde geçirecekler. Şu an mevcut bulunan sistemde bir yıllık denetimli serbestlik uygulaması bulunduğu için uygulanma imkanı olmasa da 6 aya kadar hapis cezası içeren suçlar için var olan bu uygulamanın, iki yıla kadar hapis gerektiren suçlar yönünden uygulanması planlanıyor.
 • Denetimli Serbestlik; Denetimli serbestliğin hem süre yönünden arttırılması hem de kapsamının genişleterek diğer bazı suçlarında bu kapsama alınması konusu infaz düzenlemesi kapsamında bulunuyor.
 • Ceza İnfaz Sürelerinde Değişiklik; Yeni düzenleme kapsamında mevcut bulunan ve uygulanan verilen cezaların 2/3 yani yaklaşık cezanın yüzde 67’sinin çekilmesi sisteminin değiştirilerek cezaların 1/2 yani cezanın yüzde 50’sinin çekilmesi planlanıyor.

Hangi Suçlar İnfaz Düzenlemesi Kapsamı Dışında Tutulacak?

Meclis gündeminde bulunan ceza infaz düzenlemesi kapsamında yer almayacak yani kapsam dışı tutulacak suçlar ise terör suçları, mükerrer yani tekrar işlenen suçlar, cinsel istismar suçları, uyuşturucu suçları, kasten öldürme suçları ve organize suçları olarak planlanıyor. Bu altı tip suç türünün yeni planlanan düzenlemenin kapsamına alınmaması düşünülüyor.

Cezaevlerinde Hiçbir Pozitif Vaka Bulunmuyor

Cezaevlerinde coronavirüs ile ilgili sorular kapsamında Adalet Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda ise; virüs salgınına karşı gerek cezaevleri personeli gerekse de cezaevinde bulunan tutuklu ve mahkumlar yönünden her türlü önlemin alındığı bildirildi. Yapılan açıklamalarda cezaevlerinde pozitif sonuç alınan hiçbir vakanın olmadığı da belirtildi.

Cezaevlerinde, tüm virüs tedbirlerinin bütün birimleri kapsayacak şekilde titizlikle alındığı belirtilen bu açıklamalarda, cezaevlerinde kalanların tutuklu ya da hükümlü de olsalar devlete emanet olduklarına vurgu yapıldı. Yine ihtiyaç duyan herkese her türlü dezenfekte ürünlerinin ücretsiz olarak verildiği de yapılan açıklamalarda yer buluyor.

Açık Görüşlere Ara Verildi

Coronavirüs tedbirleri kapsamında Bilim Kurulu tarafından yapılan tavsiyeler üzerine açık görüşlere ara verildiği de belirtilen açıklamada gerek cezaevinde çalışan personel ve gerekse de tutuklu ya da hükümlüler açısından dışarıdan gelebilecek hiçbir riskin oluşmaması için gerekli önlemlerin alındığı, eldiven, maske ve dezenfekten tedariklerinin yapıldığı da belirtiliyor. Ayrıca açık görüşlere son verilirken telefon ile görüş haklarına ilave haklar verildiğine de vurgu yapıldı.

Corona Virüsü İle İlgili Diğer Ayrıntılar

Çinde ortaya çıkan ve bugüne kadar devam eden son dakika corona virüsü haberleri devam ediyor. Bu haberler devam ederken mümkün olduğunca evde kalarak vaka sayılarını artırmamak için dışarı çıkılmamaya çalışılıyor. Bireylerde corona virüs belirtileri oluşmaması için ve bu virüse yakalanmamak için, corona virüsün yayılmasını önlemek için yakın temastan kaçınmak gerekiyor.

Gerek Adalet Bakanlığı 'ndan gerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'nın verdiği bilgiler olmak üzere karantina altına alınmış kişilerin bilgileri TV kanallarında açıklanıyor. Nasıl bulaşır ya da soğuk algınlığından nasıl korunurum sorularının yanıtları için sitemiz içerisindeki corona haberlerini ve konuyla ilgili bilgileri okuyabilirsiniz. Bu virüsten korunabilmek için 14 kurala uymak ve her bireyin bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler alması doğru olacaktır.

Evde kalınan dönemlerde site içerisinde başlattığımız Evde Yapılabilecek Şeyler konulu yazılarımızdan faydalanarak ve ev ortamında kalarak hem kendi sağlığınızı hem de çevrenizdekilerin sağlığını tehlikeye atmamış olursunuz.

Peki, kendi sağlığımızı nasıl koruyabilir ve vücut direncimizi yani bağışıklık sistemimiz güçlendirebiliriz?

 • Öncelikle devlet tarafından alınan önlemler ve verilen kararlar doğrultusunda hareket edilmedir.
 • Gerekli olmadıkça dışarı çıkılmamalı ve dışarı çıkılması halinde korunma yöntemleri uygulamalı,
 • Bol sıvı tüketilmeli,
 • Alınan yiyecekler bol su ile ve mümkünse sirkeli su ile yıkanmalı,
 • Bağışık sistemini güçlendirici vitaminler ( A, B, C, D vitaminleri ve bunun gibi ), mineraller alınmalı,
 • Beslenme düzenine dikkat edilmeli ve beslenme sağlıklı yiyecekler ve içecekler tüketilmeli,
 • Uyku düzeni olabildiğince düzenli olmalı,
 • Eller sık sık ve en az 20 saniye olmak üzere yıkanmalı,
 • Dışarı çıkıldığında mümkünse dezenfeksiyon ürünleri kullanılmalı.

Kendilerinde enfeksiyon olduğunu ya da corona virüsü belirtileri olduğunu düşünenler yani ateş, burun akması, öksürük gibi durumlarda ise:

 • Öncelikle bir sağlık kurumu aramalı
 • sonra sağlık kurumunun size söyledikleri doğrultusunda hareket etmeli ve
 • Kendinize en yakın sağlık kurumuna başvurmalısınız.
 • Kendinizde corona virüsü belirtileri fark etmeniz halinde sağlık kurumlarına giderken maske takmayı ihmal etmemelisiniz.

Bu dönem içerisinde TV kanallarını veya radyo kanallarını dinleyerek corona virüsü ile ilgili tüm gelişmeleri öğrenmeli ve bilinmeyen kaynaklardan gelen bilgilerin hiçbirine de inanılmaması gerekir.

Gerekli önlemlerin alınması ile birlikte ülke genelinde vaka sayıları artmayacak ve bu şekilde alınan önlemlerle corona enfeksiyonuna yakalanma riski de günden güne azalacaktır. Bu sebeple tedbir alarak gerekeni yapmak her bireyin hem kendi hem de çevresinin sağlığı için önemlidir.

23 Mar 2020 - 15:25 - Güncel --- Okunma

Muhabir  Emir Emiroğlu

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 303.223 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.


Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı